Roomassaares peatub Taani õppepurjekas

Roomassaares peatub Taani õppepurjekas

MERENDUSÕPILASED LÄHEVAD KÜLLA: Pääsu laeva pardale kohalikele uudistajatele kahjuks ei võimaldata, kuid täna ja homme saavad Georg Staget külastada Orissaare gümnaasiumi mereklassi ja Kuressaare täiskasvanute gümnaasiumi õpilased.

Reede õhtuni peatub Roomassaare sadamas kolmemastiline täistaglases õppelaev Georg Stage, millega seilasid siia Taani kuningliku mereväeakadeemia tulevased kadetid.

Roomassaare on laevale viimane peatus. Pärast kuuajalist Läänemerel seilamist suundutakse siit otse Taani tagasi. Tavaliselt on Georg Stage merekooli õpilaste käsutuses, kuid koostöös mereväega õpetatakse sellel välja ka mereväeakadeemia aspirante, kellest hiljem saavad kadetid.

Laevale valge lehena

Laeva kapten Karl Zilmer rääkis, et laevale tulevad tulevased kadetid või meremehed n-ö valge lehena, teadmata midagi merendusest ning nende põhieesmärk on õppida meeskonnatööd ja saada reaalne elu- ja merekogemus. Kuid miks ikkagi sellisel vanal laeval?

Sellises laevas, kus kõike tehakse käsitsi, õpib kõigiga hästi koos töötama, kinnitas kapten. “Siit saab põhilised koostööoskused, sest kui sa tirid ühest otsast ning teine teisest, siis ei jõua kuhugi,” rääkis ta.

Georg Stage ei ole väga suur laev ning 40 kadetti peavad ööpäevaringselt viibima ühes ruumis – samade laudade taga süüakse, õpitakse, veedetakse vaba aega ning ööseks tõmmatakse samas ruumis laudade kohale riidest koid, milles magatakse nagu võrkkiiges.

Laev on ehitatud eelmise sajandi 30-ndatel aastatel ning vastavalt ka säilitatud, kuid oluliste vahenditena on navigatsioonisüsteemid, sidetehnika, päästeparved ning köögitehnika vägagi kaasaegsed. “Kokk teeb meile iga päev küpsiseid, me oleme väga rõõmsad,” naeris kapten kapten, kes on ühtlasi ka merekooli direktor.

Kui laev on merel, siis õpivad aspirandid peaaegu ööpäevaringselt. Nad käivad vahis ning neile õpetatakse mootorit ja purjetamise teooriat ning mereohutust. “Siin on palju teooriat ja praktikat koos ning nende päevad on jagatud nii, et kui nad vahis ei ole, siis on neil teooriatunnid.”

Saaremaale tuleku mõte sündis kapteni sõnul mõne aasta eest, kui sama laevaga käidi Tallinnas. Kuna pealinn oli väga turistidele orienteeritud, tekkis soov külastada ka mõnd kohta väljaspool seda, näha midagi erinevat.

Tulevasi taani mereväelasi võis Kuressaares jalutamas näha juba eile. Kadetid tutvuvad Kuressaarega, kui neil laevas muid kohustusi ei ole.
Õppelaeval on kokku 72 inimest, kellest 59 on kadetid ning kaks on mereväe ohvitserid, kes vastutavad kadettide eest, jälgivad nende tegutsemist ja õpivad neid tundma. Ülejäänud 11 on meeskonnaliikmed.


Georg Stage II

Õppelaev Georg Stage kuulub Georg Stage mälestusfondile, mille 1882. aastal asutas laevaomanik Carl Frederik Stage koos abikaasaga oma varasurnud poja mälestuseks.

Esimene samanimeline õppelaev seilas 1882. aastast kuni 1934. aastani merel kolme erandiga igal suvel, koolitades tulevasi meremehi. Siis aga müüdi see Alan Villiers’le, kes nimetas laeva ümber Joseph Conradiks.

Pärast kahte aastat meresõitu läks laev ameeriklaste kätte, kes Teise maailmasõja ajal kasutasid seda rannavalve väljaõppeks. Praegu on see laev Connecticutis Mysticu sadamas meremuuseumis.

Pärast vana laeva müüki ehitati uus laev nimega Georg Stage. Selle koduks on talviti Kopenhaagen, kuid kevadest sügiseni seilab laev merel ning sellel õpivad nii merekooli kui ka Taani kuningliku mereväe kadetid.

Praegune Georg Stage on esimesest laevast natuke suurem, kuid üldiselt eelmise sarnane. Ka purjed on veidi erinevad. See ehitati 1934/35. aastal ning asus kohe ka teenistusse.

Tegemist on kolmemastilise täistaglases laevaga, millel on 20 purje kogupinnaga 860 ruutmeetrit. Laeva kogukaal on 298 tonni, süvis 4 meetrit, kõrgus veepiirist 30 meetrit, pikkus 45 meetrit.

Print Friendly, PDF & Email