Unustusse vajunud sajandi skandaal Ameerikas

Unustusse vajunud sajandi skandaal Ameerikas

 

Hiljuti tähistas juubelit üks väga intiimset laadi ajaloosündmus: nimelt möödus täpselt kümme aastat päevast, mil USA president Bill Clinton tunnistas, et tal oli armuintriig Valge Maja praktikandi Monica Lewinskyga. Asjatundjad väidavad, et tegu oli skandaaliga, mille möödudes muutus midagi nii Ameerika ajakirjanduses kui ka Valge Maja suhtlemises avalikkusega.

Pärast kõnealust skandaali sarnanes Ameerika poliitika varasemaga vähe. Kuid sellest hoolimata ignoreeris USA ajakirjandus seekord Monica Lewinsky afääri, mille alguse tähtpäev langes 17. augustile.

Võimalik, et sealsed ajakirjanikud on liialt seotud käimasoleva valimiskampaania kajastamisega. Seepärast nad ehk ka rõõmustavad, et on olemas ettekääne, mis võimaldab unustada kogu seda mustust, milles kümme aastat tagasi sorisid kõik, kes vähegi viitsisid.

Epohhiloov sündmus

Kuid kõigest hoolimata on nn Lewinsky afäär omamoodi epohhiloova tähendusega ja seda mitmel põhjusel.

Kui president Clinton poleks kümme aastat tagasi astunud “kõlvatutesse kehalistesse suhetesse” – säärast väljendit “improper physical relationship” kasutas president ise ühe avaliku esinemise ajal – Valges Majas praktikandina töötava Monica Lewinskyga, siis võib-olla poleks George W Bushil 2000. aastal olnud mingeid reaalseid šansse pääseda presidenditoolile.

Veel enam, tõenäoliselt oleksid ka president Clintoni abikaasa Hillary võimalused haarata 2009. aastal Ameerika kõrgeima riigiametniku koht olnud märksa suuremad. Selle asemel tuli tal aga sel nädalal aset leidnud Demokraatliku Partei kongressil, kus määrati kindlaks erakonna kandidaat eelolevatel presidendivalimistel, rahulduda vaid teisejärgulise rolli mängimisega.

Veenev fakt – spermaplekkidega kleit

Kümme aastat tagasi, 1998. aasta 17. augustil kinnitas Bill Clinton esimest korda vandekohtu ees, et tal olid Monica Lewinskyga suhted, mis kandsid seksuaalset iseloomu. Telefonikõnede salvestised ja praktikandineiu sinine kleit, millele olid jäänud presidendi seemnevedeliku plekid, olid niivõrd veenvad asitõendid, et tegid isegi USA presidendi valede jadale kiire lõpu.

Säärasele ausameelsele ülestunnistusele järgnes presidendi oponentide katse võtta riigipea valetamise eest juriidilisele vastutusele (impeachment). Nimelt oli president veidi enam kui pool aastat tagasi, täpsemalt aga 1998. aasta 26. jaanuaril Valges Majas toimunud pressikonverentsil lausunud saatuslikud sõnad: “Mul ei ole selle naisega, preili Lewinskyga, olnud seksuaalseid suhteid.” (Ingl k I did not have sexual relations with that woman, Miss Lewinsky.)

Õiguslikud riukad

Süüdistustele valetamises reageeris president Clinton (ilmselt advokaatide soovitusel) lausa absurdse juriidilise formuleeringuga, mis paljuski halvas kõrgeima riigivõimu tegevuse peaaegu üheksaks kuuks.

Nimelt kui USA presidendi kümme aastat tagasi lausutud sõnu parafraseerida, siis edastas ta avalikkusele enda õigustamiseks järgmise argumendi: sel hetkel, mil ta tegi avalduse, et tal polevat preili Lewinskyga olnud seksuaalsuhteid, ta tõepoolest ei valetanud; presidendi väitel sõltuvat kõik sellest, kuidas tõlgendada termini “seksuaalsuhe” tähendust.

