Riik jättis Muhu muuseumi investeeringutoetusest ilma

Riigipoolse investeeringutoetuse äravõtmine Muhu muuseumilt võib Koguva külas luua pingeid, sest muuseum hakkab konkureerima külaelanikele mõeldud muinsuskaitserahade pärast.

“Kuna Koguvas on muinsuskaitsealused majad, siis peaks muuseum hakkama toetuste pärast konkureerima Koguva küla inimestega. See on asi, mida tõesti ei tahaks teha,” ütles Oma Saarele Muhu muuseumi juhataja Kadri Tüür, kelle sõnul võib säärane läbimõtlemata olukord, tekitada ebakõla nii Koguva külas kui ka terves maakonnas.

Kadri Tüür ja Muhu vallavanem Tiit Peedu saatsid möödunud nädalal kultuuriminister Laine Jänesele kirja, milles avaldasid kahetsust ja muret seoses olukorraga, et 2009. aasta riigieelarves on Muhu muuseumile eraldatud taotletud 200 000 krooni asemel null krooni.

Toetus oli põhiliselt ette nähtud uue muruniidutraktori soetamiseks ja fondihoidla parendamiseks. Kirjas paluti ministril leida võimalus jätkata muuseumile investeeringutoetuse maksmist.
Kadri Tüüri sõnul on toetuse täielik kaotamine halb märk, mis võib tähenda investeeringutoetusest ilmajäämist ka edaspidi.

“Meie rida on riigieelarvest kadunud ja ei ole mina kindel, et kellelgi on meeles see rida sinna tuleval aastal tagasi panna. Nulli peale võtmine on väga halb, oleks antud kas või 30 000, ma ei karjuks,” rääkis Tüür.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa sõnul saab Saare maakond muinsuskaitseobjektide korrashoidmiseks riigieelarvest igal aastal umbes miljon krooni.

“On selge, et kui taotlejate ring laieneb ja summa mitte, ajab see asja keerulisemaks,” lausus Peirumaa, kelle sõnul ulatub toetussumma muinsuskaitsealuste hoonete omanikele kuni 250 000 kroonini aastas. Vähemalt pooled toetuse saajatest on Koguva elanikud.

Pole raha pärast kadedad

Koguva küla Käspri talu omaniku Maie Schmuuli sõnul ei ole Koguva elanikud kunagi muinsuskaitse raha pärast üksteise peale kadedad ega pahased olnud.

“Ma ei usu, et sellest erilist probleemi tuleb, võib-olla mõne inimese osas on, aga mina küll ei pahanda,” ütles Schmuul, kes on muinsuskaitselt saanud toetust kokku 230 000 krooni.

Muhu vallale kuuluv Muhu muuseum on koos Liivi ja Setu muuseumiga olnud kolm väikemuuseumi, mis saavad 1990-ndate algusest alates kultuuriministeeriumi eelarvest nii tegevustoetust kui ka investeeringutoetust.

Print Friendly, PDF & Email