Raivo Peeters: lähiaastatel võib Saaremaal kaduda viis põhikooli (7)

Raivo Peeters: lähiaastatel võib Saaremaal kaduda viis põhikooli

RAIVO PEETERS: Kardab, et liitklassides ei suudeta tagada hariduse andmisel piisavat kvaliteeti.

Saare maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Raivo Peeters usub, et lähiaastatel reorganiseeritakse algkooliks vähemalt viis Saaremaa põhikooli, kus juba tänaseks on õpilaste arv langenud alla 60-ne.

Raivo Peetersi hinnangul lõpetavad lähema viie aasta jooksul põhikoolina tegevuse Kaali, Kahtla, Kihelkonna, Mustjala ja Tornimäe põhikool.
“Mida väiksemaks jääb laste arv, seda vähem tuleb riigilt raha õpetajate palkadeks ja kõigeks muuks. Ning seda rohkem peab omavalitsus juurde maksma, aga ükskord tuleb piir ette, kus omavalitsus enam ei suuda,” rääkis Peeters.

Tema väitel peab koolil majanduslikult toimetulemiseks olema vähemalt 150 õpilast, väiksemad koolid vajavad juba omavalitsuse tuge.
Peetersi sõnul kavatseb ta lähiajal kõik ülanimetatud koolidega seotud omavalitsused läbi sõita ning uurida, mida kohapeal mõeldakse ja milline on nende valdade suutlikkus õpilaste vähenemisel koole edasiselt üleval pidada.

Ei tagata kvaliteeti

“Omavalitsus võib küll pingutada ja klasse kokku panna, aga ühel hetkel tekib selline olukord, kus ei suudeta enam tagada hariduse kvaliteeti,” märkis Peeters, viidates, et laste vähesuse tõttu ei saa maakoolid enam tööle võtta erialaõpetajaid, sest neile ei jagu koormust ja seetõttu ka palka.

Haridusjuhi sõnul vähendab valdade võimekust kooli üleval pidada ka praegune majanduslik olukord, mis on muutlik ning üllatusi täis. “Siiamaani polnud valdadel häda midagi, inimesed olid tööl ja tulumaksu muudkui laekus. Nüüd hakkab tulumaks vähenema ja see on tegur, mis teeb kooli ülalpidamise veelgi kahtlasemaks.”

Peeters usub, et haldusreformi läbiviimise järel muutub koolivõrguga seotud küsimuste lahendamine mõne aasta pärast lihtsamaks.
“Siin võivad tekkida erinevad piirkonnad, näiteks Lääne-Saaremaa piirkond keskusega Kärlal, kus käivad koolis ka Kihelkonna ja Mustjala lapsed,” pakkus Peeters. “See on üks võimalik variant, variante on aga veel palju,” lisas ta.

Pöide vallavanema Jüri Linde sõnul kavatseb Pöide vald hoida Tornimäe põhikooli niikaua kui vähegi võimalik, põhikooli kaotamine tuleb kõne alla vaid riigi toetuse vähenemise korral. “Siis ei või iial teada, mis edasi saab, aga praegu hoiame küll põhikooli igal juhul alles.”

Kergelt ei loobu

Pihtla vallavanem Tõnu Hütt kinnitas, et Pihtla vald Kaali põhikoolist kergelt ei loobu, ehkki õpilaste arv kahaneb.
“Praegu ei ole me Kaali põhikooli ümberkujundamist mingisuguseks eriliseks eesmärgiks küll seadnud, aga kui see on paratamatu, siis ta loomulikult ühel ajal ära tehakse,” lisas Hütt.

Kihelkonna vallavalitsuse liige ja Kihelkonna põhikooli direktor Enda Torga ütles, et laste arvu vähenemisel ei ole põhikooli käigushoidmine võimalik mingi valemiga.

“Vaid sel juhul, kui omavalitsuse rahakott on väga paks. Meil väheneb õpilaste arv väga kiiresti, ilmselt põhikooli kaotamisest pääsu ei ole,” lausus Torga.

Mustjala vallavolikogu esimees Toivo Lõhmus ei välistanud, et õpilaste vähenedes võib ka Mustjala põhikool muutuda ühel hetkel algkooliks.
“Juba sel aastal panime kooli toetuseks mitusada tuhat krooni. Kui me tõesti nii rikkad oleme, siis me võime edasi punnida, aga raskeks läheb muidugi,” lisas Lõhmus.

Print Friendly, PDF & Email