Kakskümmend aastat Kaitseliidu ajalugu raiuti raamatusse (3)

Kakskümmend aastat Kaitseliidu ajalugu raiuti raamatusse

LÄHIAJALUGU KAANTE VAHEL: Ajaloohuviline Peeter Kask uurimas veel trükisooja raamatut, mis räägib Kaitseliidu lähiajaloost.

Teisipäeval esitleti Tallinnas rahvusraamatukogus Kaitseliidu 90. aastapäevale pühendatud pidulikul aktusel organisatsiooni lähiajaloost kõnelevat raamatut, mis kannab nimetust “Eesti eest! Pilguheit Kaitseliidu lähiajalukku 1988–2008”.

Raamatu peatoimetaja oli Merike Jürjo, KL Saaremaa maleva peatüki kirjutas raamatusse Saaremaa mees Peeter Kask.
Peeter Kask ütles Oma Saarele, et töö raamatuga kestis kaks ja pool aastat ning oli suur töö, mis võttis praktiliselt kogu tema aja. Kase sõnul sai materjali kokku tunduvalt enam, kui trükisesse mahtus.

“Aga seda kurtsid kõikide malevate ajalookirjutajad,” märkis mees, lisades, et õnneks on kõik materjalid nüüd olemas Kaitseliidu arhiivis ning neid on võimalik edaspidi kasutada.

Tema sõnul nägi trükivalgust väga kokkupressitud materjal, kuid see oli paratamatu, sest tegelikult võiks ju iga Kaitseliidu maleva kohta välja anda sama paksu – ligi 300 lehekülge – raamatu.

Küsimusele, mida uut ja huvitavat saarlasest ajaloohuviline materjalide kokkupaneku ajal teada sai, vastas Kask, et päris uusi asju tema jaoks välja ei tulnud, kuid täpsustavaid fakte küll.

“Huvitav oli ehk see, et kui varem ei ole peastaap olnud eriti huvitatud sellest, et Kaitseliidu väljaõppeprogrammi koostamine sai alguse just Saaremaa malevast, siis nüüd tunti asja vastu tõsist huvi,” märkis Kask.

Kase sõnul abistasid teda materjali kogumisel Saaremaa kaitseliitlaste-veteranide ühenduse Linnus liikmed, eriliselt märkis ta ära Igor Babenko, Viktor Vaheri, Kalle Tiitsu, Leevi Naageli, Edgar Krause ja Neeme Köötsi.

Materjal, mis seekord raamatust välja jäi, jõuab Kase sõnul aga Saaremaa maleva oma ajalooraamatusse, mille ilmumine on plaanitud tuleva aasta võidupühaks.

Print Friendly, PDF & Email