Uue juustuliini käivitamine venib juba kolmandat kuud

Uue juustuliini käivitamine venib juba kolmandat kuud

 

Poola firma Obram viivitus jaanipäevaks valmima pidanud uue juustuliini käivitamisel sunnib Saaremaa piimatööstust toorpiima kahjumiga Lätti müüma.

“Kuna me praegusel hetkel varume piima rohkem, kui seda töödelda jõuame, siis müüme ta Eestist välja kokkuostuhinnast odavama hinnaga,” rääkis Oma Saarele Saaremaa piimaühistu nõukogu liige Tõnu Post. “Oleks juustuliini jaanipäevaks tähtajaliselt valmis saanud, siis tänase seisuga oleksime kaks kuud vähem kahjumit teeninud,” märkis Post, kelle sõnul võimaldab uute seadmete võimsus juustuks töödelda kogu Saaremaal toodetava piima.

Tõnu Posti hinnangul võib viivituse põhjuseks olla asjaolu, et seadmete paigaldaja on headel aegadel saanud nii palju tellimusi, et ei suuda kõiki tellitud liine tähtajaks käiku anda.

Võimalikud leppetrahvid tulevad Posti sõnul kõne alla alles pärast juustuliini valmimist. “Laseme sellel asjal enne valmis saada, ju siis tööstuse juhatus arutab seda asja seadmete tarnijaga. Selge on see, et asi on lepingust tunduvalt üle läinud ja järelikult on tarnijapool millekski kohustatud,” lausus Tõnu Post.

Saaremaa piimatööstuse tegevjuht Andi Saagpakk jäi juustuseadmete paigaldamisega seonduva osas napisõnaliseks. “See on meie jaoks suur projekt ja me tahame neilt ka edaspidi abi, ma ei taha neid millegagi kompromiteerida,” lausus Saagpakk.

Tema sõnul on tähtaja ületamises süüdi tehased, kes on jäänud hiljaks seadmete tarnimisega. “Mehed, kes siin tööd teevad, on super. Oleme igati rahul, aga seadmed ei ole kohale jõudnud,” selgitas Saagpakk.

Tõnu Posti sõnul on juustuliini käikulaskmise takerdumine sattunud tõesti halvale ajale, sest piimahinnad Eestis ja mujalgi maailmas langevad. Majandusdoktor Rando Värniku hinnangul on piima omahind Eestis praegu viis krooni ja tootjad elavad vaid tänu riiklikele toetustele. “Sellist peaaegu normaalset hinda toorpiima eest said tootjad ainult loetud kuud. Enne seda olime sellises poolvirelevas staadiumis ja nüüd täpselt samuti,” lausus Post, kelle sõnul teeb olukorra keeruliseks ka vihmane ilm.

Andi Saagpaku sõnul on juustuseadmete paigaldaja lubanud liini viimastel andmetel käiku anda septembris, tähtajast kolm kuud hiljem.

Print Friendly, PDF & Email