Kasutu kraami saab saata teisele ringile (5)

Kasutu kraami saab saata teisele ringile

VANAST UUS: “Kui panna kokku uus ja vana, saabki ilusa asja,” näitab Kaili Lugin kaisuloomi, mis tema enda käte all valminud. Emme kätetööd uurib ka pisike Kristin Sanne.

Novembris avatakse Kuressaare bussijaamas KS Taaskasutuskeskuse nime kandev paik, kus plaanitakse huvilistele pakkuma hakata igasugust kraami – alates mööblist ja toidunõudest ning lõpetades riiete ja käsitööesemetega.

Juba augustis avati Kuressaare linnas Rehe tänaval endises linnasaunas kauplus-töötuba Margarita, kuhu on võimalik viia kas kapis niisama seisvad või pisiperele väikeseks jäänud rõivad.

Taaskasutuskeskuse idee kui selline tähendab ka seda, et vanast asjast tehakse kohapeal uus. Kauplus-töötoa Margarita juhataja Kaili Lugin märkis, et ehkki poeke tundub esialgu rohkem “teise ringi” poena, on neil tulevikus plaanis avada ühes ruumis õmblustuba, kus siis inimestel on võimalik lasta riiulilt või riidepuult leitud rõivaese parajaks õmmelda.

Lugin on ise erialalt õmbleja ning vuristab praegu õmblusmasinat kodus. Nii on vanadest riietest ja kangajääkidest valminud laste õuepüksid ja mänguasjad müügiletil juba koha leidnud. “Kui panna uus ja vana kokku, saabki ilusa asja,” on ta veendunud ning selle kinnituseks näitab poekeses askeldav klienditeenindaja Ester rõõmuga noore ema kätetööna valminud kaisuloomi ja patju.

Ka novembris avatava KS Taaskasutuskeskuse juht Külli Sepp on tuleviku suhtes optimistlik. Siiani on Sepp tegelenud paberimajandusega ja kraami kogumisega ning märgib, et pole jõudnud veel kõikidel pakutavatel asjadel järel käia – ta on nõus ka diivanile või kapile ise järele minema.

“Inimeste huvi asja vastu on väga suur,” tunnistab ta, lisades, et ainus, mis talle muret teeb, on see, et tema käsutusse tulevatesse ruumidesse ei mahu kõik asjad puht füüsiliselt ära. Eks siis tule leida muu lahendus, panna pakutavast mööblist pildid seinale ning niimoodi huvi tekitada.

Sepp mainib ka, et on teinud koostööd omavalitsustega ning igal pool on ettevõtmisse hästi suhtutud. “Ma tean, et igal inimesel võib tekkida olukord, kus tal on hirmsasti abi vaja,” räägib ta oma kogemustest ühe hirmsa päevaga, mil tema maakodust oli ära viidud kõik mööbel.

Sestap on Sepp rääkinud ka sotsiaaltöötajatega ja on vajadusel valmis õnnetusse sattunuid võimaluste piires ka abistama.
Mõlemas taaskasutuskeskuses on hinnad väga soodsad. Algavad lausa viiest kroonist ning Margaritas on keskmine hind 50 krooni.

“Mõni väga ilus asi on natuke kallim,” tõdeb Lugin, kuid arvestama peab lihtsalt sellega, et vaja on maksta rent ja palgad. “Ise olen siiamaani puhta muidu õmmelnud,” märgib ta.

Ka Sepp lubab, et tema poes tulevad hinnad samas skaalas. “Mööbel ehk on natuke kallim, nii paarsada krooni,” arvab ta. Lugin palub kindlasti kirja panna, et Margaritas on võimalik ka tingida, nii et ilma ostuta ei peaks siit lahkuma keegi.

Loe ka juhtkirja

Print Friendly, PDF & Email