Abrukale ja tagasi

Abrukale ja tagasi

FILMI JA FESTIVALI OOTEL: Kirjanikud Ülo (vasakul) ja Jüri Tuulik on neist tehtava filmi ja Tuulikute dramaturgiafestivali ootuses põnevil.

Pisikesest meresaarest Abrukast on tänavu ajakirjanduses vahest rohkem juttu tehtud kui tavaliselt. Saare sündmusterohke kultuurisuvi andis selleks põhjust. Sündmusi jagus igasse kuusse – juunis laulupidu, juulis abrukalaste ülemaailmne kokkutulek ja augustis raamatukogu 80. sünnipäev.

Juba seitsmendat hooaega etendas Saaremaa rahvateater suure menuga Ellen Teemuse lavastatud Jüri Tuuliku loomingu ainetel näitemängu “Abruka lood Abrukal”.

Kõigest sellest aga ei piisa. Suve lõpupoole sõidavad Abrukale filmirežissöör Tõnu Aru ja operaator Eve Ester. Film kaksikvendadest kirjanikest Ülo ja Jüri Tuulikust pealkirjaga “Armastusega Abrukale ja tagasi” jõuab vaatajate ette järgmise aasta alguses. Filmi esilinastus toimub Kuressaare Linnateatris Tuulikute dramaturgiafestivali avapäeval 27. veebruaril.

“Täpset stsenaariumi ei olegi me teinud. Oleme Evega võrdsed autorid. Filmi pealkirja mõtles välja tema. Jälgime aasta jooksul vendade elu ja nende loomingulist tegevust. Suur osa dokumentaalkaadreid on meil juba salvestatud. Septembris tahame veel kord jõuda Abrukale, et rääkida Ülo ja Jüri õe Salmega. Ka Saaremaal kavatseme üht-teist üles võtta,” rääkis Tõnu Aru.

Režissööri sõnul on neil seni kõik hästi laabunud. Tõnu Aru arvates on 76 protsenti dokfilmist salvestatud. Eve Ester käis Lätis Jüri Tuuliku loomingu tõlkijat, Läti vabariigi suursaadikut Anna Žiguret intervjueerimas, oma sõna vendade iseloomustamiseks ütleb filmis kirjanikust diplomaat Jaak Jõerüüt. Suure elamuse said filmitegijad, salvestades Saaremaa rahvateatri vabaõhuetendust “Abruka lood Abrukal” ja Haapsalu Randlase lavastust “Meretagune asi”.

“Tuulikud on avameelsed ja siirad. Nendega on hea tööd teha,” kiitis Tõnu Aru.
Pärisin Ülo Tuulikult, kas film kajastab ka tema malealast tegevust. On ju Ülo Tuulik olnud aastakümneid tegev rahvusvaheliste malefestivalide korraldamisel jne. “Sa annad mulle praegu hea idee. Ma peaksin neid meelitama. Nii jääks minu inimlik nõrkus ka lina peale,” tänas üks kahest filmi peategelasest sellegi loo kirjutajat.

“On´s Abruka Maali filmis ka sinu lugusid esitamas?” küsisin Jüri Tuulikult. “Ei ole, aga võiks ju küll,” sai Tuulik ajakirjanikult mõtte.
Ülo Tuuliku hinnangul kulub niisugune tähelepanu loovale inimesele, ükskõik kes ta siis ka ei oleks, mõnikord ära. “Eks see innustab. Aga alati tekitab see ka küsimuse, olen ma siis midagi niisugust teinud, mis teistele inimestele pisut sügavamat huvi pakub,” arutles Ülo Tuulik.

Siinkohal saan vendi julgustada. Olete, mehed! Te olete teinud kahe peale väga palju. Loodetavasti näeme seda filmis ja saame ülevaate Tuulikute esimesel dramaturgiafestivalil tuleva aasta küünlakuu lõpus.

Tuulikute dramaturgia-festival tulekul

Kuressaare Linnateatris toimub järgmise aasta 27. ja 28. veebruaril esimene Tuulikute dramaturgiafestival, kus mängitakse Jüri Tuuliku kirjutatud näitemänge, näidatakse vendadest tehtud filmi “Armastusega Abrukale ja tagasi”, peetakse teatrikonverentsi, loetakse nii Ülo kui ka Jüri Tuuliku loomingut ja muidugi kohtutakse kaksikvendadest kirjanike endiga. Ideega välja tulnud Saaremaa rahvateatri nõukogu liige Lea Kuldsepp ütles, et ettevalmistused kulgevad normaalselt.

“Neid truppe on üle Eestimaa päris mitu, kes Tuulikut mängivad. Läbirääkimisi oleme pidanud nelja trupiga. Kolm on mandrilt ja oma teatriga tahame taas lavale tuua näidendi “Abruka aeg”.

Kuressaare Linnateatri juhi Aarne Mägi sõnul on ürituse ajakava täpsustamisel. “Ei ole mõtet teha konverentsi konverentsi pärast. Loodetavasti läheb asjaajamine nii, et teatrihuvilised saavad peale etenduste nautimise ka konverentsilt uut teatrialast infot nii Tuulikutest kui teatrist ja kultuurist üldse,” rääkis Aarne Mägi.

Festivali korraldajad planeerivad tuleva aasta küünlakuus Kadi raadioga koostöös Jüri Tuuliku kuuldemängude nädalat. Linnateatris on kavas õhtu “Loeme Tuulikuid”, kus näitlejad esitavad mõlema kirjaniku loomingut.
Kirjanikud ise festivaliks midagi uut ei kirjuta. Ülo Tuulik ütles, et võttis festivaliidee vastu teatud ebalusega. “Vend on draamažanris palju teinud, mitte ainult näidendeid, vaid ka kuuldemänge.

Minult endalt on jõudnud lavale romaani “Sõja jalus” dramatiseering. Seda tegi aastaid tagasi lavastaja Raivo Trass Rakvere teatris. Ise ma tunnen ennast selles žanris küll võõrana,” jäi Ülo Tuulik asja kommenteerides tagasihoidlikuks.

Print Friendly, PDF & Email