Analüütik: inflatsioon hakkab langema väga kiiresti

Swedbanki makroanalüütik prognoosib inflatsiooni väga kiiret langust järgmise poole aasta jooksul.

Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri ütles, et tarbijahinna kasvu alanemine oktoobris allapoole 10 protsenti oli ootuspärane.

Tegelikult jäi hinnakasvu pidurdumine oodatust tagasihoidlikumaks, sest vaatamata jaekäibe väga tugevale langusele tõusid endiselt rõivaste ja jalatsite hinnad ja majapidamiskaupade hinnad.
“On väga vähe tõenäoline, et selline hinnatõus saab tulevikus jätkuda,” märkis Lauri.

Toidukaupade ja transpordi odavnemine oli Lauri sõnul ootuspärane ning peaks jätkuma ka järgmistel kuudel – piisab sellest, kui vaadata maailmas langevaid hindu. Nõudluse nõrgenemine on hakanud mõjutama ka muid hindu, näiteks toitlustuse või vaba aja hindu.

Eluasemekulude tõus ei olnud samuti üllatav – juba ammu oli teada, et soojusenergia kallineb. Edasised hinnatõusud jäävad väiksemaks ning pole välistatud, et soojusenergia hind järgmisel aastal langeb, sõnas Lauri.
Selle aasta keskmiseks hinnatõusuks prognoosime 10,4–10,5 protsenti, kusjuures aastane hinnatõus võib langeda ka allapoole kaheksat protsenti, märkis Lauri.

Tulevaks aastaks prognoosib Swedbank 4–4,5-protsendist inflatsiooni. Seega on põhjust arvata, et järgmise poole aasta jooksul langeb aastane hinnatõus väga kiiresti, lisas Lauri.

Tarbijahindade aastane tõus alanes oktoobris 9,8 protsendini, mis on selle aasta kõige madalam tase. Võrreldes selle aasta septembriga kasvasid hinnad tänavu oktoobris 0,4 protsenti.

Print Friendly, PDF & Email