Koolijuhid ei näe probleemi veebis õpilaste nimekirjade avaldamises (3)

Koolijuhid ei näe probleemi veebis õpilaste nimekirjade avaldamises

SÜNNIPÄEVAD VEEBIS: Saaremaa ühisgümnaasiumi veebiküljel avaldatakse iga päeva sünnipäevalaste nimed ja lastel oleks ilmselt kahju, kui selline tähelepanu lõpetatakse.

Kuressaare linna koolijuhid peavad õpilaste nimekirjade ning koolisündmusi kajastavate piltide avaldamist koolide kodulehtedel normaalseks ning imestavad, et räägitakse selle keelamisest. Andmekaitse inspektsioonist öeldi Oma Saarele, et nemad ei keela koolidel veebis õpilaste nimekirju avaldada.

Üleeilse Postimehe pealkiri teatas, et andmekaitse keelab avaldada koolipilte ja -nimekirju. Andmekaitse inspektsiooni nõunik Stiina Liivrand ütles aga Oma Saarele, et siiani ei ole inspektsioon keelanud ühelgi koolil veebis õpilaste nimesid avaldada – ei klasside nimekirju ega spordivõistluste tulemusi. Samuti pole tema sõnul tulnud ühtegi sellesarnast kaebust.

“Paljud koolid on meilt nõu küsinud ja oleme andnud soovitusi, et võtke lapsevanematelt nõusolek,” rääkis Liivrand. “Iial ei tea, kellele see ei pruugi meeldida.” Kui keegi leiab, et tema nimi ei peaks kooli veebis näha olema, siis on tal õigus nõuda selle mahavõtmist, lisas ta.

Selleks et veebi kaudu infot vahetada, ei pea tema sõnul andmed avalikult kättesaadavad olema, selleks on vahendid näiteks siselehekülgede jm näol. “Kui koolidel endal pole muret, et keegi võib käskida need maha võtta, siis ei ole probleemi,” ütles Liivrand.

Jutt käib isikuandmete kaitse seadusest ning artiklis öeldakse, et lapsevanemad või täisealised õpilased peavad andma isikuandmete avaldamiseks kooli veebilehel nõusoleku.

Oma Saar uuris, mida Kuressaare koolijuhid asjast arvavad

Kuressaare põhikooli direktor Jaan Lember

“Miks ei võiks kodulehel avaldada õpilaste nimesid.” KPK kodulehel on üleval kõigi klasside nimekirjad koos klassipildiga. Direktori sõnul lapsevanemad just ootavad, et nimed veebis üleval oleks ning on olnud pahandamist, et kodulehel avaldatud klassinimekirjadest on mõni nimi kogemata välja jäänud.

Lember ütles, et on mõistetav, kui kaitstakse lapse tervisesse puutuvaid andmeid või tema hindeid, mis on e-koolis nähtavad vaid oma koodi omavale õpilasele.

Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro

arvas samuti, et ürituste piltide, klassipiltide ja klasside nimekirjade kodulehele üles panemine on mõistlik. Ta tõi näite, et eelmisel aastal pöördus kooli poole paar lapsevanemat, kes viitasid, et kooli koduleht on aegunud ning laps ei saanud neile näidata, kes on tema klassikaaslased.

SÜG-i kodulehel on ka õnnitlused õpilastele, kellel on lähemal ajal sünnipäev tulemas. “Üldiselt on see inimestele meeldinud, tead paar päeva ette, kellele lille kaasa võtad,” rääkis Aro ja lisas, et ei kujuta ette, mis selles halba võib olla. Kui õpilased ei soovi oma nime seal näha, siis jäetakse see välja panemata.

Aro ütles, et seadus kuulub täitmisele ja selleks tuleks välja selgitada, mis seaduse mõte täpselt on. Isikuandmete kaitse seaduse ümber on tema sõnul olnud palju segaseid jutte alates raadios õnnitluste keelamisest kuni kooli minejate nimekirjade avaldamiseni.

Kuressaare gümnaasiumi direktor Toomas Takkis

arvas, et kui hakatakse keelama koolide kodulehtedel õpilaste nimekirju avaldada, siis on keegi kuskil natukene üle pingutanud.
Takkis ütles, et kooli kodulehel olevate vastuvõtunimekirjade vastu on alati suur huvi olnud ning nimekirjade üles panemine kodulehele on kõige operatiivsem ja mugavam moodus info andmiseks.

Samamoodi kajastatakse KG kodulehel operatiivselt koolis toimuvat, riputatakse üles fotosid üritustest, mille puhul peaks edaspidi kõigilt pildile jäänutelt nõusolekut küsima. Direktor tõi näite, et nüüd võib tekkida olukord, kus veebilehele pannakse üles klassipilt, kus kaks pead on mustaks võõbatud.

Print Friendly, PDF & Email