Uus linna jalgpallistaadion ootab avalööki aastal 2011 (5)

Uus linna jalgpallistaadion ootab avalööki aastal 2011

 

Juba pikemat aega kestnud vaidlused Kuressaarde kerkiva staadioni üle paistavad vaibuvat. Vähemalt on oma sihis ehitada praeguse linnastaadioni kohale või siis mujale Saaremaale uhke jalgpallistaadion kindel eesti jalgpallijuht Aivar Pohlak, kes kinnitab, et saatus toetab häid asju ning juhul kui siinne linnavõim toetab nende ideed, ei ole staadioni kerkimises enam küsimust.

“Kui linnalt maa saame, tuleb ka staadion,” kinnitab Aivar Pohlak. Tema sõnul tuleb staadion ka juhul, kui linn neile maad ei müü. Ainult sel juhul rajatakse kuhugi mujale. Rahvusvaheline alaliit UEFA on oma otsuse siinset staadioniehitust toetada juba põhimõtteliselt teinud.

Kuigi Kuressaare linnavolikogu ei ole seda juriidiliselt väljendanud, näitavad kõik märgid, et linn soovib uue staadioni rajada Kuressaare gümnaasiumi juurde. Seega jääks vabaks senise linnastaadioni alune maa, mida ihaldab endale Eesti Jalgpalli Liit (EJL).

“See projekt läheb järjest konkreetsemaks – teha Saaremaast nii-öelda jalgpallisaar,” rääkis Oma Saarele EJL-i president Aivar Pohlak. Tema arvates oleks selline lahendus parim ka mõnda aega kestnud teemaarendustele uue staadioni rajamise osas.

Pohlak peab EJL üheks suurimaks trumbiks tõdemust, et vana staadioni asukoha peale, arvestades muinsuskaitselisi nõudeid, suurt midagi ehitada ei saa.

Teine asi, mida Pohlak esile toob, on tõik, et staadioni rajamine rahvusvahelise alaliidu rahalisel ja moraalsel toel avaks Saaremaale ukse suurde jalgpalli.

Juba praegu on sõlmitud eelkokkulepped, et kui staadion valmib, võõrustatakse siin aastatel 2011 ja 2013 erinevate vanuseklasside noorte Euroopa meistrivõistluste finaalturniire koostöös Eesti mõne teise (antud juhul siis Tallinna) regiooniga.

“Finaalturniiri korraldamise eelarve on 20 miljonit krooni, mis tähendab, et kui pool turniiri toimub siin, siis kümme sellest jääb Saaremaale,” määrib Pohlak skeptikutele mett moka peale.

Staadion saaks lisaks UEFA noortekeskuse tiitlile ka Eesti koondise ametlikuks varustaadioniks, kuna siinne mereline kliima laseb mängida pea aastaringselt.

Oktoobris saabub oma toetuse näitamiseks Kuressaarde ka UEFA täitevkomitee liige ja noortekomisjoni esimees Vjatšeslav Koloskov, kuid Pohlaku sõnul on põhimõtteline otsus tehtud ja raha staadioni tarbeks kinni pandud ning nüüd tuleb ületada veel viimane takistus, milleks on staadionialuse maa endale saamine.

Muud ei saagi olla

Kuressaare linnavalitsus on varem teatanud, et juhul kui praeguse staadioni piirkonda jääv maa maha müüakse, tehakse selleks enne ideekonkurss. Pohlaku sõnul ei saakski sinna peale staadioni suurt midagi teha.

“Maa on sotsiaalmaa, muinsuskaitse ja looduskaitse piirangud on nii suured. See peab olema tohutu utopist, kes arvab, et sinna saab midagi väga palju muud teha,” märgib Pohlak, toonitades, et ka linnavalitsus on väljendanud soovi, et tulevikus oleks see piirkond avalikus kasutuses.

Seda, et sinna spaasid ehitama hakatakse, Pohlak ei usu, kuna taolistel asutustel ei olevat praegu majanduslikult just kõige helgemad ajad.
Pohlak on kindel, et praeguses kinnisvara turusituatsioonis ei ole kedagi teist, kes EJL-le konkureeriva pakkumise suudaks teha.
“Ma olen linnapeale väga konkreetselt öelnud, et keegi teine sellist raha välja ei paneks,” ütleb jalgpallijuht.

Kokku läheks staadionikompleksi väljaarendamine maksma 30–40 miljonit krooni, millest pool tuleks UEFA fondi kaudu. Ülejäänud raha hankimise jaoks on Pohlaku sõnul ideed olemas, kuid nendest olevat veel vara rääkida. “Selle nimel tuleb tööd teha, aga idee on olemas,” kinnitab ta.

Seega jääb üle vaid linnalt maa osta. Pohlaku arvates on linn näidanud üles positiivset suhtumist ning ta loodab, et ei muututa väiklaseks stiilis “ise ei tee ega lase teistel ka teha”.

Linna arendatavalt staadionilt loodab Pohlak vaid seda, et ka seal saaks eelpoolnimetatud turniiride ajal jalgpalli mängida.
“Me ei eelda sellele staadionile soojenduse alla panemist,” ütleb Pohlak, kes arvab, et joon linna ja EJL-i tegemiste vahel on üsna selge. Üks teeb ühte staadioni ja teine teist.

Kõikide asjaolude soodsas suunas kulgemise puhul võib Pohlaku arvates renoveeritud staadionil avalöögi teha aastal 2011.
“Pool aastat on meil veel jutustamiseks ja kaks tegutsemiseks,” sedastab Pohlak.

Kuressaare linnapea Urve Tiidus:
Uus linnaarhitekt Hannes Koppel on väljendanud selget soovi Väike-Roomassaare poolsaare arengu osas kaasa rääkida, mis on ka iseenesest mõistetav ja lausa vajalik.

Linna huvi on, et see ala oleks atraktiivne ja suure kasutusega ning et erinevatest mõtetest ja unistustest kooruks välja parim kooslus ka pikas ajaperspektiivis. Kõik see jätab võimaluse ka jalgpallistaadionile ja muudele avaliku kasutuse objektidele. Andkem noorele mehele pisut aega, et ennast senise asjade käiguga kurssi viia, ja siis koostöös kolleegidega oma ettepanekutega välja tulla.

Print Friendly, PDF & Email