Kuressaare Linnamajandus on hädas vandaalitsejatega, kelle kordasaadetud lõhkumine ja lagastamine nõuab ettevõttelt rahalisi kulutusi ja tekitab lisatööd.
“Väänatakse kõveraks metallist rattahoidjaid, kangutatakse maast lahti prügikaste, laste mänguväljakul pargis lõhutakse dolomiidist atraktsioone ja detaile,” loetles Kuressaare Linnamajanduse juhataja Urmas Raik.
“Dolomiidist plaate ja munasid on ju kogu aeg mööda parki laiali. Purskkaevust ma üldse ei räägi, küll on seal jupid puudu, lambid katki või muidu kive laiali loobitud.”
Kõige enam ongi vandaalide meelevallas park ja rand. Üks pargi aiaposti vahepiire maksab 6000 krooni ja nende lõhkumine on vandaalidele väga meeltmööda.
Lõhutakse ka pargipinke, mille hind on 4000–12 000 krooni. Rannas on lõhkumist vähem, kuna seal pole lihtsalt väga palju lõhkuda. Küll aga keeratakse kummuli prügikaste.
“Üks asi on raha, mis kulub asjade parandamiseks või uute ostmiseks, teine asi on see, et lõhutud asja remontimiseks kulub palju tööjõudu,” rääkis Urmas Raik. “Kui kuskil on mõni kamp üle käinud, siis kulub meie töötajatel pool päeva tagajärgede likvideerimiseks.”
Samas on lõhkumisega tekitatud kahju mõnikord nii väike, et pole mõtet ka politseile teatada. Näiteks kui prügikast on mõlki taotud või kogu täiega vallikraavi visatud.
Heakorraettevõtte juht märkis, et kõige massilisemalt saadetakse pahategusid korda pärast suveürituste lõppu.
“Kui rannas on mõni üritus, jaanituli või tivoli, siis tavaliselt, kui see lõpeb, tuleb laine üle pargi kuni kesklinnani välja.
Siis on kindlasti upakil midagi,” rääkis Raik. On tavaline, et suurürituse järgsel varahommikul käivad heakorratöötajad olulisemad objektid üle.
“Teine asi, mida me siin alati kardame, on augusti lõpp, kui noored patsaanid tulevad enne kooli linna tagasi. Siis saavad vanad sõbrad raekoja taga kokku ja läheb lahti,” osutas Raik.
Mis Urmas Raiki aga kõige enam pahandab, on see, kui sigatsetakse kesklinnas väikeste laste mänguväljakul. “Kurat küll ma ütlen, see ajab juba närvi,” ei hoidnud Raik emotsioone vaka all.
Just 2 paari jalgsipatrulle erariides Kuressaare tänavatele, ning siis näete kui palju ja mis seisundis noori tattnokki koolivaheajal kätte saate…..kümneid…. sadu……
Selle asemel, et kulutada raha ja tööjõudu vandaalide purustuste likvideerimiseks, võiks nn. kriitilistel aegadel toimida järelelvalve ja veidi kulutada raha,et kurikaelu tabada. Politsei autot lähenemas jõuavad kurikaelad ammu enne pakku jooksta. Ja nii me ainult jäämegi lõhkumiste tagajärgede tunnistajateks. Nädalavahetustel liigub linnas palju,kas kohalikke või siiski linna tulnud,noorte gruppe.Tabada on vaja teolt ja siis karmilt karistada, et kaoks ülejäänutel isu jätkata.
erariietes politseinikud/turvamehed (viimastega peaks linnal leping olema?) panna öösel parki jalutama, siis saab patsaane teolt tabada. Olen ise kunagi niiviisi rae poe eest püüdnud hunniku purjus alaealisi kinni niiviisi üht politseiniku aidates :)
stjopaga nous. Kui tihti me uldse naeme linnapildis jalutavat politseinikku voi jalgratas ja hobune oleks ka variant ,millega ringi liikuda. Keskonnasobralikum nagu ka ja politseinikele tervislikum.
Kas laste manguvaljak ei kai mitte ooseks lukku.Kelle kaes on voti
Kallid ametnikud! Te leidsite 100 000 krooni multifilmi jaoks, mis tutvustab Kuressaare linna (kas tutvustab???). Leidke veel natuke raha ja paigaldage paar -kolm mitte kõige kallimat kaamerat. Ja pätid ongi käes!!!
Heh. Paljudel on see multikas ikka veel hambus. Tunnistan, et mul ka. Juhtusin seda ükspäev kuressaare.ee lehelt jälle nägema ja… no milleks küll… Aga asja juurde. Stjopa pakub välja siis midagi rahvamaleva taolist? Mäletan, et omal ajal oli täitsa tore meestega öösel patseerida ja viina võtta, nii et miks mitte.
küll need kaamerad ka ükskord tulevad, aga kas saarlane1 kujutab ette kuidas parki kaameratega katta?
vajalik oleks ikkagi ürituste ajal ja reede ja laup öösel järelvalve linnas. kui ikka vanemad saavad esmapäeval 10ne tonnise arve lõhutud asjade eest, küll siis asjad joksu saab.
Stopp!!! Meie pargis on ainult 2-3 kohta, kus saab midagi lõhkuda…Kaamerad on igal juhul abiks. Kesklinna mänguväljak ilma kaamerata ei tule kõne allagi!
Võib juhtuda, et mõni pervert satub ka väljakule (isegi päevasel ajal)
Videovalvest on abi siis, kui valvatav koht on pimedal ajal valgustatud ja monitoride taga istub ajudega inimene, kes jälgib toimuvat reaalajas, saab aru, millal on korravalvurite sekkumine vajalik ja siis info öigeaegselt edasi annab. Võimalusi ju on- politsei, turvafirmade patrullekipaažid. Sellest on vähe abi, kui patrull paar korda öö jooksul kuumad kohad läbi sõidab, see on mõttetu linna raha raiskamine. Kui austatud linnaisad tahavad sel teemal arutleda, olen lahkesti nõus nendega jutustama.
lubage naerda. meie pargis 2-3 kohta kus saab lõhkuda? pujään, kes parki satub lõhkumisplaanidega või siis ka möödaminnes suudab ka paremini oma fantaasiat kasutada. Küllap neid kohti, kus midagi lõhkuda, lahtikangutada annab on ikka tunduvalt rohkem. Aga jah, nõusutn nendega, kes ütlevad, et politseid pole näha, kahjuks ainult kuulda ja lugeda nende hunnitutest imetegudest.
Meil ju nii”turvaline ” linn, linnaisad ja emad sellest ainult räägivad