Kinnisvaratehingute väärtus langes kuuga kaks korda (1)

Kinnisvaratehingute väärtus langes kuuga kaks korda

KINNISVARA MÜÜK SOIKUS: Kinnisvaraportaalidest leiab tohutul hulgal kinnisvara, mida keegi ei osta.

Saaremaal kinnisvaraga tehtud tehingute koguväärtus langes pärast septembris toimunud suvejärgset tõusu oktoobris jälle, võrreldes eelmise kuuga kaks korda.

Kui septembris tehti Saare maakonnas kinnisvaraga kokku 127 tehingut koguväärtuses 127 317 570 krooni, siis oktoobris langes tehingute arv 116-ni ja tehingute koguväärtus 61 031 316 kroonini ehk kaks korda.

Maa-ameti statistikast olid eile puudu küll kuu viimase päeva andmed, kuid ameti pressiesindaja Andres Põllu sõnul see kuu kogutulemust enam eriti ei muuda.

Uusmaa Kuressaare kontori juhataja kt Natalija Leiteni sõnul ei saaks öelda, et inimestel puudub huvi kinnisvara soetamise vastu.

“Inimestel on huvi, kuid puudub võimalus osta, kuna nad ei saa pankadest laenu. Kahjuks inimestel ei ole võimalik ilma pankade toetuseta endale kodu soetada,” märkis ta.

Märgatav oli kahe kuu võrdluses kukkumine Kuressaares, kus tehti nii septembris kui ka oktoobris peaaegu võrdne arv tehinguid (18/19), kuid tehingute koguväärtus langes 89 miljonilt kroonilt 15 miljonile ehk kuus korda.

Samas kasvas kahe kuu võrdluses kinnisvaratehingute tulemusel omanikku vahetanud maa pindala, septembri 423 hektarilt oktoobris 644 hektarini. Sellest järeldub, et maa hind on keskmiselt 1,5 korda langenud.

Kuude lõikes on kinnisvaratehingute koguarv varemgi kordades kõikunud. Kõige rohkem raha vahetas kinnisvarasektoris omanikku aprillikuus, ligi 140 miljonit krooni.

Mais, juunis ja juulis langes tehingute koguväärtus alla saja miljoni krooni ning saavutas madalseisu augustis, kus tehti 116 tehingut vaid 35 miljoni krooni väärtuses.

“Suvel on inimesed puhkusel, vaatavad, uurivad ning sügisel otsustavad. Vähemalt nii oli eelmistel aastatel. Kahjuks sel aastal on kõik teisiti. Tehinguid on äärmiselt vähe,” märkis Leiten.

Leiten nentis, et septembris ja oktoobris on märgatavalt tõusnud huvi nii uute kui ka järelturu Kuressaare korterite vastu, kuid maakorterite vastu on huvi praegu minimaalne.

“Hetkel ei ole prognoosid ka roosilised, tundub, et 2009. aastal läheb enam-vähem samas tempos, loodame, et palju hullemaks ei lähe,” sõnas Natalija Leiten.

Kokku on tänavu kümne kuuga tehtud Saaremaal 1547 kinnisvaratehingut koguväärtusega 830 063 743 krooni. Mullu sama ajaga oli tehinguid 1909 ja koguväärtus 955 080 890 krooni.

Print Friendly, PDF & Email