Rulatamine ruulib: Smuuli skatepark on korrast ära

Rulatamine ruulib: Smuuli skatepark on korrast ära

 

Smuuli skatepark on üks probleemne koht. Noorte jaoks on see ainus paik Kuressaares, kus ekstreemspordi harrastajad oma adrenaliinilaksu kätte saavad. Ja neid harrastajaid pole sugugi nii vähe. Paraku leiavad mõned noorukid, et see on paras koht laamendamiseks, suitsu kimumiseks ja joomiseks. Üsna tihti on olnud sellele platsile asja ka politseil.

Ühel kaunil pühapäeval käis skatepargis asja lähemalt uurimas Häli Lambut. Kes on need noored, kes oma vaba aja põhiliselt sellel platsil veedavad? Miks nad tegelevad ekstreem-spordiga? Ja lõpuks, mis seisus on see meie ainus skatepark, mis ehitati juba oh kui kaua aega tagasi?

Miks tegeled rulatamisega?

Andres (18): Rulatamine annab vabaduse või on väga lähedal mõistele “vabadus”. Vabadus luua, vabadus end väljendada… Teha midagi, millega pole keegi teine enne hakkama saanud.
Ummi (18): Sest et see on üks paremaid ja kasulikumaid vaba aja veetmise viise. Seltskond on siin hea!
Sass: Kindlasti on peamine põhjus, et see on ülim vabadus teha, mida tahad. Keegi ei õpeta, ei käsuta sind. Sa võid kõike ise luua. Sul on alati võimalus midagi uut teha. See on suhteliselt loov tegevus. Rulatamine on samas väga raske tegevus. Inimestel pole õrna aimugi, kui raske on näiteks mingit trikki teha. Mõnikord, kui oled terve päeva proovinud ja kui see lõpuks siis välja tuleb – vot see on juba hea tunne! Ikka väga hea tunne. Pluss veel see, et saad sõpradega lõbusasti aega veeta. See ongi see, mis paneb mind sõitma.
Tom (19): Mulle see ala meeldib. Sa tuled siia rulatama siis, kui ise tahad. Keegi ei sunni sind selleks. Kui räägime seltskonnast, siis paremat tahta ei ole… Kõik on omad inimesed. Ning adrenaliin, mis selle alaga koos möllab – see on tohutu! See mulle meeldib.
Kauri (14): Ma tegelen rulatamisega, kuna see on hea ja tervislik. Annab vabaduse!!!

Kuidas sa selle ala leidsid?

Andres: Rulakirega nakatusin aastaid tagasi, kui vaatasin seriaali “Kodus ja võõrsil”. Seal oli üks episood, kus noored tegelesid rulatamisega. Sealt sain mina inspiratsiooni.
Ummi: Mul sõber soovitas proovida!
Sass: Leidsin selle ala koos sõpradega. Olime põhimõtteliselt esimesed tõsised tegijad, kes ei lõpetanud sõitmist pärast esimest nädalat. Kahjuks ei sõida enam neist ükski, kellega koos alustasin. Ega ma ise ka viis-kuus aastat tagasi arvanud, et ma nii kauaks jään selle alaga tegelema.
Tom: Sõbra Rula-Sassi soovitusel. Tema mind ässitas sõitma ning ma olen talle tänulik.
Kauri: Ma hakkasin rulaga sõitma, kuna nägin, kuidas minu sõbrad sõitsid. See meeldis. Algul sõitsin nädal aega sõbra rulaga, siis ostsin endale ka. Ja see meeldib mulle tänaseni.

Kaua rulatamisega tegelenud oled?

Andres: Jumal seda teab – vast ehk kolm-neli aastat. Vahepeal on pisemaid pause olnud. Võin väita, et rulakultuur Saaremaal on alles lapseeas!
Ummi: Peaaegu 3 aastat.
Sass: See pole rulatamise juures tähtis. Peaasi, et tegeled. Aga ma arvan, et mina olen rulatanud umbes sealtmaalt, kui siia Smuuli skatepark ehitati.
Tom: Sõitnud olen umbes 1,6 aastat.
Kauri: Peaaegu 4 kuud.

Mis sind ei rahulda meie skatepargis? Mis on korrast ära?

