Pension tuleb maal tasuta koju ka tulevikus

Pension tuleb maal tasuta koju ka tulevikus

 

Riigikogu sotsiaalkomisjon kiitis heaks põhimõtte, et seal, kus pangaautomaat kaugel, peaks pensionide ja hüvitiste kojukanne ka edaspidi olema tasuta.

Riigil on rasked ajad ja raha on vaja kokku hoida. Ühe säästukohana on välja pakutud võimalus muuta pensionide kojukanne tasuliseks. See ettepanek on rahalugemise seisukohast arusaadav, sest kõnealused summad on päris suured. Eestis on ligi 300 000 pensionäri ja umbes kolmandik väljamaksetest tehakse Eesti Posti kaudu.

Samas on raha ümbrikus liigutamine kallis ja ei kasuta ära tänapäeva võimalusi. Tundub ju loogiline, et pankadel võiks siin olla senisest hoopis suurem roll. Aga kas asi on ikka nii lihtne?

Ühe vitsaga löömine ei ole võrdne kohtlemine

Kui lähemalt vaadata, siis selgub, et sotsiaalministeeriumi esialgne plaan kehtestada kojukandetasud “võrdsustas” kõik pensionärid.
Tõsi, pangakontod, kaardimaksed ja sularahaautomaadid on ammu muutnud arvlemise standardiks. Linnas. Aga Eestis on küllalt väikesi kohti, kus panka pole, automaati pole ja kaardiga maksta ei saa.

Ega peale posti muid võimalusi jäägi. Valik – pank või post – tegelikult puudub. Kojukandetasude ühetaoline kehtestamine maal, teenustest kaugemal, ja suuremates keskustes elavatele pensionäridele ei oleks kindlasti võrdne kohtlemine.

Kojukandetasu kehtestamine mõjutaks maal elavaid pensionäre palju valusamalt, kuna paljudest küladest või väikeasulatest asub lähim pangakontor või -automaat kümnete kilomeetrite kaugusel. See tähendaks lisakulu, et reisida raha saamiseks kodust keskasulasse.

Paljude jaoks on liikumine piiratud tervise või transpordivõimaluste puudumise tõttu. Ka sularaha asemel kaardimaksete kasutamine on paiguti piiratud alternatiiv, sest kohalik kaubandus võib toimida vaid sularahapõhiselt ja mingit kohustust võimaldada pangakaardiga tasumist külapoel ei ole.

Vahel on nii, et kõigile samade reeglite kehtestamine võib küll tunduda võrdse kohtlemisena, aga tagajärjeks on hoopis ebavõrdsuse suurendamine.

Linnas on pangateenus tõesti reaalne ja isegi mugav alternatiiv pensioni sularahas väljamaksmisele. Ka see on ilmselt paljudele harjumatu, aga võimalus on olemas. Paljudes maapiirkondades see võimalus puudub.

Esialgses ettepanekus kojukanne tasuliseks muuta mainiti 5%-list tasu, mis keskmise pensioni juures tähendaks umbes 200-kroonist lisakulu. Läbirääkimiste käigus see summa ilmselt langeks. Usun aga, et ka näiteks 70-kroonine makse oleks meie eakatele äärmiselt ebameeldiv üllatus.

Maapiirkondades kojukanne tasuta

Mul on hea meel, et riigikogu sotsiaalkomisjon toetas minu mõtteviisi ja otsustas eelnõusse sisse kirjutada sätte, et hajaasustusega piirkondades ning asulates, kus pangateenused pole kättesaadavad, jääb pensionide ning hüvitiste kojukanne edaspidigi tasuta.

Ma arvan, et see on kindlasti õiglane nende inimeste suhtes, kes muidu oleksid sattunud selgelt ebavõrdsesse olukorda.

See muudatus ei puudutagi protsentuaalselt väga suurt hulka inimesi, sest enamik pensionäridest elab Tallinnas või Harjumaal. See ei ole aga oluline. Oluline on, et vaatame riigis otsuseid langetades pealinnast kaugemale ja näeme ka inimest, mitte ainult statistikat.

Siim Kiisler
regionaalminister

Print Friendly, PDF & Email