Kuressaare ringtee ülekäike valgustavad tulevikulambid (9)

Kuressaare ringtee ülekäike valgustavad tulevikulambid

LED-VALGUSTI: Valgusdioodil põhinev lamp eristab oma ergu valgusega ülekäigukoha selgelt muust maanteest ning muudab “sebraraja” autojuhile oluliselt paremini nähtavaks.

Saarte teedevalitsus võtab Kuressaare ringtee ülekäiguradade valgustamiseks kasutusele uuel tehnoloogial põhinevad LED-valgustid, mida pole varem Saaremaa liikluses kasutatud.

Teedevalitsuse juhataja asetäitja Toomas Magus ütles Oma Saarele, et ringtee ülekäigukohtadesse pannakse üles 28 ja Salme asulasse kaks firmas Enerpoint Saare valmistatud LED-valgustit.

Magusa sõnul nägi ringtee rekonstrueerimise projekt ülekäigukohtades esmalt ette tavalisi valgusteid ja suunavaid prožektoreid.

“Päris rahul selle lahendusega ei olnud, sest kogu aeg on räägitud ülekäiguradade ebapiisavast valgustusest,” lausus Magus, kelle sõnul tuli firma Enerpoint pakkumine seetõttu justkui kingitusena.
“Kui asi end õigustab, saab neid tulevikus kasutada just ohtlikes kohades paiknevail ülekäiguradadel,” lisas ta.

Enerpoint Saare tegevjuht Eerik Keerberg nimetas uute valgustite paigaldamist teatavas mõttes eksperimendiks pärast pool aastat kestnud tootearendust. Ehkki valgustis kasutatud dioodid pärinevad Aasiast, on valgustid ise projekteeritud ja toodetud Saaremaal.

“Me loodame sellest lambist hästi palju, aga kuna kogemus puudub, siis tahaks kõigepealt nädalapäevad vaadata, kuidas asi töötab,” lausus Keerberg.

Keerberg selgitas, et LED-de kasutuselvõtt tänavavalgustuses viitab selle tehnoloogia murrangulisele arengule viimastel aastatel. Dioodide valgustugevus on kasvanud tasemele, mis vastab nii Soome kui ka Eesti maanteeameti valgustugevuse nõuetele.

Varem Hiinas toodetud LED-valgustites on kasutatud suhteliselt nõrga võimsusega dioode, mis näiteks Soome maanteeameti normidele ei vasta.
Muus valdkonnas on Enerpoint LED-de tootmisega tegelenud Saaremaa juba aastaid, näiteks toodetakse Kuressaare tehases Statoili bensiinijaamadele katuse valgusribasid.

Samuti toodab siinne tehas elektroonikahiiule Philips lennuväljade maandumisradade valgustust. On vaid aja küsimus, mil Euroopa suuremate lennuväljade maandumisrajad varustatakse Saaremaal valmistatud LED-valgustitega.

“Enerpoint on Philipsi ametlik partner LED-toodete väljaarendamisel ja meil on Philipsi poolt olemas maailma viimase malli tehnoloogia,” selgitas Keerberg.

Ülekäigukohtade valgustite edasine müüginumber sõltub kohalike omavalitsuste ja teedevalitsuste huvist selle toote vastu.
“Praegu veel väga suurt säästu nende lampidega ei ole, kuna nende hind on suhteliselt krõbe, aga hinnad lähevad ka kogu aeg alla,” rääkis Keerberg.

Üks LED-valgusti maksab 8800 krooni ehk kuus korda rohkem kui tavaline lamp. Teisalt võtab LED-lamp vähem voolu ja selle eluiga on kuni 70 000 tundi ehk 10 aastat ja rohkem.

Print Friendly, PDF & Email