Golfifirma ei avalikusta segaduse tagamaid (9)

Golfifirma ei avalikusta segaduse tagamaid

EI MINGIT SEGADUST: Linnapea Urve Tiidus on sel nädalal puhkusel, kuid lühikese kommentaari ta telefonitsi Oma Saarele eile siiski andis. “Ei mingit segadust,” kinnitas ta golfifirma ümber toimuva kohta. “Need olid töökorralduslikud küsimused,” sõnas Tiidus (fotol koos Aivar Aruga) ja soovitas täpsemate kommentaaride saamiseks ära oodata eeloleval laupäeval toimuva aktsionäride erakorralise koosoleku.

Kuressaare linna enamusosalusega AS-i Saaremaa Golf nõukogu laskis kuu aega tagasi tegevjuht Aivar Aru hetkeemotsiooni ajel lahti ja võttis ta ühel häälel tööle tagasi, kui selgus, et lahkumishüvituseks makstav summa ületaks pool miljonit krooni.

Linnavalitsus tegi Aru kangutamisega ametlikult algust 25. juunil 3008 (jah, linnavalitsuse dokumendis oli aastaks 3008, mitte 2008 – toim) saadetud kirjas, millega Arul paluti kokku kutsuda aktsionäride erakorraline koosolek. Eesmärgiga valida firma nõukokku täiendavaid liikmeid. Nii said sinna ettevõtja Mati Tasa ja linnavolinik Toivo Alt.

Reformierakondlane Alt teatas, et temal puudub Aru vastu usaldus. Aru on nõukokku kuuluva Tullio Libliku soosik ja väidetavalt tekitas Aldis kahtlusi, kas golfist teenitav raha mitte linnakassast mööda ei lähe. Ehk siis kas Liblik ei aja seda mingi nipiga oma taskusse.

Linnapea Urve Tiidus väitis Aru tagasikutsumise põhjuste kohta, et mees ei lasknud läbirääkimistel töötasunumbrit alla. Aru teenis 2007. aastal gol-fifirma juhatuse liikmena 345 000 krooni. Millised olid läbiräägitavad summad, linnapea avaldanud ei ole.

Mis nõukogu juulikuus toimunud koosolekul täpselt räägiti, see avalikest allikatest ei selgu. Kuna keegi nõukogu liikmetest peale Tullio Libliku sel teemal rääkimisest huvitatud ei olnud, küsis Oma Saar teabenõudega linnavalitsuselt nõukogu istungite protokolle.

Neid linnavalitsus ei andnud. Sest “Kuressaare Linnavalitsus ei ole teabe valdajaks avaliku teabe seaduse § 5 lg 1 p 1 tähenduses.” Nii kirjutas linnasekretär Mati Leis. Lisas samas, et Saaremaa Golfi AS-ile “ei laiene teabevaldaja kohustused avaliku teabe seaduse § 5 lg 2 tähenduses, kuna ta ei täida seaduse, haldusakti ega lepingu alusel avalikke ülesandeid”.

Sõidavad omanikest üle

Vähe sellest, et linnavalitsus jättis avalikkuse teadmatusse, ei ole golfifirmas toimuva segaduse kohta siiamaani erilist infot ka väikeaktsionäridel. Nii kirjutas üks nendest golfi veebiajakirja kommentaariumis: “Selle madina raames tundub linnavalitsus ja esindajad täiega üle sõitmas ka väikeaktsionäridest, genereerides sellist klassikat nagu “Kuressaare linn kui golfiväljaku suuromanik tunneb vastutust eelkõige linnaelanike ees ning teeb ka omanikuna otsuseid linnaelanike kui maksumaksjate huvidest lähtuvalt.”.”

Aktsionäri andmeil hakkas intriig hargnema juba aasta alguses, ehk varemgi. “Peale teist emissiooni oli keegi proua linnapeale selgeks teinud, et väljak on ehitatud valesti, et raha on läinud tuulde, et lisaraha küsimine linnalt ongi bad management’i tulemus, et raha on jäädavalt läinud,” väitis varjunime Winger all peituv väikeaktsionär.

“Seega juba juunist oli tegevjuhi saatus lahtine, kuid siis tuli suvi, ettevalmistused avamiseks, avamine, hooaja vormistamine,” osutas väikeaktsionär. “Suurepärane väljak, mis on küll avatud, kuid veel pikk maa minna, on sattunud vastu finantsiliselt olulist hooaega sellisesse pöörisesse. Väikeaktsionärina tunnen küll investeeringut ohustatuna.”

