Eesti-saksa arstiperekonna idülliline elu siin- ja sealpool piiri (3)

Eesti-saksa arstiperekonna idülliline elu siin- ja sealpool piiri

MEREARMASTUS: Katri ja Thomas Mallorcal mehe kauaaegset hobi – purjetamist – nautimas.

Kuressaarest pärit Katri Hackländer (varem Kallas) leidis oma õnne Saksamaalt. Olles ise arstiharidusega, abiellus ta neli aastat tagasi sakslasest arsti ja füüsikuga, kellega elab nüüd looduskaunis Lääne-Saksamaa linnas Solingenis, mis jääb Kölni ja Düsseldorfi lähedusse. Kodumaad ja kodusaart pole Katri aga unustanud, kuna tänu tihedatele töösuhetele on nad abikaasaga üha rohkem Eestiga seotud.

Peagi 39. sünnipäeva tähistav Katri sündis enda sõnul väga kokkukuuluvasse Saaremaa perre. Ema Ester oli lastearst, isa Vambola EPT koondise direktor varustuse alal. Koos vanemate ja õe Annemariega käidi tolle aja kohta palju reisimas nii Eestis kui väljaspool seda, peamiselt teistes Balti riikides ja Valgevenes.

Saaremaa Ühisgümnaasiumis õppinud, muusikakoolis flöödieriala lõpetanud, laulmise, tantsimise, aeroobika ja deklameerimisega tegelenud Katri astus pärast keskkooli lõpetamist Tartu Ülikooli arstiteaduskonda.
Elu viis Katri aga ka Saksamaale, kus ta alustas lapsehoidjana, töötas hiljem praktikandi ja külalisarstina ning on seal alustanud ka residentuuri. Saksamaalt leidis ta endale ka abikaasa ning sellesse Euroopa riiki eesti-saksa pere endale püsiva elukoha lõigi.

Tänaseks päevaks on Katril täieõiguslik luba Saksamaal arstina töötada. Kuna tema ja sakslasest abikaasa Thomas kuuluvad ka Eesti arstide registrisse, on neil võimalus töötada arstidena mõlemas riigis.
Arstina Katri aga enam ei tööta, kuna kahtleb, kas suudaks oma suure südamega lastearstist emale vääriline olla. Katri soovib tegeleda hoopis tööga, mis jätaks talle aega ka perele pühenduda.

Abikaasa Thomase edukas karjäär

Praegu töötab Katri oma abikaasa Thomase, kes on paberite poolest nii arst kui füüsik, abistajana keelelistes küsimustes, aidates patsientide haiguslood eesti keelest saksa keelde tõlkida ja vastupidi. Seda põhjusel, et Thomas sai Ida-Tallinna Keskhaigla radioloogiaosakonna poolt kutse töötada sisse Baltimaade moodsaim MRT aparaat (Katri sõnul kutsutakse seda Eestis rahvasuus “magnetiks”).

Thomase elulugu vaadates saab teada, et 51-aastane mees on nii arsti- kui füüsikuharidusega, tal on nii doktori- kui professorikraad ning ta on oma teadusliku töö eest saanud mitmeid preemiaid. Abikaasa Thomas on Katri sõnul erialalt radioloog ja MRT spetsialist. Samuti töötab ta Saksamaal haiglas ning on Düsseldorfi ülikoolis professoriks. Mees on avaldanud 42 teadusartiklit ning esinenud konverentsidel 48 ettekandega. Samuti kuulub ta Saksa, Euroopa ja Põhja-Ameerika radioloogia- ning mitmetesse teistesse ametialastesse ühendustesse.

Nädal Eestis, kaks Saksamaal

Tänu aparaadi sissetöötamisele ja arstide koolitamisele Ida-Tallinna Keskhaiglas on Hackländerite elu seatud nii, et nädal veedetakse Tallinnas ja kaks nädalat Saksamaal. Seega on sidemed Eestiga tihedad ning Katri arvates on see ainult hea. Tulevikus sooviksid nad Eestis veeta vähemalt kolmandiku aastast.

Thomas sooviks Katri sõnul paar kuud aastast ka Mallorcal elada, kuid see on naise arvates veel kauge tulevik. Katri unistab rohkem aga just Eestist ja Saaremaast. Kuna Eestis käies on Hackländerid töö tõttu Tallinnas, jõuab arstidest abielupaar Saaremaale keskmiselt paar korda aastas. Kindel on aga see, et igal suvel veedavad nad vähemalt paar nädalat Katri kodusaarel. Kuna Katri isa elab veel Saaremaal, külastavad Hackländerid juba seetõttu Saaremaad väga hea meelega. Kui ise saarele ei jõua, kutsutakse isa Tallinna.

Lisaks pidevale Saksamaa – Eesti töömarsruudile armastavad Katri ja Thomas ka niisama reisida. “Kuna oleme veel kahekesi, siis kasutame võimalust ja avastame uusi maid,” rääkis Katri. Lemmiksihtkohtadeks on abielupaaril Mallorca, Chicago, Inglismaa, Šveits ja Tai. Viimane põhjusel, et Katri õepoeg Jens õpib Bangkoki ülikoolis. Mallorcaga on Hackländeritel aga veelgi isiklikumad sidemed. Nimelt armusid ja kihlusid nad just sellel Hispaania saarel.

