Endist Orissaare koolijuhti ähvardab politseiuurimine (36)

Endist Orissaare koolijuhti ähvardab politseiuurimine

VALIKUD: Kui Orissaare internaatkooli elektrikappidest viidi korgid ja seintelt keraamilised plaadid, siis raamaturiiul koos raamatutega jäi alles.

Haridusministeerium laseb politseil uurida, kas Orissaare internaatkooli endise juhi Rainer Helde või kellegi teise tegevuses kooliinventari ja hoone tehnosüsteemide laialitassimisel on kuriteo tunnused.

“Mina nimetaksin seda, mis koolimajas on tehtud, rüüstamiseks ja vandaalitsemiseks,” ütles Oma Saarele Orissaarest pärit ettevõtja Raivo Vesiaid, kes koolihoone suvel kahe miljoni krooni eest ära ostis. Tallinnas elav, kuid Orissaare valla elanike nimekirjas olev ja vallakassat täitev Vesiaid kavandab majja erapansionaadi rajamist.

Vesiaid oli alevi keskuses asuvast koolihoonest rääkides väga kuri ja emotsionaalne, sest pärast enampakkumise võitmist vara üle vaatama minnes tabas teda halb üllatus.
Mõni aeg varasema ülevaatusega võrreldes leidis ta nüüd eest rüüstatud hoone.

Elektripaigaldis läks kogu täiega

Ei jälgegi varem laes rippunud lampidest, mis olid ära kaksatud koos jupikese elektrijuhtmega.
Minema olid viidud kõik terveks jäänud vaheuksed, kadunud olid ripplaed, seintelt oli maha kistud ka meetripikkusi juhtmelõike, veetorusid ning isegi keraamilisi plaate.

Eemaldatud oli elektrikappide sisu ja maja jäetud ilma valgustuse ja elektrikütte võimalusest.

“Sellest ma saan veel aru, et viiakse minema mullivann, kuid kogu elektripaigaldise minematassimine on väga imelik tegu,” sõnas Raivo Vesiaid. “Hoone tehnosüsteemid on hoone oluline osa ja neid ei käsitata kunagi inventarina.”

Ta süüdistab riisumises endist koolijuhti, Orissaare vallavolikogu liiget Rainer Heldet. Keskerakonna Orissaare piirkonna juht Helde sai pärast koolijuhi kohalt koondamist ajutist tööd Orissaare gümnaasiumis.
Rainer Helde ütles, et tema jaoks on inventari minemaviimises võimaliku kriminaalsuse otsimine imelik.

“Kui ostuks läks, polnud kellelgi probleemi, kuid nüüd kisub asi inetuks,” sõnas Helde.
Tema väitel on kohatu rääkida rüüstamisest, kui ühest sulgemisele määratud riigikoolist viidi inventari ja sisustust teistesse riigikoolidesse – ametikooli ja Kallemäe kooli.

Rumalusi sai tehtud

“Elektripaigaldise taastamise osas saadi hiljem haridusministeeriumi ja ostja vahel kokkuleppele ja minu teada on sellega asjad korras,” märkis Helde. Samas ta siiski tunnistas, et hoonet tühjendades sai “igasuguseid rumalusi ka tehtud”.

Haridusministeeriumi esindaja Asso Ladva ütles aga üheselt, et kooli likvideerimisel mindi varajagamisel liiga kaugele ja kahjustati hoone tehnosüsteeme. Ladva sõnul andis Helde lubaduse tehnosüsteemid taastada ja hoone ostjaga oli kokkulepe, et pärast taastamistöid vaadatakse need üle.

“Esmaspäeval käis kohal Eesti Energia esindaja, kes hindas elektrisüsteemid avariiliseks ja lubas hoone pingestada vaid omaniku vastutusel,” osutas Ladva.

Asso Ladva sõnul on lisaks ilmnenud, et osa koolihoonest ära viidud inventarist ei jõudnudki teistesse koolidesse.

“Ministeerium palub politseil hinnata, kas inventari laialijagamisel on endise koolijuhi või teiste isikute tegevuses või tegevusetuses kuriteo tunnused,” lausus Ladva.

Maja väärtus vaid müürid

Rainer Helde sõnul maksis Vesiaid hoone eest ainult kaks miljonit krooni ja hoone hindamisel arvestatigi tegelikult vaid müüride väärtusega. “Kaks miljonit pole ju sellise hoone eest mingi raha,” väitis ta. Endine koolijuht lisas, et inventar eemaldati hoonest enne enampakkumist ja pärast tema teada enam midagi minema ei viidud.

Vesiaidi sõnul inventaris probleem ei seisnegi, vaid jutt käib hoone olulistest osadest, milleks on muuhulgas elektripaigaldis. “Ja hindamisaktis on selgelt kirjas, mida hinnati,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email