Taevaluugid päästsid Kuressaares mõne tunniga valla poole kuu vihma

Taevaluugid päästsid Kuressaares mõne tunniga valla poole kuu vihma

KOERAILM: Vaevalt et eilne vihmasadu ka sellele koerale meeldis, kelle koduhoovi vesi täielikult üle ujutas. EMHI andmetel jätkub sadu ka lähipäevil, kuna Eesti asub madalrõhkkonna haardes.

Eile öösel alanud ja keskpäeval oma haripunkti saavutanud vihmavalingud tõid Kuressaares maha pea 35 mm sademeid, mis on Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi andmetel pool kuu normist. Suur vihmasadu tõi kaasa uputuse mitmetes majapidamistes ning ka Kuressaare Linnateatris ja spordikeskuses.

Saaremaa kolmes ilmavaatluspunktis registreeriti suur sadu vaid Roomassaares, kus kümne tunniga tuli maha 34 mm sademeid. EMHI ilmavaatleja Külli Loodla sõnul on siinseks kuunormiks arvutatud 74 mm.

Suurim sadu oli Kuressaares kella 10-st kuni keskpäevani, mil sajukoguseks mõõdeti 23,2 mm jagu. Kuressaare kesklinn oli nendel tundidel kui välja surnud, kuna peale mõne üksiku, kohati veepilve uppuva auto ei olnud siin kedagi liikumas.
Sõrve ja Vilsandi pääsesid lihtsamalt, nendes paikades sadas vastavalt 2,7 ja 8,3 mm.

Kummikud kulusid marjaks

Tugev vihm tõi endaga kaasa mitmeid uputusi. Enim sai kannatada Veski, Väike-Sadama ja Suur-Sadama tänava piirkond, kus ilma kummisaabasteta liikumine ei olnud mõeldav.

Veski 8A elanike sõnul on neid taoline probleem juba ammu vaevanud ning nende arvates on põhjuseks, et sadevett ära juhtiv toru on lihtsalt liiga väike ja suurvihmade ajal jääb sellest väheks. Kui omal ajal uut äravoolutrassi ehitati, olevat linnaisade poole küll pöördutud, kuid tagajärjetult.

Väike-Sadama ja Veski nurgal asuva maja nr 9 hoov meenutas pigem väikest basseini, mille ainsaks külastajaks oli vees solgerdav ja hädiselt haukuv koer. Maja perenaise sõnul said uputused tavalisemaks pärast seda, kui ehitati esimene spaahotell. Enne seda oli uputuse-teema tema jaoks võõras.

Kuressaare abilinnapea Urmas Sepa väitel ei vasta jutt liiga väikesest äravoolutorust tõele.
Piirkonnas patrullinud Saaremaa päästeosakonna operatiivkorrapidaja Jüri Zabellevitši sõnul ei saa päästjad peale patrullimise suurt midagi teha, sest vett pole kuhugi pumbata ning operatiivmasinaid võib oodata väljasõit tulekahjule või mõnele muule õnnetusele. Küll aga anti info edasi Kuressaare linnavalitsusele.

Vesi tungis keldrisse ka Kuressaare Linnateatris, mis on varemgi sellise probleemiga kokku puutunud. Teatri direktor Aarne Mägi kinnitas, et vee suurte vihmade ajal teatrimajja voolamine on tõesti probleem. Mägi arvates on viga nii maja ehituskvaliteedis kui ehk ka linna sadevete äravoolusüsteemis.

Treeningud jäid ära

Teatri direktori sõnul pääsesid nemad seekord suhteliselt kergelt, võrreldes möödunud sügisega, kui garderoobis ulatus vesi kümnetesse sentimeetritesse.

Õnneks ei olnud teatris eile õhtuks plaanis ka mingeid etendusi, sest taolises olukorras oleks tulnud Aarne Mägi sõnul maja kinni panna ja etendus ära jätta.

Kuressaare spordikeskuses jäeti eile ära keldrikorruse saalides toimuma pidanud treeningud, kuna keskuse juhataja Kalev Küti sõnul on vesi ka nendesse ruumidesse tunginud. Kütt märkis, et pigem on tegu siiski hädaabinõuga, kuna ei tea, kas sadu jätkub ja mis õhtuks saab.

Print Friendly, PDF & Email