Toitumisharjumused saavad alguse lapsepõlvest (1)

Toitumisharjumused saavad alguse lapsepõlvest

 

Toiduaineid ei saa jagada tervislikeks või ebatervislikeks, tervislik saab olla ainult kogu toitumine.

Üks hea tervise olulisi tagajaid on füüsilise aktiivsuse ja piisava puhkuse kõrval ka toitumine. Toitumisharjumused saavad alguse lapsepõlves ja hiljem on neid raske muuta, samuti saavad lapsena alguse mitmed täiskasvanueas ilmnevad haigused. Seetõttu peaks iga lapsevanem suhtuma erilise tähelepanuga sellesse, mida ja kuidas ta laps sööb.

Laste ülekaalulisus on suurenenud

Üheks kogu maailmas kasvavaks üleilmseks terviseriskiks on laste ülekaalulisus. 2005/2006. õppeaastal korraldatud 11-, 13- ja 15-aastaste laste rahvusvahelisest tervisekäitumise uuringust ilmnes Eesti kohta, et võrreldes 2001/2002. õppeaasta uuringuga suurenes 13-aastaste ülekaaluliste poiste osakaal 3,9% ja sama vanade ülekaaluliste tüdrukute osakaal 2,6% võrra – 2006. aastal oli Eestis 13-aastaste laste seas ülekaalulisi tüdrukuid 7% ja poisse 14%. Võrdluseks võib tuua Malta ja USA, kus normkaalu ületab juba ligi kolmandik õpilastest.

Oluline ei ole mitte ainult see, et laps saaks energiat vastavalt oma vajadusele, vaid ka see, kas laps saab söödud toidust tema arenguks vajalikke valke, rasvhappeid, vitamiine ja teisi toitaineid ning mis kogustes ja omavahelistes vahekordades.

Toiduvalikute tegemine algab poeskäiguga

Lapsele taskuraha andes tuleks huvi tunda, mida tema
n-ö toidukorv sisaldab: oma tarkusest laob laps sinna pahatihti limonaadi, energiajooki ja kartulikrõpse, mis täidavad küll kõhtu, kuid annavad vaid nn tühja energiat ja teevad kasu asemel pigem kahju, sest selle arvelt jäävad söömata teised, vajalikud toidud. Vanematel endil tasub esimese ettejuhtuva toote haaramise asemel veidi pakendit uurida: pakenditel on toidu koostis alati toodud koostisosade sisalduse vähenemise järjekorras.

Nii on võimalik hinnata, mis koostisainet ja kui palju selles tootes sisaldub.
Lihtsaim viis koostada tasakaalustatud ja lapse arenguks vajalikke aineid sisaldav toidusedel, on järgida toidupüramiidi, mille leiab Tervise arengu instituudi kodulehelt.

Toiduainete valiku ja tervisliku toitumise põhimõtteid on neli: mitmekesisus, tasakaalustatus, mõõdukus ja vajadusele vastavus.

Laps peaks sööma nii palju, kui ta kulutab (aktiivsemad lapsed rohkem), vaheldusrikast ning võimalikult töötlemata või vähetöödeldud toitu. Toidukordi võiks päevas olla umbes viis: kolm põhitoidukorda ning paar oodet (näiteks puu- ja köögivilju, kama, jogurtit, aga ka võileibu).

Toitumisprogramm – abiks laste toitlustajatele

Toitumisprogrammi leiab aadressilt www.terviseinfo.ee, vajutades paremal äärel asuvale bännerile “toitumisprogramm”. Kõikidel koolide ja lasteaedade toitlustajatel oleks soovitatav programmi kasutamiseks registreeruda, sest toitumisprogrammis saab nüüd oma kontole salvestada ning hiljem vastavalt vajadusele ka muuta andmebaasis olevate roogade retsepte ja näidismenüüsid. Näidismenüüd on koostatud eri vanusegruppidesse kuuluvate laste toitlustamiseks lasteaedades ja koolides ning pärinevad raamatust “Menüüd ja retseptid lastele”. Kasutajaks registreerumine ja programmi kasutamine on tasuta.

Kasutajaks registreerunud ja sisseloginud kasutajad saavad programmis “minu konto” kaudu sisestada lisaks olemasolevatele roogadele oma retsepte.

Programmi andmebaas sisaldab üle 1000 toiduaine toitainelise koostise 100 g kohta ning umbes 800 roaretsepti. Lisaks on programmis erinevaid kalkulaatoreid: kehamassiindeksi ja täpsustatud energiavajaduse kalkulaator jne.

Registreerimata kasutajad saavad kasutada andmebaasis olevaid toite ja analüüsida menüüd “päevamenüü” kaudu, kuid oma retseptide ja menüüde salvestamiseks tuleb end kõigepealt kasutajaks registreerida.

Tervise arengu instituudi toitumisprogramm on sündinud koostöös eesti toidu- ja toitumisteadlastega. See on usaldusväärne ja pidevalt arenev infoallikas ning abivahend toitlustajatele.

Kõikide ajavahemikus 27. oktoober– 20. detsember 2008 toitlustusettevõtte esindajana registreerunud kasutajate vahel loositakse välja ajakirja Profiköök 10 aastatellimust.

Print Friendly, PDF & Email