Kirjanike sõnum saarlastele: noored loevad vähe raamatuid

Kirjanike sõnum saarlastele: noored loevad vähe raamatuid

LUGEGE LAPSED, LUGEGE! Kirjanikud (vasakult) Andreas Nestor, Andrei Hvostov, Karl Martin Sinijärv ja Jürgen Rooste tõdesid, et lapsi tuleb maast-madalast raamatuga sinasõbraks harjutada, siis tuleb ka lugemisharjumus.

Saarlastest kirjandushuvilised said üleeile selge pildi, et Karl Martin Sinijärv, Jürgen Rooste, Andrei Hvostov ja Andreas Nestor ei ole mitte üksnes sõnaosavad kirjamehed, vaid ka sama osavad humoorikad jutumehed.

Kirjanike üldine sõnum oli natuke murettekitav – noored loevad vähe raamatuid. Vahest on selles süüdi ka koolide kirjandusprogramm ja vananenud õpikud. Külalised soovitasid noortel igal juhul raamatutest rohkem lugu pidada ja lugemiseks enam aega leida.

Raamatute põuda ei tohiks Eestimaal olla. Igal aastal ilmub üle 5000 erineva raamatu, nende hulgas on luulekogusid enam kui sada.
“Tõstke käed, kes on aastas läbi lugenud kolm luulekogu!” palus Andreas Nestor.

Tõusid üksikud käed. Kirjanike liidu esimees Karl Martin Sinijärv ei näinud selles midagi hullu.
“Luulekogud ei olegi korraga läbi lugemiseks. Võtke sealt seest vähehaaval ja nii nagu tunne on. Keskmine juturaamat on nagu pudel õlut. Võtad, teed lahti ja jood ära.

Luuleraamat on nagu pudel head konjakit või viskit – ostad, paned kappi ja aeg-ajalt võtad väikse maitsva sõõmukese,” soovitas Karl Martin Sinijärv.
Mehed ei pidanud õigeks, et põhikooli kohustuslikus kirjandusprogrammis on Émile Zola “Thérèse Raquin”.

“Ka minul on seda raamatut väga raske lugeda. Kui aga seda peab lugema seitsmenda klassi laps, siis on asi tuksis. Pärast seda ei taha ta vist enam ühtegi kirjandusteost kätte võtta. Mitte sellepärast, et Zola halvasti kirjutaks, vaid iga asi oodaku oma aega. Minu arust võiks Zolad hakata lugema alles 50–60-selt,” arutles Jürgen Rooste.

Kirjanik Andrei Hvostov toonitas, et inimese elus on esimesed sada raamatud olulisemad kui järgmised kümme tuhat. “Tean oma lapsepõlvest, et raamatu lugemise juures oli mõni emotsioon nii ere, et mäletan seda siiamaani,” rääkis Hvostov.

Sinijärve hinnangul ei pea raamat enam kõiki meelelahutuslikke funktsioone täitma. “Igale meediumile jäävad alles temale kõige sobivamad asjad. Nii ka raamatule,” toonitas ta.

Kultuurikeskusesesse lugejatega kohtuma tulnud kirjanikud said tänutäheks keskraamatukogu direktorilt Anu Vahterilt kenad kirjud labakindad. Saalisolijailt, kelleks olid peamiselt gümnaasiumiõpilased, pälvisid kirjanikud tugeva aplausi.

Paljudele oli meeldivaks üllatuseks Jürgen Rooste esinemine lauljana. Laulude sõnad ja viis olid meeste enda tehtud.

Print Friendly, PDF & Email