Linnateatris esietendub pühapäeval “Tapatöö jumal” (3)

Kuressaare Linnateatris esietendub pühapäeval Jaak Alliku lavastatud Yasmina Reza näitemäng “Tapatöö jumal”. Prantslannast autori loomingus on midagi sellist, mille pärast lavastaja just selle näitemängu valis.

Alliku sõnul on 48-aastane juuditar Yasmina Reza praegu terves maailmas kõige mängitavam prantsuse dramaturg. Yasmina Reza on ka ise näitleja, kes oskab dialoogi artistidele suupäraseks kirjutada. Eestis on varem mängitud kahte tema näitemängu. “Kunst” toodi lavale Eesti Draamateatris ja Ugalas ning “Kolm versiooni elust” Endlas.

Kuigi pühapäeval Kuressaare Linnateatris esietenduva näidendi pealkiri on kohutav, pole lavastaja sõnul loos mingit tapmist ega vägivalda. “Lugu on äärmiselt lihtne ja eluline. Näidend on abielu haprusest. Arvan, et näitemängu abielu haprusest tahab igaüks vaadata. Tapatööd ei taha keegi näha. Selle näidendi maailma esietendus oli 2006. aasta 8. detsembril.

Nüüdseks on seda lavastatud juba 20 Saksamaa teatris, Viinis, Londonis, Pariisis, Varssavis, Helsingis ja Ljubljanas. Ta läheb mööda maailma laiali nagu kulutuli. Nägin seda autori lavastuses Pariisis ja Soomes esietendust,” rääkis lavastaja Jaak Allik Kadi raadios.

Lavastaja hinnangul see lugu lausa kisub näitlejaid mängima. Osades on Kersti Kreismann, Sulev Teppart, Piret Rauk ja Jüri Aarma. Piltlikult öeldes jõuab koolivägivald ka Kuressaare teatri lavale. Tõsi, mitte küll selle sõnasõnalises tähenduses.

“Laval toimub vanemate arutelu vägivallaakti üle. Millised on lapsevanemad ja kus siis on nende laste käitumise põhjused, seda see näidend näitabki. Soovitan seda nii õpetajatele ja lapsevanematele kui ka õpilastele. See on nüüd täpselt see, mida peaks kool tahtma,” selgitas lavastaja.

Kuressaarlased näevad etendust veel 8. ja 14. oktoobril. Orissaares mängitakse lavastust 17. oktoobril ja hiidlastel avaneb võimalus Kuressaare teatri etendust vaadata 30. oktoobril Käinas ja 31. oktoobril Kärdlas.

Print Friendly, PDF & Email