Läks lapsehoidjaks, aga jäi kauemaks…

Katri ja Thomase tutvumislugu on naise sõnul pikk, aga jutustamist väärt. Kõik algas 1992. aastal, kui tänu giidist õele Annemariele ja emale tuli mõte minna välismaale. Katri ema arvas alati, et on vaja võõrkeeli osata ja inimestega suhelda ning nii sattuski toona veidi üle 20 aastane Katri Saksamaale Düsselforfi lapsehoidjaks.

Saksamaal ei kohanud Kat-ri esmalt aga mitte oma tulevast abikaasat, vaid ämma, kellega oldi sõbrannad. Tema kaudu tutvus Katri 1992. aastal põgusalt ka naise poja Thomasega. Nad said sõpradeks ja jäid kirjavahetusse. Mõne aasta pärast ajal, kui Katri Heidelbergi Ülikooli lastehaiglas külalisarstina töötas, kohtusid nad jälle. Toona olid nii Katri kui Thomas teises suhtes ning sinnapaika asi jäigi. Mõlema suhted jooksid aga karile ning 2002. aastal olid nad jälle vabad ja Thomas oli Katriga kohtumise väga kavalalt läbi mõelnud.

Nimelt töötas Katri toona ravimifirmas. Koos tohtritega läks ta Berliini reisile ja sealt edasi oli plaan Thomasele Düsseldorfi külla minna. Mees ise oli aga juba nädal aega Hispaanias puhkamas ja organiseeris oma ema ja Katri sinna järele tulema. Katri sõnul põhjendas Thomas seda reisi umbes nii, et Katri võiks aidata ta emal kohvreid vedada. Nii nad 2002. aastal jälle kokku said ja jäidki. 2003. aastal kihlusid nad sealsamas Mallorcal ning 2004. aastal registreerisid oma abielu Saksamaal Solingenis. Pulmapidu koos laulatusega toimus aga Saaremaal Kihelkonnal.

Saksamaa vähemdünaamiline elu

Ametlikult kolis Katri Saksamaale 2004. aasta aprillis. Välismaale elama asumise otsus ei tulnud naise sõnul raskelt, kuna ta oli armunud ning mõistis, et peab abikaasa töö tõttu mehe juurde minema.

Saksamaa eluga harjumine ei olnud Katri arvates kuigi raske. “Kultuur ei ole ju väga võõras ning mul on väga tore perekond,” arvas ta. Katri on enda sõnul Saksamaalt palju sõpru leidnud ning kuna Thomas kuulub ka Lions klubisse, siis on ka sealne seltskond ta tutvusringkonda väga palju suurendanud.

Samuti suhtleb Katri Saksamaal olles tihedalt teiste eestlastega, kuna kuulub EÜSL-i (Eesti Ühiskond Saksa Liitvabariigis) ja Kölni Eesti Rahvuskoondisse. Ka Eestisse on Katrile alles jäänud tore sõpruskond, kes Thomase kohe omaks võttis ja kellega Hackländerid Eestis viibides aega veedavad.

Hackländerid leiavad, et võrreldes Eestiga ei ole Saksamaa elu nii dünaamiline. Näiteks olla Thomas Eestis käies alati väga vaimustunud, kui näeb, et siin elu areneb, on kiire ja tempokas ning et kõik tegutsevad ja tahavad kuhugi jõuda. Saksamaal olla temavanuste põlvkonda kuuluvate inimeste elu üsna rutiinne, paljud on vanematelt päranduse saanud ning see ei pane neid võrreldes eestlastega võib-olla ka nii palju pingutama.

Katril ja Thomasel on palju hobisid

Vabal ajal meeldib Katrile ja Thomasele purjetada. Merel sõitmine on Katri sõnul mehe kauaaegne hobi. Samuti armastavad nad koos süüa teha. Thomas olla vaba mehena isegi kokakursused läbi teinud. Nii Katri kui Thomas huvituvad kunstist ning mees fotografeerib meeleldi.

Koos käivad nad Katri sõnul ka palju jalutamas, kuna elavad väga looduskaunis jõgede, metsade ja matkaradadega ümbritsetud kohas Lääne-Saksamaal. Katri tegeleb endiselt edasi ka aeroobikaga.

Samuti on Katri uuesti muusikaga seotud, lauldes Saksa Eestlaste Segakooris ja Euroopa Eestlaste Segakooris. Euroopa-koor käis ka Märkamisaja öölaulupeol ning Thomas, kes oli esialgu lubanud südaööl magama minna, oli Katri sõnul andunud kuulaja kuni lõpuni. Öölaulupeo meeleolu ja rahva suhtumine olevat tema jaoks midagi erilist olnud.

Tundub, et eesti-saksa abielupaar elab tõepoolest idüllilist elu, milles nad koos töötavad, mitmekülgselt vaba aega veedavad, maailma avastavad ja elust rõõmu tunnevad.

Print Friendly, PDF & Email