Priidupoeg suri Saudi Araabias nälga (2)

Priidupoeg suri Saudi Araabias nälga

Hukkunud Saaremaa lind Saudi Araabias.

Selle aasta suvel Hakjala kandis musttoonekurgede Piia ja Priidu pesas ilmavalgust näinud ja raadiosaatjaga varustatud kurepoeg Priidupoeg hukkus Saudi Araabias 7. oktoobri õhtul.

Ornitoloog Urmas Sellis ütles Oma Saarele, et ilmselt otsustas Priidupoja kurva saatuse ebaharilik lennumarsruut.

“Vahemere kirdenurgas asuva Iskanderi laheni liikus kurepoeg nagu kõik tema liigikaaslased,” selgitas Sellis. “Seejärel lendas ta aga selle asemel, et pöörata lõunasse, otse edasi itta Eufrati orgu, kus ta ööbis Al Assadi veehoidla ääres.”

Urmas Sellis märkis, et tavaliselt mööduvad musttoonekured rändel Punasest merest piki Egiptuse rannikut.

Toidunappus sai saatuslikuks

Priidupoeg aga üritas Punasest merest mööduda piki Saudi Araabia poolset rannikut, mistõttu ta sattus kõrbealadele, kus toitu napib. Säärane ebatavaline lennuteekond saigi linnule saatuslikuks.

Priidupoja saatja andmeside viimane päev oli 7. oktoobril, mil selgus, et 5. oktoobril oli lind maandunud Saudi Araabia külas Suq Suwayq. Järgmisel päeval oli lind toiduotsingul lennanud veel mõned kilomeetrid edasi ja maandunud hävinud palmiistanduses.

Urmas Sellis märkis, et sai kirja Saudi Araabia looduskaitsjatelt, kes Priidupoega otsisid. Kirjast selgub, et kohalik farmer Jammal leidis 7. oktoobril kella 13 paiku oma maadelt veel elava, kuid väga nõrga musta linnu, kes oli raadiosaatjaga varustatud.

Farmeri sõnul püüdis ta linnule vett ja toitu anda, kuid lind ei võtnud pakutut vastu. Sama päeva õhtuks oli Priidupoeg surnud. Et aga saatja kaduma ei läheks, võttis farmer selle enda kätte.

Ornitoloog Urmas Sellis avaldas arvamust, et Priidupoja ebatavaline lennumarsruut võis olla tingitud valitsevatest tuultest.

Kala pidanuks panema suhu

“Mis aga puutub nõrka lindu, siis teda oleks ehk saanud veel elule turgutada, kui lind oleks sattunud spetsialistide kätte,” jätkas ta. “Ilmselt pani farmer toidu linnu kõrvale lihtsalt maha, selle asemel et seda talle vägisi noka vahele suruda.”

Saaremaa musttoonekurg Priidu on õnnelikult jõudnud rände lõpp-punkti Sudaani, Darfuri.

Tema abikaasa Piia rännet puudutavad viimased andmed aga kinnitavad, et lind tiirleb Siinai poolsaarel ja valmistub ületama Suessi kanalit, et jõuda Egiptusesse.

Print Friendly, PDF & Email