Ametnikud jooksutasid naist kolm aastat kurepesa pärast (24)

Ametnikud jooksutasid naist kolm aastat kurepesa pärast

TEKITASID SEGADUST: Eramaal väidetavalt elanud must-toonekured takistasid ametnike arvates maa müüki.

Kolm aastat ametnike käes jooksutada olnud eakas saarlanna sai eelmisel reedel keskkonnaministrilt teada, et keskkonnaametnikelt loa küsimine polnudki maamüügiks vajalik.

Enne seda oli ligi 80 aastat vana naine pidanud kolm aastat kirjavahetust erinevate ametnikega, kes väitsid talle, et luba maa müüki panekuks nad anda ei saa ning soovitasid kord maa riigile müüa, kord asendusmaad võtta. Mitte keegi ei öelnud, et maa müüki panekuks naisel luba vaja ei olegi.

Selge vastuse sai naine möödunud reedel keskkonnaminister Jaanus Tamkivilt, kes taluliidu eestvedamisel Kuressaares põllumeestega kohtus.
“Kui te lähete koju, siis pange lehte müügikuulutus ja müüge see maa ära, sest omanikul on õigus oma maad müüa,” ütles minister naisele, lisades, et maamüügi keeld oli seadusevastane.

“Kogu lugu algas sellega, et panin 2006. aasta aprillis lehte kuulutuse, et tahan metsa müüa,” rääkis naine, kelle sõnul helistati talle juba järgmisel hommikul ja teatati, et selles metsas on must-toonekure pesa ning seega ei tohi metsa müüa ning isegi seal käimine on keelatud.

Alates sellest päevast ongi vanainimest jooksutatud ja soovitatud tal mitmeid avaldusi teha. Naise sõnul on talle öeldud, et võite küll proovida müüa, aga notarid ei kinnita seda.

Maaomaniku kinnitusel suhtles ta Saaremaa keskkonnateenistuse looduskaitse spetsialistiga, kes soovitas tal teha avalduse, et ministeerium saaks maa ära osta.

Kurepesa ei asugi sellel kinnistul

“Ma maksan igal aastal maamaksu, aga metsa minna ei tohi,” oli naine nördinud, sest isegi küttepuud tuleb tal osta. Vana naine lootis koos vendadega, et Kaarma vallas asuva 13 ha suuruse männimetsa müügist saavad nad kergendust oma rahalisele kitsikusele.

Saaga kestis pikka aega, naisel on olemas kirjad ja vastused nii endistelt ministritelt kui ka muudelt ametnikelt. Vahepeal vahetusid nii ministrid kui ka muutusid seadused.

Pärast ootamist oli järgmine teade, et ministeerium ostab vaid kurepesaga metsaosa. Naise sõnul olid nad sellega nõus, kuid siis selgus, et maa peale on tekkinud veel teinegi kurepesa.

“Oleme vaielnud juba kaks aastat, et meie maa peal ei ole kurepesa,” rääkis naine, täpsustades, et koos spetsialist Renno Nellisega on tuvastatud, et kurepesa asub hoopis naaberkinnistul. See piirkond ei jää vanainimese maa peale. “Sellest saadik ei võeta mind enam jutule,” ohkas ta.

“Kes ihkas seda 13 ha suurust männimetsa, ma aru ei saa,” lisas naine, kelle sõnul oli tal ostja olemas, kuid selget vastust selle kohta, kuidas oma metsa müüa ja kas üldse saab müüa, mitte.

“See on täitsa rumal jutt,” ütles keskkonnaspetsialist Oma Saarele kommentaariks , kinnitades, et tema ei ole öelnud, et naine maad müüa ei tohi.

“Tema kinnistu on must- toonekure püsielupaigas, mis on moodustatud keskkonnaministri määrusega. Kurepesa reaalselt asub mujal, aga elupaiga tsoon laieneb ka kõrvalkinnistule,” lisas ta.

Kahetsusväärne lugu

Kuidas vanainimene temast nii aru sai, et ta maad müüa ei tohi, spetsialist kommenteerida ei osanud.
“Vat vanainimene saabki teinekord asjadest teisiti aru,” oli ametniku vastus. Miks ei selgitata nii, et inimene saaks üheselt aru, sellele looduskaitsespetsialist vastata ei osanud.

“Väga kahetsusväärne lugu,” ütles Oma Saarele keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, lisades, et asja uurimisega tegeleb ministeeriumi sisekontrolli osakond. “Ootan mõne aja pärast selles osas ettekannet,” ütles minister.

Loe ka juhtkirja

Print Friendly, PDF & Email