Carla Bruni ei hinnanud Berlusconi huumorit

Carla Bruni ei hinnanud Berlusconi huumorit

 

Prantsusmaa riigipea abikaasa, Itaaliast pärit modell ja laulja Carla Bruni kurvastas läinud nädalavahetusel oma rahvuskaaslasi, kui teatas, et ta ei pea end enam itaallaseks. Säärase väga kategoorilise avalduse põhjuseks oli Itaalia peaministri Silvio Berlusconi ütlus USA vastvalitud presidendi Barack Obama kohta.

“Kui ma kuulsin, et Silvio Berlusconi nimetas Barack Obamat “päevitunud meheks”, tekkis mul hinges kohe veider tunne,” teatas Carla Bruni prantsuse pühapäevalehe Journal du Dimanche korrespondendile. Mõned ju võivad sellist ütlust huumoriks pidada, kuid mina tunnen mõnikord rõõmu, et minust on nüüd saanud prantslanna!”

Ajaleheintervjuus andis Carla Bruni mõista, et isegi naljana tundub Itaalia peaministri märkus Barack Obama “päevitunud” välimuse kohta äärmiselt kohatu ja ebaviisakas. Prantsusmaa esimene leedi lausus, et vastvalitud Ameerika president, kelle nahavärvi kohta Silvio Berlusconi söandas teha pilkava märkuse, on kogu läänemaailmas viimase neljakümne aasta üks erksamaid liidreid.

“Tundub, et [Itaalia] rahvas ei tea, kuhu end pärast säärast ütlust häbi pärast peita,” oli Carla Bruni nördinud.

Siinjuures tasuks meenutada, et vastates kriitikale ja süüdistustele rassismis, muutis Berlusconi olukorda veelgi hullemaks. Nimelt teatas ta, et tema USA presidendi aadressil tehtud märkus oli vaid “armas kompliment” ja need, kes sellest aru ei saanud, on “lollid, keda maailmas on tõesti rohkesti”.

Maailmakuulsad battutte’d

Üldiselt on Itaalia peaministri ebaõnnestunud naljad (battutte) maailmas tuntud. Nii näiteks ütles ta alles hiljuti Taani peaministri Fogh Rasmusseni kohta, et sellest mehest võiks saada oma abikaasa suurepärane armuke.

Kuid Barac Obama kohta tehtud märkus vapustas isegi Berlusconi suuri toetajaid. Üks asi on narrida ja nöökida Taani peaministrit. Kuid tänapäeva maailmas, kus pidevalt rõhutatakse nn poliitilise korrektsuse vajalikkust (kuigi keegi pole seni veel suutnud seda mõistet korrektselt määratleda), on lugu hoopis teine ja palju halvem, kui vihjatakse inimese rassilisele ja rahvuslikule kuuluvusele või siis tema seksuaalsele orientatsioonile.

Prantsuse ajaleht Le Journal du Dimanche lisas veel omalt poolt: antud juhul muudab aga olukorra veelgi hullemaks asjaolu, et Itaalia peaministri seekordne battutte oli tehtud maailma ühe mõjuvõimsama inimese aadressil, keda paljud austavad ja kummardavad.


Taustaks:
Suurt poleemikat tekitanud ütlus lausuti 6. novembril Moskvas, kus Itaalia peaminister Silvio Berlusconi andis koos Venemaa presidendi Dmitri Medvedeviga ühise pressikonverentsi.

Infoagentuur Reuters edastas, et pressikonverentsil loetles Itaalia valitsusjuht Barack Obama häid isikuomadusi. Muude, üldjoontes positiivsete iseloomustuste hulgas nimetas ta ka Obama väga head “päevitust”.

Veel olevat 72-aastane Itaalia peaminister ja meediamagnaat Dmitri Medvedevile öelnud, et Obama valimisvõit olevat justnagu “messiase tulek”.
“Ma püüan igati kaasa aidata Venemaa ja Ameerika suhete parandamisele, eriti nüüd, mil teisel pool ookeani on võimule tulnud uue põlvkonna esindajad,” lausus Berlusconi Moskvas antud pressikonverentsil.

“Ma ei näe mingeid takistusi president Medvedevi headele suhetele Barack Obamaga, selle ilusa, targa ja hästi päevitunud noore mehega.”

Kriitikud nimetasid säärast iseloomustust kohe “rassistlikuks”. Ajakirjaniku küsimusele, kas see ütlus võiks kuidagi mõjutada ka Rooma ja Washingtoni suhteid, vastas Berlusconi, et tegemist oli “armsa komplimendiga”, ja palus, et küsimuse esitanud ajakirjanik lülitataks “lollide ja idiootide nimistusse”, keda siin “maailmas olevat juba niigi rohkesti”.

Selle nädala alguses saabus veel teade, et USA vastvalitud president olevat Itaalia peaministrile Silvio Berlusconile helistanud. Telefonivestluse käigus arutati peamiselt ettevalmistusi G-8 kohtumiseks, mis peaks järgmisel aastal toimuma Sardiinia lähistel asuval Maddalena väikesaarel, ja maailma haaranud rahanduskriisi.

Palazzo Chigi (Itaalia peaministri residents) pressiteenistus lisas, et vestlus toimus “väga sõbralikus toonis” ja Barack Obama nn päevituse teemat selle käigus ei puudutatud.

Print Friendly, PDF & Email