Väikesadamate infopäev üllatas osaliste rohkusega

Väikesadamate infopäev üllatas osaliste rohkusega

 

Eile spaahotelli Meri konverentsisaalis toimunud Eesti väikesadamate liidu infopäev üllatas korraldajaid osavõtjate rohkusega.

Osalejate hulgas oli kuulda kahesuguseid arvamusi. Mustjala valla mees Mati Heinmets oli optimistlik, öeldes, et praegu kaaluvad mitme küla mehed väikesadama rajamist-taastamist. Kui otsusele jõutakse, siis on võimalus ka rahastamiseks taotlus esitada.

Koguva küla kalur Endel Noor avaldas lootust. et oktoobri lõpus langetab EAS nende külasadama rekonstrueerimise rahastamiseks positiivse otsuse.

Samas oli elupõline kalur ja kalandustegelane Eino Ruttu Salme vallast üsna pessimistlik. “Me arvasime, et Läätsa kalasadamat pole mõtet rekonstrueerida. Arvestused näitavad, et see läheb liiga kalliks. Ja mis peamine, meil pole enam kalamehi. Kui me selle sadama korda teeksimegi, siis kellele?” küsis Eino Ruttu.

Tänavu märtsis 10-aastaseks saanud väikesadamate liitu juhib selle loomisest peale asutajaliikmena Tallinnas elav saarlasest ettevõtja Jaak Reinmets (pildil).

Viimase aasta kordaminekutest toonitas Reinmets uue sadamaseaduse koostamist, kus esmakordselt defineeritakse väikesadama mõiste.
“Oleme mereriik siis, kui meie randasid ilmestavad taas väikesadamad ja rannakülade elanike sõiduvahendiks on autoga samaväärselt veesõiduk,” märkis Jaak Reinmets.

Üheks infopäeva märksõnaks kujunes koostöö. Just sadamaomanike, omavalitsuste ja riigiasutuste koostöös nähakse edasiviivat jõudu parandamaks meie rannakülade väljanägemist, ka elulaadi ning kultuuripärandi uurimist, teadvustamist ja säilitamist.

Leiti sedagi, et omavalitsused võiksid rohkem väikesadamaid enda hallata võtta, kuna paljudel praegustel omanikel puudub võimalus ja vahest ka huvi või tahe sadamate arendamiseks.

Väikesadamate taastajate kulude vähendamiseks on EVSL välja töötanud tehnilised lahendused, mille abil saab sadamaid ehitada ökonoomsete ehitus- ja materjalikuludega.

Print Friendly, PDF & Email