Saaremaa omavalitsused vabatahtlikult üheks vallaks ei liitu

Oma Saar, 29. september 2008
Internetikommentaarid

ka kohalik
Veel paar aastat tagasi toetasin ka paari-kolme omavalitsusega maakonna ideed. Aga tänaseks olen veendunud, et ÜKS omavalitsus saartel on ainuõige lahendus. Vahemaad pole suured ja infotehnoloogia on kõvasti edasi arenenud.

tembel
Kas siis praegu ääremaastumist ei toimu või? Toimub ja kuidas veel, mis sest, et on väikesed vallad.

arvan
Eks liitmisele vastuseisjad ole rohkem oma sooja koha kaotamise pärast mures. Ütlevad, et saavad hakkama. Aga hakkamasaamisel ja hakkamasaamisel on ka vahe. Kas saada hakkama hästi või kuidagiviisi läbi häda, sellel on suur vahe. Eraldi võiksid jääda siiski Kuressaare, Muhu ja Ruhnu.

murelik
Mind teeb murelikuks see, mis saab järgmistest kohalikest valimistest, kui kõik jääb vanaviisi – päris mitmed kohalikud tegijad on öelnud, et ei näe enam kandideerimisel mõtet. Kust tulevad aga need, kes on nõus vallavolikogusse minema?

Praegu meenub ju osa volikogusid ikka veel külameeste jututubasid – tullakse kokku ja heietatakse maast, ilmast, aiast ja aiaaugust, ning tsiviliseeritud poliitilist kultuuri neist ei leia. Juba praegu on pooled vallad maakonnas alla tuhande elanikuga.

Kui võtta laias laastus, siis veerand neist elanikest on alaealised, veerand pensionärid, mis tähendab, et tööealisi inimesi on poolesaja tuuris. Aga nende hulgas on ka ports neid, kelle elunatuke kulgeb külapoe ümbruses. Kelle hulgast siis hakata valima, kui osa veel loobub kandideerimast?

Arvamus
Üks puudus võib ühinemisel siiski olla. Vaevalt et suurvald hakkab üleval pidama igas praeguses vallas asuvaid koole, perearstikeskusi ja raamatukogusid. See aga vähendab veel omakorda maal elavaid harituid inimesi.

Sõna sekka
Aru ma ei saa nendest, kes ei soovi valdasid kokku liita ja tahavad jätta, nagu asi on. Tasuks nende haldussuutlikkust uurida. Kas neil on siis kõik nii hästi et nad on 10 aasta perspektiivis paremas seisus kui praegu? Juba praegu võib öelda, et tuleb veelgi nõrgemaks jääda, kuna elanikkond väheneb ning seda maapiirkondades, mitte linnas.

Muhu ja Ruhnu on tõesti teises olukorras, aga usun, et oleks päris hea, kui oleks kedagi, kes asja jagab detailideni. Kuigi teda kohapeal ei ole, on kohapealne “asjaajamisteenistus” sellest väga huvitatud. Praegu sellist võimalust ei saagi tekkida.

arvan ka
Kas igasse valda kooli ja perearstikeskust vaja ongi? Tuleb mitme kooli ja perearstikeskuse arvelt korraldada korralik transpordiühendus ja uskuge – võidavad kõik. Praegu on maakoolides olukord selline, kus üks õpetaja annab mitmeid aineid, ka selliseid, mida ta erialaliselt õppinud pole.

Kannatab aga hariduse kvaliteet. Ja eks hariduse kvaliteet kannatab ka õpilaste vähesusest tingitud liitklasside loomise pärast. Ei arva, et terve maakonna peale üks kool, kuid 2–3 valla peale võiks küll olla. Siis peaks jätkuma kvalifitseeritud pedagooge ja klasside täituvuseks lapsi.

Print Friendly, PDF & Email