Oktoobrikuu näitas mitmekülgset sügisilma

Oktoobrikuu näitas mitmekülgset sügisilma

MERI TÕUSIS KALDAGA TRIIKI: Eelmisel reedel Kuressaares Tori abajas.

Tänavune oktoobrikuu näitas meile oma mitmekülgset palet. Õhusoojus oli normist kõrgem ja külmakraadideni jäi veel ruumi. Jätkus ka tormituult ning saarelise elu eripära tuletas ennast praamiliikluse tõrgetega jälle kord meelde. Samas oli Sõrves juba traditsiooniliselt rohkelt päikest, võrreldes eelmise aastaga ligi kaks korda enam.

Oma sügisest nägu näitas oktoobrikuu enim vast kuu viimasel päeval, kui vesi hakkas Kuressaare rannapiirkonnas üle kaldarinnatise tõusma ning kella 18 paiku mõõdeti Roomassaares veetaseme kõrguseks 84 cm üle keskmise. Õnneks taandus vesi juba lähimate tundidega.

Normist soojem ilm

Kõige soojem ilm oli EMHI ilmavaatleja Külli Loodla andmetel Sõrves ja Vilsandil 7. oktoobril, mil Sõrves mõõdeti õhusoojuseks 13,5 kraadi ja Vilsandil 14,5 kraadi.

Roomassaares tuli kuu rekord kolm päeva hiljem 13,2 soojakraadiga. Kõige külmemad kraadid mõõdeti kõikides kohtades 30. oktoobril, mil sooja oli maksimaalsest keskmiselt 9 kraadi vähem.

Maksimaalse õhusoojuse osas jäi oktoobrikuu eelmisele aastale paari kraadiga alla, kuid samas ületas seda minimaalse soojuse puhul. 2007. aastal langes nii Sõrves kui Vilsandil kuu külmimal hetkel temperatuur alla ühe soojakraadi.

Keskmine õhutemperatuur jäi kõikides mõõtmispunktides väikese vahemiku sisse, ulatudes 10,3 kraadist Roomassaares kuni 10,6 kraadini Vilsandil. Kõige soojem oktoobrikuu on seni olnud 2006. aastal, kui kraadiklaas näitas keskmiselt 11,5 soojakraadi.
Kõige külmem oktoober oli 2002. aastal, kui keskmine soojus ulatus vaid selle aasta kõige külmemate päevade tasemele.

Sõrve ikka päikeselisem

Kõige rohkem päikest näinud koha tiitli saab sel kuul endale Sõrve, kus päikest paistis 101-tunnise normi asemel 184 tundi. Paistab, et eelmisel aastal elati seal kandis hoopiski pimeduses, sest siis oli vastav näitaja 85 tundi. Vilsandile jagus päikest 99 tunni jagu ja Roomassaarde 111 tunni ehk siis nelja ja poole ööpäeva jagu.

Kuigi lörtsi ja lumeni oktoobris veel ei jõutud, oli sademeid siiski rohkem kui norm ja rohkem ka kui mullu.

Vilsandil tuli taevast alla 103 mm jagu sademeid, norm on sealkandis 67 mm ja eelmisel aastal piirdus vihm 57 mm-ga. Nii Sõrves kui ka Roomassaares ületas sajukogus normi, olles vastavalt 99 ja 84 mm.

Alanud kuuks lubatakse aga vihma- ja lörtsisadu. Vaid kuu lõpus on oodata natuke kuivemat külmalainet. Peamiselt püsib kraadiklaasi näit siiski plusspoolel.

Print Friendly, PDF & Email