Kas tuleb ükskord ka hinnasõda? (5)

Kas tuleb ükskord ka hinnasõda?

 

Kõikjal räägitakse majanduslangusest, panganduskriisist ja kinnisvarakrahhist. Üks uudis süngem kui teine – võta sa lahti Äripäev, Postimees või kuula õhtul teleuudiseid. Nii troostitu polnud meie elu vist isegi eelmise sajandi lõpul, kui meie pangad kokku kukkusid. Inimesi koondatakse, vabu töökohti enam pole. Järjest enam mõeldakse selle peale, kust kokku hoida.

Ometi tekib meil kaubanduskeskusi kui seeni vihma ajal. Arusaadav, nende ehitamist alustati ju enne, kui majanduslangus tunda andis. Ühtepidi on muidugi hea, et hooned ikka valmis ehitatakse ja hiigelsuured karbid ei jää tondilossidena linnaserva kummitama. Iga uue kaubandustempli lisandumine annab ka lootust hinnatõusu pidurdumisele, sest saarel on tarbijate arv enamiku ajast ikkagi konstantne.

Siiski, eks lootnud me ka erinevate kütusefirmade tanklate Saaremaale tulekul kütuseturul võita. Aga mida me võitsime? Hindu tõstavad kõik korraga ja ühepalju. Kuigi naftabarreli hind on maailmaturul langenud kolmandiku võrra, ei ole kütusehinna langus just märgatav olnud. Hinna tõus väljendub kroonides ja langus sentides.

Eile avati niisiis Kuressaare suurim kaubanduskeskus Auriga, peagi on lisandumas veel üks keskus Kihelkonna maantee servas ja teine endise EPT lasteaia koha peal. Kaarma valda soovitakse Kudjape kaubanduskeskust. Kui kõik valmis on, kas siis tuleb klientide võitmiseks hinnasõda? Või saame järjekordse lollitamise osaliseks ja torkame oma rahakoti vahele järjekordse mõttetu plasttüki, nagu on seda Selveri partnerkaart.

Seda näha küsivad hoolikad kassapidajad isegi pudeli õlle ostmise korral, ent mida ma selle ettenäitamisest saan, ei ole mulle pärale jõudnud. Pidavat mingeid punkte andma, aga missugusesse auku ma neid punkte toppima pean või kust need kätte saab, ei ole mulle keegi öelnud.

Print Friendly, PDF & Email