Salatiigi vähid põevad lapihaigust

Salatiigi vähid põevad lapihaigust

 

Sadadel Leisi vallas ebaseaduslikust tiigikasvandusest välja võetud vähkidel avastati lapihaigus, mis nüüd levib edasi ka kasvanduses, kuhu koorikloomad viidi.

SL Õhtuleht kirjutas, et tiigist võeti välja 9526 vähki, neist 8514 elusat. Vähke hoitakse ühes Leisi vallas asuvas vähikasvanduses ja nende edasise saatuse otsustavad teadlased.

Samas on probleemiks kujunemas see, et umbes neli-viissada salatiigist päästetud vähki põeb lapihaiguse-nimelist seenhaigust.

Oma Saarega vesteldes nentis keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo peainspektor-nõunik Heino Vipp, et tõenäoliselt levib haigus kasvanduses veel edasi ja seetõttu on haigestunud vähkide koguarvu raske öelda.

Kui esialgu oli plaanis asustada Leisist leitud jõevähke vähikatku tagajärjel vähkidest tühjaks jäänud Põduste jõkke, siis nüüd on see avastatud lapihaiguse tõttu kahtlane.

“Kui leitakse mingi moodus haigeid vähke ja haigust levitavat seent tervetest eraldada, on see võimalik, kuid see on juba teadlaste pärusmaa,” sõnas Vipp.

Lapihaiguse tekitajaks on seen ja haigusse nakatuvad peamiselt vanemad vähid.

Haigestunud vähi koorikul esinevad 0,3–3 cm läbimõõduga tumepruunid kuni mustad plekid, mis säilitavad oma värvuse ka keetmisel ja on siis kergesti märgatavad.

Lapihaigusse sureb umbes 15–30% nakatunud veekogu vähkidest.

Print Friendly, PDF & Email