Vene kindralina tooks Johannes Kert väed esmalt Lääne-Eesti saartele (3)

Vene kindralina tooks Johannes Kert väed esmalt Lääne-Eesti saartele

SAARTE PÄÄSTJAD: Kui Venemaa tooks oma väed kõigepealt saartele, oleks Saaremaa päästmiseks äärmiselt oluline tugev Kaitseliit. Kaitseväge ju saartel ei ole.

Mängides läbi Venemaa invasiooni stsenaariumi Eestisse, ütles kaitseministeeriumi nõunik kindralleitnant Johannes Kert neljapäeva õhtul TV3 saates “Värske Ekspress”, et kõige kasulikum oleks vaenlasel viia oma õhutõrjeüksused Eesti saar-tele, et neutraliseerida Lääne õhujõudude baseerumine Baltikumis.

“Eelmainitud saates tuli minul vastata saatejuht Mihkel Raua spekulatiivsele küsimusele, mida teeksin mina Vene kindrali rollis, kui saaksin käsu vallutada Eesti. Vastata tuli kohe ja ma ütlesin, et ilmselt nihutaksin ühe esimese asjana õhutõrjeüksused Lääne-Eesti saartele,” rääkis Johannes Kert Oma Saarele.

Takistaks õhurünnakuid

Kindralleitnant lisas, et sellise käigu sõjaline eesmärk oleks takistada NATO abijõudude lähenemist Eestile õhust ja see võimaldaks ka mere mineerimise Eesti seljataga lääne suunalt.
“See võimaldaks võita aega tegutsemiseks Eesti mandril, kaua iganes see siis aega võtaks,” täpsustas ta.

Saarlaste seisukohalt peab endine Kaitseliidu ülem ja kaitseväe juhataja oluliseks jätkata just Kaitseliidu arendamist, keskendudes oma territoriaal-se vastutusala valvele, rannikukaitse ja merekaitseliidu arendamisele.
“Saarlaste Kaitseliit on omal ajal näidanud kõrget operatiivsust, kui vähem kui tunniga kogunes kuuskümmend protsenti isikkoosseisust ja kerkinud probleem lahendati koos piirivalvega edukalt,” meenutas Kert. Kindral arvas, et ka edaspidi on saarlased võimelised demonstreerima efektiivset organiseeritust ja operatiivset suutlikkust.

“Õigete inimeste leidmine, motiveerimine ja organiseerimine on kõige raskem ja aeganõudvam töö. Relvastuse ostmine ja kohale toimetamine on suhteliselt lihtsam. Seda omakorda on mõtet teha, kui on, kellele see ülesanne lahendamiseks anda,” sõnas kindralleitnant Kert.
Kaitseliidu arendamist pidas just praeguses ohupildis õigeks ka endine riigikogu liige Laine Tarvis, kes on aastaid kuulunud ka Kaitseliidu vanematekogusse.

“Kaitseliidu arendamine on oluline kogu Eesti seisukohalt,” toonitas ta. “Mäletan nõukogude ajast küll kangelaslikke partisanijutte, eks ka venelane praegu mäletab neid ja pelgab meie Kaitseliitu, sest ei tea, kui palju on relvastust ja kus keegi paikneb,” ütles Tarvis.

NATO baasid võiks olla

Ta meenutas ka mõne aasta tagust president Arnold Rüütli juttu NATO baaside toomisest Saaremaale. “Siis ei pidanud sellest jutust keegi, aga minu meelest võiksid NATO baasid Saaremaal olla küll,” arvas Laine Tarvis.
Tarvisel on kahju, et vahepeal oldi päris kõrgel tasandil sellisel seisukohal, et Kaitseliitu polekski nagu vaja.

“Õnneks on need arvamused nüüd muutunud,” nentis ta.
Samuti endine kaitseväe juhataja, praegu riigikogus leiba teeniv viitseadmiral Tarmo Kõuts arvas aga, et Lääne-Eesti saari Venemaal samamoodi kaaperdada ei õnnestuks kui Osseetiat.
Küll aga pidas temagi oluliseks Kaitseliidu arendamist ning seda ka saartel.

Print Friendly, PDF & Email