Juhtkiri: Elu veel demokraatlikumaks – igale eestlasele amet (1)

Juhtkiri: Elu veel demokraatlikumaks – igale eestlasele amet

 

Oli aeg, kus naerdi, et nõukogude ametimeestel oli kaart vastupidi ees, kui Saaremaale raudtee ehitati. Tegelikult olevat see mõeldud rajada hoopis Sahhalini saarele. Resümeeriti, et kuna kuuendik planeedist elas ühtse malli järgi, siis seetõttu taolised asjad juhtusidki.

Nüüd loome me seadusi oma väikese riigi tarbeks. Väikesaarte seaduse parameetreid ei panda isegi mitte Brüsselist ette. Ometi teeme kõigile väikesaartele ühtemoodi seaduse, olgu seal püsielanikke kolm või kolmkümmend.

Näide on olemas Vilsandist, kus kolmandik püsielanikest ehk siis üks inimene saab kokku kutsuda saare üldkogu koosoleku, et valida saarevanem. Kuigi riigiametnik – saarevaht – on ametis ja töötab.

Kui protseduurireeglid läbitud ja saarevanemgi ametis, siis jääb järele vaid üks isik, kelle elu ametimehed korraldavad lisaks iseenda omale. Igatahes demokraatia missugune.

Äkki saaksime oma elu veel paremaks teha, kui ameteid, kas või ühiskondlikke, jätkuks kõigile. Inimeste enesehinnang tõuseks kindlasti.

Soovitus meie poliitikutele: pange Eesti kaart endale õigetpidi ette, enne kui väikesaarte elanike elu korraldama asute.

Print Friendly, PDF & Email