Oma Saar tsiteerib siinkohal Saaremaa reformierakondlaste ühte juhti Anton Terast, kes postitas mõni nädal tagasi erakonnakaaslastele osaliselt golfiteemalise kirja.

“Linnavalitsus, Reformierakond ja isiklikult erakonna liige Toivo Alt on “karanud turja” tublidele golfiväljaku juhtidele ning juba “kinga andnud” “väga tublile ja mõnede inimeste poolt väidetavalt asendamatule Aivar Arule,” kirjutas Teras. Ja jätkas: “Kui uskuda ajakirjanduses avaldatud artikleid ning kommentaare ja Aivar Aru poolt levitatud infot, siis selline mulje asjadest jääbki. Senini on puudu teiste osapoolte – nõukogu, väikeaktsionärid ja linnavalitsus – selgitused selliste otsuste tegemise põhjustest ja asjade käigust.”

Liialt ei tohi seletada

Teras ütles Oma Saarele, et saab linnavalitsuse vaikimisest aru, sest teiste aktsionäride suhtes poleks enne üldkoosolekut ülemäära seletamine aus. Mis puutub Aru lahtilaskmist ja uuesti tööle võtmist, siis tõi Teras sellise võrdluse: “Kui sulle ühel päeval pakutakse saia ja moosi ja sa ütled, et ei taha ja nädal hiljem oled nõus ka lihtsalt saiaga, siis on järelikult olnud tulemuslikud läbirääkimised.”

Nende läbirääkimiste tulemustest kirjutas Oma Saar reedel. Eilses pressiteates põhjendas nõukogu esimees Urmas Sepp: “Pärast avaldustega tutvumist ning osa kandidaatidega vestlemist alustasime paralleelselt läbirääkimisi senise juhatuse liikme Aivar Aruga, kellel on golfiväljaku arendamisel arvestatav kogemus ning nägemus väljaku arengust.”

Aivar Aru ise Oma Saarele golfifirma juhtimise ja tema isiku ümber toimuvat kommenteerima ei soostunud.

Kas golfifirma nõukogu sundis hääletamisel tuulelipuks muutuma asjaolu, et Aivar Arule tulnuks lahkumishüvitisena maksta 645 671 krooni? “Seda raha aga ei firmal endal ega suuromanikul (linnal) polnud kusagilt võtta,” väidab sellekohase internetikommentaari autor.

Urmas Sepp selle kohta midagi täpsustuseks öelda ei soovinud.

Loe ka juhtkirja


Nõukogu esimees jätab otsad lahti

Oma Saar saatis eilse Saaremaa Golfi AS-i pressiteate peale täiendavaid küsimusi:
1. Millest oli tingitud AS-i Saaremaa Golf äkiline meelemuutus Aivar Aru suhtes?
2. Kas Aru uuesti tööle võtmine nõukogu poolt oli samuti ühehäälne otsus, nagu oli tema tagandamise otsus?
3. Kuidas nõukogu nüüd äkki otsustas Aivar Arut ikkagi usaldada, samas on varem ajakirjandusest läbi käinud põhjendus, et Aru vabastamise üheks põhjuseks oli usaldamatus? Millega Aru usalduse tema vastu taastas?
4. Kas vastab tõele, et Aivar Aru ametisse ennistamise määras asjaolu, et tema lahkumishüvitis oleks olnud ligi 700 000 krooni ja see omakorda ettevõttele liiga suur summa?
5. Millised punktid muutusid juhatuse liikme lepingus?
6. Kes nõukogu liikmetest tegi ettepaneku Aivar Aru jätkamise kohta (protokolli kohaselt tegi tagandamisettepaneku Toivo Alt)?

Urmas Sepp: “Saaremaa Golfi AS nõukogu langetas otsuse senise juhatuse liikme kasuks, lähtudes eesmärgist panna golfikeskus efektiivselt tööle ning arvestades praegust majandussituatsiooni ja teiste kandidaatide kogemusi. Olen veendunud, et tegime antud olukorras golfiväljaku jaoks parima otsuse.

Juhatuse liikmega sõlmitud leping on konfidentsiaalne. Saan öelda, et juhatuse liikme palk muutus tulemustega seotuks: ühe osa palgast moodustab põhipalk ja teise osa moodustab tulemuspalk, mis sõltub teenuste müügist ja majandustulemustest.”

Andres Sepp, Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email