Tõsi, mõne aja pärast Bill Clinton möönis, et ta valetas ameerika rahvale, kui ütles, et tal polevat Lewinskyga olnud “ebasündsat intiimkontakti” (inappropriate intimate contact). Samas aga eitas ta kohtus valetunnistuse andmist, kuna presidendi sõnul olevat ta Valge Maja praktikandineiuga harrastanud oraalseksi. Kuid mõiste “oraalseks” juriidiline tähendus – nii vähemalt väitis Clinton – välistab mõiste “seksuaalsuhe” ehk “seksuaalvahekord” ehk “koitus”. Kõigele lisaks väitis president Clinton veel, et oraalseksi harrastati tema suhtes, mitte aga tema poolt, st et tema polevat olnud selle tegevusega n-ö aktiivselt seotud (engaged).

Truu oma mehele

Kuidas nende juriidiliste vaidlustega ka polnud, fakt on see, et lõppkokkuvõttes sai Clinton õigeksmõistva kohtuotsuse. Tookord opositsioonis olnud vabariiklastel ei õnnestunud senatis saavutada 2/3 ülekaalu ja umbusalduse avaldamine riigipea suhtes kukkus läbi.

Mis aga puutub USA esimesse leedisse Hillary Clintonisse, siis tema käitus kõigi nende kuude vältel, mil presidendi süüasja uuriti, nagu ühele ameerika naisele kohane. Nimelt järgis ta põhimõtet – mis ka ei juhtu, alati asu oma seadusliku abikaasa kaitsele (stand-by-your-man). Tipphetkeks aga oli abielupaar Clintonite teleesinemine, mille ajal Hillary lahkelt naeratas ja hoidis oma mehe käest tugevasti kinni.

Lewinsky väldib avalikku esinemist

Asjatundjad väidavad, et nn Lewinsky afääri ajalooline tähtsus seisneb selles, et selle tagajärjel lõhuti vaikiv kokkulepe, mis seni oli valitsenud selle maailma vägevate ja ajakirjanduse vahel. Nii näiteks olid president John Kennedy armuasjad ajakirjandusele alati tabu. Neist teati, kuid neid eriti ei kajastatud. Ka Bill Clinton oli probleemideta väljunud Gennifer Flowersi ja Paula Jonesiga toimunud armuafääridest.

Mis aga juhtus Lewinsky afääri ajal ja hiljem, sellest kirjutas väga tabavalt USA poliitilise ajakirjanduse veteran, 88-aastane Helen Thomas: “Ükski president enne Clintonit pole osutunud säärase türannia objektiks.” Thomase väitel lõhkusid USA paremäärmuslased (ehk praegu võimul olevad neokonservatiivid) džentelmenliku kokkuleppe, mis tegelikult eksisteerib ka paljudes teistes riikides – kõrgete riigitegelaste eraelust püütakse vaikida.

Kuid mis on saanud Monica Lewinskyst? Pärast skandaali nautis ta mõnda aega oma kuulsust ja tuntust, sageli võis teda näha teleekraanidel. Ent peagi ta tõenäoliselt adus oma olukorra haprust.

Teada on, et 2005. aastal kolis ta elama Suurbritanniasse ja asus õppima psühholoogiat Londoni väga prestiižses majanduskoolis (London School of Economics). Kuid needõpingud lõpetas ta juba järgmisel, 2006. aastal.

Seejärel tema kui avaliku elu tegelase jäljed kaovad. Mõnede informatsiooni
kohaselt elavat ta täna Oregoni osariigis ning tal olevat kõrini nii oma endisest ülemusest kui ka kunagisest armuelust. Igatahes ilmusid Ameerika kõmuajakirjanduses sel kevadel teated, et kui Hillary Clinton koos abikaasaga külastas oma valimiskampaania ajal Oregoni osariiki, siis olevat Monica Lewinsky neid esinemisi igati vältinud.


Lewinsky skandaal oli poliitiline seksiskandaal, mis puhkes 1998. aastal, kui tuli avalikuks, et USA presidendil Bill Clintonil (s 1946) oli intiimsuhe Valge Maja praktikandiga Monica Lewinskyga (s 1973).

Preili Lewinsky lõpetas 1995. a kolledži ja asus praktikandina tööle Valges Majas. Ajavahemikus 1995. a november kuni 1997. a märts oli ta presidendiga mitmel korral intiimvahekorras. 1998. aasta augustis puhkenud skandaali tõttu algatati president Clintoni suhtes ametist tagandamise protseduur, mis aga läbi kukkus.

Print Friendly, PDF & Email