Linna soojafirmal ei õnnestunud Orissaares kasumit teenida

Orissaare vald ja AS Kuressaare Soojus lõpetavad senistel alustel toimunud koostöö, kuna soojatootja tulud jäid Orissaares loodetust väiksemaks.

Kaks viimast aastat Orissaares soojusenergia tootmise ja müügiga tegelenud AS-i Kuressaare Soojus juhatuse liige Paul Leemet ütles, et tulud jäid loodetust väiksemaks, kuna konkurentsiamet ei kooskõlastanud soojusenergia müügi piirhinda ettevõtte poolt taotletud mahus.

“Sisuliselt nad tahtsid, et me opereeriksime seal automaatkatlamaja kuludega, kuigi peame palgal nelja operaatorit,” rääkis Leemet, kelle sõnul jäi piirhind soovitust ligemale kolmandiku võrra väiksemaks.

Konkurentsiameti poolt kooskõlastatud piirhind võimaldab Kuressaare Soojusel katta küll katlamaja käigushoidmise kulud, kuid mitte teenida kasumit.

“Kuna Kuressaare Soojuse põhieesmärk ei ole ju Orissaares toimetada, siis on loogiline, et tahame ka mingit kasumit, vastasel juhul pole meil ju mõtet seal tegutseda,” selgitas Leemet.

Leemeti sõnul on probleem tegelikult üleüldine, sest konkurentsiameti kooskõlastatud hinnad ei jäta soojatootjatele varsti enam võimalusi investeeringute tegemiseks.

“Konkurentsiametile küll ette heita ei saa, et ta liiga kergekäeliselt hindu kooskõlastab,” märkis ta.

Olukorra lahendamiseks tegi AS Kuressaare Soojus ettepaneku vähendada Orissaare Soojus OÜ-lt renditavate varade rendisummat 235 000 kroonilt 50 000 kroonile aastas.

Orissaare vald ei olnud sellise ettepanekuga nõus, kuna rendisumma vähendamine põhjustab kahjumit, mis omakorda viib ettevõtte likvideerimiseni.

 Praeguse seisuga rendileping lõpetatakse ning soojusenergia müümisega hakkab taas tegelema Orissaare Soojus.

Samas on mõlemad osapooled huvitatud koostöö jätkamisest ning Kuressaare Soojus hakkab edaspidi Orissaare katlamaja käigus hoidma teenustööna.

Selline variant välistab ka konkurentsiameti sekkumise soojusenergia hinna kehtestamisel, mis jääb nüüd ainult valla pädevusse. Nimelt jääb Orissaare Soojuse energiamüük alla 50 000 megavatt-tunni aastas, millise koguse puhul ei pea hinda konkurentsiametis kooskõlastama.

Müük oluliselt suurema tootmismahuga Kuressaare Soojuse egiidi all nõuab konkurentsiameti kooskõlastust.

Orissaare vallavanem Raimu Aardam ütles, et mingit suuremat hinnatõusu Orissaares tulemas ei ole, hind tõuseb vaid niipalju, et vald ei peaks peale maksma.

Lähiaastatel ootab Orissaare katlamaja ees kaasajastamine, mis nõuab ilmselt üle 10 miljoni krooni suurust investeeringut.

Print Friendly, PDF & Email