Seeneline leidis metsast sõjamehe katkise hauaplaadi (1)

Seeneline leidis metsast sõjamehe katkise hauaplaadi

RIST METSA ALL: Kuidas sattus Saksa sõduri hauatähis Kudjape metsa alla, ei oska öelda keegi.

Tähelepanelik seeneline avastas sel nädalal Kudjape kalmistu lähedalt metsast katkise hauaplaadi, mis ilmselgelt kuulub Saksa sõjaväekalmistule. “Kuidas selline asi küll metsa alla sattus?” imestas mees.

Kudjape surnuaiavahi Marika Jürissoni sõnul kalmistul viimasel ajal küll vandaalitsetud ei ole. “On olnud mõned kunstlillevargused, need ka koos vaasidega, kuid see on ka kõik,” rääkis ta.

Jürisson lisas, et viimased suuremad vandaalitsemised olid Kudjape ja ka Kaarma kalmistul Lihula ausamba sündmuste ajal. “Siis soditi ka Saksa sõdurite hauaplaate,” täpsustas ta. Küsimusele, kuidas võis Saksa sõduri hauaplaat metsa sattuda, kalmistuvaht vastata ei osanud.

Kuressaare politseijaoskonna infojuhi Kristi Mägi sõnul ei ole politseile vastavasisulist avaldust tehtud. “Nagu ma aru saan, siis see kivi on surnuaia lähedal metsas ja pole teada, kuidas see sinna sattus. Hauarahu rikkumisega pole tegu senikaua, kui keegi pole politseile vastavasisulist avaldust kirjutanud,” nentis ta.

Karistusseadustiku järgi loetakse surnu mälestuse teotamiseks matuse või muu surnu mälestamise tseremoonia takistamist, haua või muu viimseks puhkepaigaks tunnistatud koha või surnule püstitatud mälestusmärgi rüüstamist või nimetatud kohtadest eseme vargust, ning selle eest on võimalik karistada rahatrahvi või kuni üheaastase vangistusega.

Saksa sõjaväekalmistut hooldava firma Staadioni Hotell OÜ juht Jaan Pärn oli juhtunust hämmingus ning ei osanud eile veel öelda, kuidas säärane asi on juhtunud. “Kindlasti ei ole see hauaplaadile, kui see ka oli praak või katkine, õige koht,” oli Pärn veendunud.

Print Friendly, PDF & Email