Andres: Kui rääkida Smuuli skatepargist, siis alustuseks võiks linn selle korda teha. Kuid ma siiski kahtlen selles, sest ilmad lähevad aina külmemaks ning rulatamine on eelkõige suvine spordiala. Olen veidikese pettunud linnas või linnavalitsuses. Korduvalt on ju lubatud park renoveerida, kuid ei miskit! Smuuli skatepark on korrast ära, pooltühi. Uusi atraktsioone võiks tõesti juurde teha.
Ummi: Põhimõtteliselt vajaksid praegu kõik obstaaklid väljavahetamist või siis vähemasti kordategemist. Siis tuleks parki täiendada uute asjadega. Praeguseks on enamikul sõitjatel juba kopp ees vanast ja igavast pargist. Asfaltkate tuleks ka korda teha, sest vanad parandatud kohad on madalamad ja need häirivad sõitmist.
Sass: Kõik tuleb ümber teha! Tahaks, et keegi Kuressaarest kuskile jõuaks, aga selliste tingimuste
juures pole see üldse lihtne.
Tom: Kõik obstaaklid vajaksid parandamist. Pargis oleks uuendust vaja, PALUN!
Kauri: Kõik tuleks ära parandada, kuna siin ei ole võimalik just kõige paremini areneda. Ja pealegi on siin juba üsna ohtlik.
Atsu: Meil, rulatajatel on unistus korralikust siserulapargist. Sellisest, kus kehva ilmaga või ka talvel sõita saaks. Omavahel öeldes, ega minu silmad küll seda päeva näe, kui Kuressaare endale korraliku sisepargi saab.

Mida arvate teistest skatepargi asukatest?

Andres: Nojah! Lisaks skatepargi kasutajatele käivad siin ka igat masti inimesed – alustades emadest lastega ja lõpetades kõige hullemate matsidega. Tihti sõidetakse siia rolleritega sisse ja koguni autoga! Vanemad, kes skatepargis oma mudilastega palli käivad mängimas, seavad oma lapse elu ohtu. Nad ei teadvusta enesele, kui ohtliku spordialaga on tegu.
Ummi: Võiks olla vähem neid, kes pargis niisama tšillivad ja tõsiseid tegijaid oma karjumise, laamendamise ja joomisega segavad. Pinda käivad vanemad oma lastega, kes arvavad, et see on laste mänguväljak. Tegelikult need emad ja isad võiksid arvestada seda, et nende lapsed võivad sattuda ohtlikesse situatsioonidesse, kui nad suurtele poistele ette jäävad. Skeiterid viibivad pargis mõttega, aga enamik on tavaliselt niisama siin lällamas.
Sass: Pole vaja neid tüüpe, kes siia tulevad niisama laamendama ja läbustama. Nad lihtsalt passivad siin ja segavad.
Tom: Pargis on üldjuhul normaalsed inimesed. Need, kellele meeldib tegeleda ekstreemspordiga. Aga on ka mõttetuid inimesi, kes tulevad siia lihtsalt aega veetma, suitsetama ja jooma. Ja nii see linnarahva arvamus meist, ekstreem-sportlastest, negatiivne välja kujuneb.
Kauri: Vähem võiks küll olla neid, kes istuvad skeidis niisama. Nad loobivad prahti maha ja laamendavad siin.

Häli Lambut

 


 

Noori ei saa ju metsa ajada

Teame, et Smuuli skatepark on andnud muretsemiseks põhjust ümberkaudsetele elanikele, sest sinna kogunevad noortekambad lärmavad ja laamendavad ning öörahu on häiritud. Üsnagi sageli on olnud põhjust sellele platsile sõita ka politseipatrullil.

Noorsoopolitseinik Maret Metsmaa, milline paistab Smuuli skatepark politseinikele? Tekitab see paik korravalvuritele piisavalt probleeme?

Kuigi ma ise ei ole skeitimisega tegelenud, suhtun alasse positiivselt. Loomulikult siis, kui tegutsetakse eesmärgiga ja turvaliselt põlve- ja küünarnukikaitsetega. Noor inimene tahab ju saada adrenaliini oma osavust ja oskusi proovile pannes. Mingile kontingendile noortest avaldab see kindlasti muljet, selles on stiili.

Skatepark pakub lisaks sportimisele võimalusi ka paheliseks tegevuseks. Nagu näha ka alkoholi, tubaka ja narkootikumide tarbimiseks, vägivallakonfliktideks. Seetõttu suhtuvad paljud selle kandi elanikud, kelle akende all kogu see melu ja lärm käib, sellesse platsi negatiivselt. Ometigi ei saa me ju noori metsa ajada.

Skatepark on mingil määral võrreldav kooliga, kus sagib palju inimesi ning igal õpilasel on omad iseärasused. Õnneks pole viimastel aastatel seal pärast kella 23 palju rahmeldamist olnud. Lisaks sellele, et politsei sealt tihti mööda sõidab, on ka kodanikuvalvsus piisavalt tasemel.

Hull on see, et skatepargis ei ole enam ohutud ja turvalised trambid, varustus laguneb. Suve lõpus oli näiteks intsident, kus poisid tahtsid atraktsioone parandada, kuid pealtnägija teatas politseisse lõhkumisest…

Nii saime oma silmaga näha, kui kehvas olukorras on sealsed atraktsioonid. Ka võiksid skatepargis olla turvakaamerad.

Politseis käisid asja uurimas Anna Põld ja Laura Valgma

Print Friendly, PDF & Email