Riigikogu liige ei ole maavalitsusega nõus (6)

Riigikogu liige ei ole maavalitsusega nõus

LENNULIIKLUS TEKITAB VAIDLUSI: Uue Kuressaare-Tallinna lennuoperaatori Estonian Airi graafik ei ole kõigile saarlastele meeltmööda ja tekitab vaidlusi ka riigiametnike ja parlamendiliikmete vahel.
RAUL VINNI

Riigikogu saarte ühenduse liikme Imre Sooääre sõnul ei saa ta nõustuda Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Mika Männiku poolt laupäevases Oma Saares öelduga, et saare elanikke ei saa ühistranspordi korraldamisel eelistada, kuna Euroopa Liidus kehtib mittediskrimineerimise printsiip.

“Sellise erinevuse presenteerimine võib paremal juhul teha meid naerualuseks, halvemal juhul kaasa tuua sanktsioonid ülalnimetatud printsiibi vastu eksimise eest,” ütles Männik.

“Ma ei ole Mika Männikuga päriselt nõus, kuna ka täna kehtib ju saarte elanikele parvlaevaga ülesõidul soodustus,” nentis Imre Sooäär, lisades, et riigipoolse dotatsiooniga veel kellelegi eelisõigust anda tõesti ei saa.

“Võimalik, et ka neid soodustusi, mis kehtivad Saare maakonna elanikele parvlaevaga ülesõidul, võidaks Euroopa kohtutes diskrimineerimiseks lugeda, kui keegi sinna vastava hagiga pöörduks,” märkis Sooäär.
Tema sõnul tuleb aga teha kõik selleks, et kaitsta kohalikku kogukonda nii palju kui võimalik. Sooääre arvates ei ole saarte elanikel tänapäeval oma elu-olu korraldamiseks veel piisavalt riiklike garantiisid, võrreldes mandri rahvaga.

“See ongi üks põhjus, miks me riigikogu saarte ühenduses tahame saarte seadust, et saarelisusest tulenevaid püsivalt ebasoodsaid tingimusi leevendada,” ütles Imre Sooäär.

Saare maavanem Toomas Kasemaa märkis, et sõidusoodustust saarlasel mandrile sõidul ei ole. Parvlaeval kehtib soodustus vaid S-kaarti omavatele saarlaste või siinsete ettevõtete sõidukitele.

Mis puudutab transpordipileti hinnavahet Ruhnu ja Saaremaa vahel, siis on seal Kasemaa sõnul tegemist maakonna siseliiniga ning seetõttu ei tohi saarelisus mõjutada ruhnlase igapäevaelu suhtluses maakonnakeskusega või suhtluses mitmete riigiasutuste paiknemiskeskusega nagu Pärnu. Seetõttu maksab lennukipilet ruhnlasele sama palju, kui maksaks sama vahemaa läbimine bussiga Saaremaal.

Samas nõustub maavanem Männiku ütlusega, et inimestel ei tohi vahet teha.

“Mis puutub inimestel vahetegemisse nende nahavärvi, religiooni, rahvuse või muude tunnuste järgi, siis on Mika lause õige. Lisaks võib lugeda ÜRO inimõiguste deklaratsioonist või Eesti põhiseadusest. Inimestel ei tohi teha vahet,” kinnitas Kasemaa.

Maavanem lisas, et saarlast peab tema elus toetama, kuid toetuse peab kinni maksma toetuse andja. “Kas see toetus riigi poolt on ühistranspordi pilet või maksusoodustus või mingi muu toetus, selle üle peab pikemalt diskuteerima. Soovime koos riigikogu saarte ühendusega uuesti alustada
saarte seaduse eelnõu algatamist ja soodustused on teema, mida peaks
seadusandja katma,” ütles Kasemaa.

Toomas Kasemaa on andnud ka nõusoleku vastata Oma Saare lugejate küsimustele neljapäeval kell 12. Küsimusi maavanemale ühistranspordi asjus rõhuasetusega lennuliiklusele saab esitada Oma Saare internetiaadressil www.omasaar.ee või e-posti aadressil uudis@omasaar.ee

Print Friendly, PDF & Email