Robotid vallutasid Kuressaare gümnaasiumi

Robotid vallutasid Kuressaare gümnaasiumi

ROBOTID VÕISTLUSTEKS VALMIS: Kolmapäeva õhtul vaadati kõik vastvalminud robotid üle, et nad siis neljapäevahommikuseks võistluseks valmis sättida. Pildile jäänud Jane Kaju ja Aili Allas ei osanud siis veel aimata, et just nende ehitatud robot järgmisel päeval võitjaks tunnistatakse.

Eile hommikul võistlesid Kuressaare gümnaasiumis õpilaste ehitatud ja programmeeritud robotid. Kõige vastupidavamaks tunnistati 7a klassi tüdrukute Aili Allase ja Jane Kaju valmistatud robot Scorpion Bay.

Päev varem käis Kuressaare gümnaasiumi arvutiklassis tõsine meisterdamine, et robotid neljapäevahommikuseks võistluseks valmis seada.

“Kõikidele jagati välja ühesugused konstruktorid, millest siis robotid ehitati,” selgitas Kuressaare gümnaasiumi õppealajuhataja Maidu Varik, lisades, et õpetussõnu käis lastele jagamas ka professor Vello Kukk.

Robotitele monteeriti sisse andurid ning programmeeriti arvuti abil erinevad käsud.

Kõik õpilased said katsetada, kas nende robot ikka keerab õigesti ja tunneb ära vajalikud kohad.

Neljapäeva hommikul olidki robotid valge joonega ääristatud mustas ringis ning Tallinna tehnikaülikooli kolmanda kursuse tudeng Tiit Rätsep jagas juhtnööre ja kirjutas tulemused tabelisse üles.

Meistrid ise enam peale kaasaelamise midagi teha ei saanud. “Sa suudad küll!” hüüti robotile kõrvalt ning iga edusammu saatis aplaus.

Võistlustandril olles ei tohtinud robot kaotada ühtegi ehitusjuppi. Kaotajaks tunnistati see robot, mis oli platsilt ära lükatud, ümber kukkunud või mille küljest pudenes jupp.

Tehnikalaager kestab Kuressaare gümnaasiumis kolmapäevast reedeni ning on mõeldud teadmistehuvilistele 7.–9. klasside õpilastele.

Lisaks robotite ehitamisele, programmeerimisele ning võistlusele on laagri kavas veel elektrooniliste iseliikurite valmistamine. Viimane tähendab, et elektroonilistest komponentidest pannakse kokku robot, mis sõidab valguse suunas.

Vahelduseks saavad laagrilised ronimiskaljul turnida, võimalusel ujulat kasutada ning õppida ka golfimängu. Kõik osalejad saavad T-särgi ja võistlustel auhindu.

Osaleb 17 last

Maidu Variku sõnul toimub laager juba kolmandat aastat ning tänavu on kohal 17 last, nii linnast kui ka maalt.

“Eks Tallinnas hakkas tehnikaülikool neid linnalaagreid tegema ja siis otsis kohta, kus võiks veel teha,” rääkis Varik laagri alguslugu.

Kuressaare gümnaasiumi kodulehel oleva info järgi maksis laagris osalemine 100 krooni, selle eest sai ka kolm lõunasööki. Laagri tegevused kestavad kell 10–16 ning reedel kella kaheni päeval.

“Ööbimist me ei paku,” ütles Varik, selgitades, miks on näiteks mandrilt või kusagilt kaugemalt noorte laagrisse tulemine raskendatud.

Laagri korraldasid koostöös Tallinna tehnikaülikool, TTÜ Kuressaare kolledž ja Kuressaare gümnaasium.

Print Friendly, PDF & Email