Vilsandi tuletorni avamine rahvale sõltub ümbritseva maa omanikest

Eile toimus Vilsandil seminar, kus erinevad osapooled arutasid võimalust avada peagi 200-aastaseks saav Vilsandi tuletorn huvilistele. Tuletorni avamine sõltub torni ümbritseva maa omanikest, kelle nõusolekuta rahvast torni ligi lubada ei saa.

Tuletornide lahtitegemise on oma südameasjaks võtnud Eesti Tuletorni Selts, mille üldkogu nädalavahetusel Vilsandil koos käis ning eile Vilsandi minevikku, olevikku ja tulevikku käsitleva seminari kokku kutsus. Seminaril osalesid veel Kihelkonna vallavanem Jüri Saar, Vilsandi saarevaht Jaan Tätte, mõned kohalikud elanikud, meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi ning veeteede ameti esindajad ja turismiarendajad.

ETS-i juhatuse liige Maret Pank rääkis, et seminaril osalejad näeksid hea meelega, et tuletorn oleks mingil moel avatud. Praegu kuulub maakonna vanim tuletorn koos imeväikese ümbritseva maaga veeteede ametile, kellel on võimalus tuletorn vallale või näiteks mõnele mittetulundusühingule kasutada anda.

“Teisest küljest pole tuletorni ümbruses oleva maa eraomanikud eriti huvitatud, et sinna tullakse ja nende privaatsust rikutakse,” ütles Maret Pank. Samas nenditi seminaril seda, et Vilsandile igaüks niisama ei pääse ning seetõttu suurt massiturismi seal olla ei saa. Ühtegi tuletorni ümbritseva maa omanikku seminaril ei osalenud.

Kokkuvõttes jäi kõlama seisukoht, et Kihelkonna vallal seisab ees töö maaomanikega, kellega tuleb läbi rääkida, ning vaadata, kust ja millistel tingimustel oleks võimalik tuletorni kinnistule pääseda.

Kihelkonna vallavanem Jüri Saar ütles, et vald on tuletorni avamisest huvitatud juba mõnda aega ning eile saadi teada VTA seisukoht, mis oli positiivne. Samas ei saa seda teha eraomanike seisukohti eirates. “Nüüd me tahame nendega rääkida ja kui nemad on ka asjast huvitatud, siis saame järgmisi samme astuda,” märkis Saar.

ETS on ka teistel saartel ja maakondades asuvate tuletornide avamisest huvitatud. Maret Panga sõnul on Eestis 26 ajaloolist tuletorni, millest avatud on vaid kolm. Järgmisel aastal tuleb ETS-i üldkogu kokku Naissaarel ning siis käsitletakse sealse tuletorni võimalusi. Üle Eesti on mitmed vallad – sealhulgas ka Torgu vald – teinud veeteede ametile avalduse saada tuletornid oma valdusse.

Vilsandi tuletornipäeva toetasid kohaliku omaalgatuse programm ja Saaremaa muinsuskaitse selts.

Print Friendly, PDF & Email