Laupäeval Laimjalas juubeldati

“See mu mälestuste maja…” Selliste sõnadega algas laul, mille esitas Laimjala rahvamaja 75. aasta juubelil Mae Nõu. Mõtlemapanev tekst ja ilus esitus ei jätnud kedagi külmaks. Kolmveerandsada aastat on mälestuste kogumiseks ja talletamiseks piisav aeg.

Aastakümnetetagustest meenutustest tuli laupäeva õhtul Laimjala rahvamajja osa saama üle saja inimese.

Oli neid, kes oma nooruspõlves osalesid mitmetes ringides. Oli neid, kes praegugi rahvamaja tegemistes kaasa löövad.

Oli ka neid, kes argiõhtutel majja ei satu, aga käivad meelsasti tantsuõhtutel. Aga mitte see pole oluline. Oluline on minevikku mäletada.
Eeskava, fotod endistest aegadest ja videolõigud lõbusamatest hetkedest olid need, mis nii mõnegi peokülalise muhelema panid.

 Oli rõõmsat äratundmist, aga ka nostalgiat, sest ajad on muutunud, tegijad on teised ja teistsugused on ka nende tegemised. Tänutundega meenutati kõiki endisi kultuuritöö vedajaid.

Kõige kauem on Laimjalas seda tööd teinud kuuekümnendatel aastatel Salme Kitt ja alles hiljaaegu Lee Lipp.

Memmede rühma tantsija Paula Väli meenutas, et rahvamajas hakkas ta käima 14-aastaselt. See oli 1950. aastal, kui Matsi Eedi ta ratta peale võttis ja tantsuproovi viis.

Inimestel on väga eredalt meelde jäänud rahvamajja tulekud ja sealt minekud. Peamiselt käidi jalgsi või jalgrattaga, sumati läbi pori ja lumehangede, aga tulemata ei jäetud.

Praegu lüüakse ehk kergemini käega ja nii jääbki mõnel proov vahele. 1960-ndad aastad olid kuldsed ka kultuuri poolelt vaadatuna: Laimjala vallas käidi koos nii Laimjalas, Audlas kui Saarekülas.

Saareküla rahvas tegi proove lastekodus. Tegutsesid naisansambel, kvartett, trio, duetid, solistid – kõik, mis võimalik. Laimjalas liitus nendega legendaarne akordionist Jaak Vunn, kelle pilli saatel esineti.

Pidudele sõideti kongiga veoauto kastis ning esinemisi oli üle Saaremaa, ka Virtsus ja Lihulas.

Kõige kaugemale jõudis Saare Lastekodu naiskvartett koosseisus Laine Podrätsik (Ennemuist), Vilve Ennemuist, Malve Loide ja Ilme Vana. Nemad käisid koguni Tallinnas ülevaatusel, kus laulsid neli laulu ja veel nii hästi, et paluti kahe lauluga raadiosse esinema.

Kahjuks ei ole need laulud arhiivis säilinud ning ka kvarteti liikmetel on paljud viisid ununenud.

Laupäevasel juubelipeol astus aga pool naiskvartetist rahva ette. Aeg ei ole nende naiste lauluhäälele üldsegi laastavalt mõjunud ja esitatud Dona-Dona kõlas pisut tänapäevase rütmiga vägagi kosutavalt.

Rahvamaja olid õnnitlema tulnud mitmed maakonna kultuuritöötajad, nende seas ka Laimjala rahva suur lemmik, lavastaja Maire Sillavee.

Tänu temale said omal ajal lavaküpseks mitmed näitemängud. Vallavanem Vilmar Rei meenutas oma kõneski seda, kuidas ta “Nukitsamehes” õõtsuvat kuusekest mängis.

Kümnekilone sünnipäevatort maitses imehästi ja ansambel Kama2 lugude saatel tantsiti varaste hommikutundideni. Aitäh kõikidele peolistele ja kohtumiseni järgmisel juubelipeol viie aasta pärast!

Eha Ennemuist
Mae Nõu

Print Friendly, PDF & Email