Kui isa on vangis

Kui isa on vangis

 

Halvim, mis vanglasse sattunud kurjategija perele aga tihti osaks saab, on sugulaste, tuttavate ja töökaaslaste sedalaadi suhtumine, et “jäta see mees ja mine oma eluga edasi!”. Tegelikult vajab pere näpuga näitamise asemel hoopis toetust, sest ollakse olukorras, kus kogu oma väärikus on niigi alla surutud. Paljude selliste perede lapsed on sellepärast emotsionaalselt löödud ning tihti on nende ainsaks mõtteks hommikul ärgates soov, et täna süüa saaks ja keegi neile jalaga ei virutaks.

Siinkohal tuletan meelde, et enamik ühiskonnas toimuvast vägivallast sünnib hirmust ja eneseväärikuse puudumisest. Ning mõtteviis, et “kahju küll, et mõnedel on halb, aga sinna ei saa midagi parata”, on antud juhul just kui õigustus, et kurjategijate lastel peabki halvem olema.

Kui isa jääb haigeks, makstakse talle haigusraha. Kui isa sureb, saab pere toitjakaotus-abiraha. Lahutuse korral on isa kohustatud maksma oma alaealistele lastele alimente. Kuid kui isa satub vanglasse, ei saa pere midagi. Pereemal tuleb aga silmitsi seista karmi reaalsusega – ta vastutab kogu pere nii emotsionaalse kui ka majandusliku toimetuleku eest ning emakohustustele lisanduvad paratamatult ka isakohustused.

Suhetes lastega tuleb emal hoolikalt jälgida, et ta ei hakkaks isa puudumisest tingituna kujundama oma lapsega liigset lähedussuhet, vaid et ema ja lapse suhted oleksid sümbioos sõprusest, autoriteedist ja omakasupüüdmatusest.

Ära muutu lapsele koormavaks!

Et hästitoimiva suhte aluseks on alati usaldus, toetus, turvatunne ja tasakaal, siis selleks, et teievaheline suhe ei muutuks ühel hetkel lapse jaoks koormavaks:
Väldi lapsega oma hirmude jagamist. Nii säästad last liigsest vastutusest ja emotsionaalsest painest.

Last puudutavate murede olemasolul ole konkreetne (näiteks majanduslik toimetulek, sest isa palgaga ju enam arvestada ei saa) ja räägi talle sellest ning too välja tema võimalik panus mõistmise näol. Selgita lapsele ausalt, miks sul ei ole võimalik kõiki tema ostusoove rahuldada.

Ära sõima ega alanda oma lapse ees tema isa. See on otsene vihje sinu enda hinges valitsevale pettumusele ja tühjusele. Sinu lapsest ei pruugi saada sulle liitlast, sest armastus oma isa vastu on tunne, mida ei ole võimalik lihtsalt niisama “ära kustutada”.

Leia endale inimene, kellele saad toetuda. Oluline on, et võid teda usaldada ja vajadusel temaga täiskasvanute elu muresid ja rõõme jagada.

Ära püüa iga hinna eest olla vabadel hetkedel oma lapsega kogu aeg koos. Mida suurem on laps, seda enam vajab ta aega sõprade ja eakaaslastega lävimiseks. Kuna vanema rolli tuleb lapse kasvades paratamatult koomale tõmmata, siis omamata enda kõrval mõnd teist lähedast täiskasvanut, jääb järele tühjus ning lapsest on raskem lahti lasta.

Leia aega mõnusaks ajaveetmiseks oma lapsega. Ühised teatri/kontserdi/näitusekülastused (leidub ka odavama hinnaga pileteid), treeningud (näiteks metsajooks või terviserada, mis ei maksa midagi), piknikud ja filmiõhtud on harivad ja toovad ellu meeldivat vaheldust ka kõige pingelisematel perioodidel.

Kohtle oma last kui võrdne võrdset. Vanem, kes toetub vaid võimule, kaotab mõju lapse silmis puberteedi saabudes täielikult.

Lapsele nõu andes ära suru peale oma lahendusi. Selgita oma mõtteid ja jaga neid lapsega, paku välja võimalikke lahendusi. Palu lapsel tema enda arvamusi ja seisukohti põhjendada, kuid tee seda ka ise.

Üllata vahel oma last. Tee midagi ootamatut. Küpseta kook või loe lapsele raamatut ette või minge koos välja jalutama, aga igal juhul ära plaani seda tegevust väga pikalt ette. Üllatuslikud ettevõtmised väljaspool ajakava teevad palju rohkem heameelt.

