Rõõm ühisest päevast ja peost

Rõõm ühisest päevast ja peost

 

On laupäev, 4. oktoober.
Üks tavaline nädalavahetus, kuid eriline neile, kel plaanis tähistada päeva, mis tähistamist väärib – eakate päeva. Eakate tänavune maakondlik üritus leidis aset Kuressaare spordikeskuses tänu Kuressaare pensionäride ühenduse eestvedajatele, energilisele esimehele Helga Nurmekannule ja tublile projektide koostajale Tiiu Kallasele ning paljudele teistele abilistele.

Spordikeskusse jõudes haarab silm kohe, et midagi suurt on toimumas: ustel viidad ja selgitav päevakava ning ümberringi hulk rõõmsaid inimesi. On sagimist, tervitamist, äratundmisrõõmu.

Esimesena on päevakorras loeng tervislikust toitumisest, millest annab ülevaate Kuressaare ametikooli õpetaja ja kaalujälgijate rühma juhendaja Maret Õunpuu.

Saame teada, mis on hea enesetunde valemid, milline on olnud meie traditsiooniline toidulaud, millele tasub seoses toitumisega mõelda ja kuidas kujundada liikumisest igapäevaharjumust, seda just mõeldes ealistele iseärasustele. Maret toonitab, et ei vanus ega haigus takista inimest end liigutamast ning kutsub üles aktiivsusele.

“Toit ei peaks kontrollima inimesi, vaid inimene toitu,” paneb ta paika kuldsed põhitõed. Hea toit annab vitamiine, mineraalaineid, jõudu elamiseks ja töötegemiseks ning on isuäratav, hästilõhnav, kõhtu täitev ja paraja temperatuuriga.

Ise tehtud – hästi tehtud

Kell 11 alanud loeng saab tunni pärast läbi ning siis suunduvad peolised spordikeskuse teisele korrusele, kuhu üles seatud näitusel on palju vaatamist ja imetlemist. Kaunid käsitööd, pitsid ja tikandid rõõmustavad silma, iseküpsetatud kook ja ahjulestad panevad suu vett jooksma.

Pensionäride ühenduse pressiesindaja Lilli Maripuu on varmas kõike tutvustama ning ilusaid asju täis laudade vahel liigub ringi Malle Kips pensionäride ühendusest, kes kavalalt naeratades pakub rahvale äraarvamiseks lõngakerasid: “No arva ja paku, kui palju kaaluvad?” Lisaks sellele saab Malle käest arvaja meelest parima töö tunnustamiseks hõbedase tähekese, mille abil selguvad päeva lõpuks rahva lemmiktööd.

Kaarma valla Koidula küla käsitöömeistrid Selma ja Paul Pahapill on näitusele toonud hulga huvitavaid esemeid. Paul näitab 120-aastast õllekappa, endavalmistatud pinki ja lauda, mis lihtsalt kokku käivad ja mida on hea igale poole kaasa võtta. Piknikule näiteks.

Sealsamas kõrval troonib puust pesulõksudest valmistatud joogikann ning on välja pandud August Laesi meistritööd. Sirje Salong Kihelkonnalt demonstreerib oma valla osavnäppude töid – heegeldatud kübaraid, Kihelkonna käsitöömeistri Virve Aviku sokiraamatut, Helmi Kaju küpsetatud kooki, Elle Mäe koduleiba, Leida Karušilova näputöid.

Lihula külaliste laua ääres on pooled esemed juba ära ostetud. “Kadakaalustel on olnud hea minek,” kiidab Milla Grossfeldt Lihula pensionäride ühendusest. Käsitöömeister Heili Saar Kuressaarest räägib, et on teadmisi saanud Anne kunstikoolist, ja tõdeb, et kui midagi ei tee, võib lausa ju hulluks minna. Üks Heili tikitud padi saab ka tähekestega tunnustatud.

Lilli Maripuu ütleb, et Saaremaal on ka selliseid tublisid mehi, kes näputööd teevad, ning viitab Valjala mehe Üülo Singi vaibale.
Vaatamist-imetlemist on sel näitusel tõesti palju.

Terves kehas terve vaim

Sel päeval saab osaleda ka terviseprogrammis. Kepikõnni instruktori julgustava jutu peale on spordisaalis õiget kõnnihoiakut proovimas palju rahvast. Kõigile ei jätku isegi keppe, kuid on ju vaja ka kõrvaltvaatajaid-innustajaid. Tublimad liiguvad ringiratast, silmad säramas ja näod õhetamas.

Lisaks kepikõnnile õnnestub agaramail Martin Raugi juhendusel tutvust teha jõusaalimasinatega. Sporditegemise vaheajal jagab Riina Nurme nippe ja õpetusi lilleseadete ja pärgade valmistamiseks. Kellel aga keha vahepeal kinnitust nõuab, saab kosutust maitsvast talupojasupist, mida pensionäride ühendus välja teeb.

Pidulik avamine, sõnavõtud ja eeskava

Kell 14 kutsub Paul Aava torupill kõiki saali. Algab päeva pidulik osa Lea Kuldsepa alias Abruka Maali juhtimisel. Eakatele lausuvad tervitussõnu Kuressaare linnavalitsuse esindajad abilinnapea Juhan Nemvalts, linnapea Urve Tiidus, SA Kuressaare Hoolekanne juhataja Tiia Tammsalu, linnavalitsuse sotsiaalhoolekande spetsialist Monika Lember ning Lea Pool Saare maavalitsusest ja Tiiu Kallas pensionäride ühendusest.

Siis on kord esinejate käes – Kuressaare naiskoor Ätsed Marika Metsa juhendamisel, Aste naisansambel Antsakad Valve Tederi eestvedamisel, Muhu tantsu- ja lauluansambel Ätses Meeli Oidekivi juhatusel, Muhu lõõtsamängijad Meelis ja Luule, ansambel Kanarbik (juhendaja Reet Lõugas), külalisesinejana Lihulast Eideratas ning väsimatu Torgu
meesansambel (juh Herman Kask).

Malle Kips avalikustab rahvalt kõige rohkem tähekesi korjanud käsitöö – diivanikattekomplekti, mille autor on Tiiu Saar.

Päeva lõpetab ühine tantsukeerutus ansambli Anna Minna saatel.
Üle 300 kokkutulnu nägudest on näha, et pidu on igati korda läinud ja korraldajate vaev end ära tasunud.

Selline tore päev siis. Rõõmsate eakate inimeste päev.

Print Friendly, PDF & Email