Kumu sai ühe Eerik Haameri maali võrra rikkamaks

Kumu sai ühe Eerik Haameri maali võrra rikkamaks

AUTOPORTREE: Niisugusena nägi Eerik Haamer ennast ise.

Tähistamaks Eesti Kunstimuuseumile Euroopa aasta muuseumi tiitli andmist kinkis KUMU Kunstisõprade Selts teisipäeval muuseumile Eerik Haameri maali “Merepõhi”. Väärikal sündmusel oli kohal ka Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves, kes toonitas, et KUMU on Eesti kunsti- ja muuseumielus armastatud ning keskne tegelane.

KUMU maaliosakonna juhataja Rita Kroon ütles Oma Saarele, et muuseumil endal maali ostmiseks raha nappis ja kuna seltsil seda nii palju hinge taga oli, siis tegidki kunstisõbrad muuseumile meeldiva žesti – ostsid erakogust maali ja kinkisid selle muuseumile. Rita Krooni sõnul on KUMU-s nüüd 19 Eerik Haameri maali. Osa KUMU-le kuuluvaid Eerik Haameri töid on hoiul ja huvilistele vaadata Haamerite näitusemajas Kuressaares.

Kuressaares 1908. aasta 17. veebruaril sündinud Pallase koolkonna üks tuntumaid kunstnikke Eerik Haamer põgenes 1944. aastal Vilsandilt Rootsi, kus ta jätkas oma loometeed. Saaremaal sündinud ja kasvanud kunstnikku võlusid võõrsilgi meri ja kalamehed.

Tähistamaks ühe tuntuma saarlase sajandat sünniaastapäeva koostas kunstiajaloolane Reeli Kõiv kunstniku loomingust ülevaatenäituse “Eerik Haamer. Kahel pool merd”, mida eksponeeriti nii Tartu kunstimuuseumis kui KUMU-s. Haameri enam kui 500 õlimaalist ja samapaljust joonistustest võisid näituse külastajad imetleda 145 taiest. Lõviosa maalidest, üle 70, toodi Eestisse eksponeerimiseks Rootsi erakogudest.

Reeli Kõiv on koostanud ka mahuka 367-leheküljelise kõvakaanelise raamatu Eerik Haamerist, mille esitlus Kuressaares Haamerite näitusemajas veel sel aastal ees seisab.

Lisaks monograafiale on trükises väikepiltidega illustreeritud maalide ja joonistuste kataloog, kus on esitatud kunstniku kogu teadaolev looming – ligi 1000 teost. Väljaandes on arvukalt suuri reproduktsioone ning dokumentaalfotosid.

Raamatu koostaja Reeli Kõivu hinnangul on kunstnik väga palju inspiratsiooni oma loominguks saanud just lapsepõlvemaalt.
“Eerik Haamer (1908–1994) oli Kuressaare poiss.

Õnn sündida Saaremaal, emapiimaga saadud armastus mere ja visade saarlaste vastu on olnud Haameri kunstnikuks kujunemisel määrava tähtsusega, seda on ka ta ise tunnistanud: “Mis lapsepõlves nähtud, kogetud ja läbi elatud, see jääb aluseks kogu eluks, ka loominguliselt”,” kirjutas Reeli Kõiv ajalehes Eesti Elu.

Oma elupaigast Göteborgist käis kunstnik maalimas ka Norras, Hispaanias ja Portugalis. Kunstiajaloolase Kõivu sõnul on Haamer otsinud kõikjal randu ja kalureid. Aga mitte ainult. Haamer on maalinud ka maastikke ja loodust.

“Haameri võimas loojanatuur, mille mitmekesisus ilmnes tema äsjastel näitustel kodumaal, tõestas, et Haamer väärib kohta eesti maalijate esirivis,” rõhutas Reeli Kõiv.

Print Friendly, PDF & Email