Ole lapsele autoriteet ja kohtle teda kui sõpra. Kui sa ei suuda alati olla selgitav ja arvestav, või kui oled vahel väsinud, siis ütle seda lapsele ja palu tal end mitte segada. Laps hindab sinus eelkõige inimlikkust ja lihtsust, mille juurde kuuluvad ka sinu nõrkused. Nende tunnistamine ainult suurendab sinu autoriteeti lapse silmis.

Kui vahel tundub aga, et enam ei jaksa, siis tea, et väsimus ja tüdimus on lapse kasvatamisega aeg-ajalt ikka kaasnevad nähtused, millega saab võidelda.

Kuidas toimida, et lapsele hea vanem olla?

Alljärgnevalt mõningad olulisemad näpunäited, kuidas toimida, kui tundub, et on vaja ise puhata, end täiendada, haige olla või uut energiat koguda, kas või selleks, et lapsele edaspidigi hea vanem olla.

Tutvu mõne uue tarkusega. Muretse mõni raamat, mis sisaldaks õpetusi iseendaga toimetuleku kohta. Teooriasse süvenemisel ei tohi ainult unustada, et ühtegi õpetust ei saa võtta puhta kullana ega oma ellu täielikult üle kanda.

Tegele õppimise ja enesearendamisega. Enesearendamine on parimaid viise, et järjekordse kukkumise järel püsti tõusta. Või võta järgmise nädala telekava, tõmba ring ümber neile saadetele, millest arvad, et need sind arendavad ja sinu umbejooksnud mõtlemisvõimet parandavad, ning vaata ainult neid. Jäta kõrvale kõik seebikad ja muu jama, mis tegelikult kuhugi ei vii. Järgmisel nädalal tunned end hoopis teise inimesena. Või mis veel lihtsam – võta aega ja mine kunstinäitusele, teatrisse, kontserdile jne.

Leia endale meelepärast lugemist. Kui sa pole ammu lugenud, siis tasub alati kätte võtta mõni hea raamat. Lugeda võib väga mitut moodi: mõnusalt diivanil või köögis pliidi kõrval seistes kõva häälega. Eriti hästi mõjub luuletuste kõva häälega lugemine ja ka laulmine. Unusta, et see on veider – praegu mõtled ju ainult endale.

Vajadusel pöördu psühholoogi/psühhoterapeudi poole. Psühhoteraapia põhitõde on, et sul aidatakse üles leida need valikud, mis on sinus eneses olemas. Ära häbene professionaalilt abi paluda.

Muuda oma söömisharjumusi. Kui vaja, hakka kaalujälgijaks, aga kui sa seda ei viitsi, siis tutvu materjalidega tervislikust toitumisest. See viis iseennast aidata tõstab kõige paremini meeleolu ja enesest lugupidamist ja parandab tervist, ning mis seal salata – nõuab ka kõige rohkem vaeva. Aga ära unusta, et vahetevahel on päris meeliülendav magusakapi juurde hiilida ja midagi head suhu pista! Kindlasti tee siis seda, aga soovitatavalt salaja.

Tea oma tundeid ja tunne iseennast. On hea teada, et mõned tunded teevad haiget ja mõned teevad õnnelikuks, aga kõik su tunded on sulle kasulikud. Näiteks süütunde näol ei ole tegemist mõttetu neurootilise tundega, vaid hoopis jõuga, mis toetab sinu isiklikke mõtteid ja ideid. Viha ja hirmutunne on sinu loovuse vili ja stimuleerib sind loovale tegevusele. Häbitunne on universaalne tunne, mis hoiab korras ja terved sotsiaalsed suhted.

Uhkustunne on rõõmu, naudingu ja enesekindluse kapital. Igavustunne võib aga olla reaktsioon mõningatele puudujääkidele sinu elus. Kui tunned end ärakasutatuna, siis on see enesest lugupidamise test.

Seks aitab. Seksil on palju positiivseid omadusi: parim stressimaandaja, meeldivaim viis end liigutada, kui muidu ei viitsi, parim võimalus end välja lülitada. Oma keha ja selle vajadusi tuleb tunda. Ja väär-arusaamade tõttu endale naudinguid keelata on üks suuremaid karuteeneid, mida me teha saame.

Armasta iseennast. Kui oskad olla iseendaga rahujalal, küllap siis sujuvad ka suhted teiste inimestega.

Kunagi ei maksa unustada, et olenemata asjaoludest ei ole olemas ainult süü, vaid on olemas ka oskamatusest tingitud vead, mida saab õnneks (peaaegu) alati parandada.

Print Friendly, PDF & Email