Saarlaste õpihimu on kange! (1)

Saarlaste õpihimu on kange!

 

Kus on hea elada? Kadakate vahel. Mere ääres. Saare peal. See pole aga sugugi veel ammendav loetelu. Kõige parem on elada soodsas arengu- ja kasvukeskkonnas. Just sellist keskkonda pakub Saaremaa oma edumeelsete ja õpihimuliste elanikega.

Suur osa saarlasi ei ole pealinnastunud. Saare rahvas ei trügi eliidi hulka, vaid hoiab madaluse (loe: juurte) poole. Milles see ilmneb? Kanges õpihimus. Miks ma selles nii veendunud olen? Aga sellepärast, et käisin 26. märtsil Issanda aastal Saaremaal – kadakad olid härmas ning meri osaliselt jääs.

Jääs polnud aga lapsevanemate ja õpetajate südamed, kes suurest tuisutormist hoolimata tulid kuulama siinkirjutaja (loe: Eesti lastevanemate liidu koolitaja) lugulaulu lapse arengust. Arvasin, et sellise ilmaga tuleb loengut pidada tühjale saalile või oma emale, kes oli kaasas kaardilugejana, kuna ise poleks ma Aste küla üles leidnud.

Ja siis, kui talvetuul tuure kogus ning taevaluukidest lund langes, hakkas Aste kultuurimajja laekuma rõõmsaid ja teotahtelisi õppijaid, kes osutusid ka koolitaja jaoks heaks õpetajaks. Tegemist ei olnud passiivsete kuulajatega, vaid aktiivsete kaasamõtlejate ning -ütlejatega. Õpetaja ja õppijana võin võrdluseks saarlaste kasuks kinnitada, et õppimine on neil südames ja peas. Neid ei ole vaja piitsa ja präänikuga meelitada. Nad tulevad ise, hilist kellaaega ja ilma trotsides.

Sellist positiivset suhtumist õppimisse pole ma seni mandril veel kusagil kohanud. Koolitusel osales 40 inimest. Täielik tase. Saaremaa võib uhkust tunda oma lasteaia- ja kooliõpetajate üle ning õpihimuliste lastevanemate üle, kelle jaoks õppimine tähendab elustiili. Mandri- ja pealinnavurledel on palju õppida saarlaste valmisolekust end pidevalt täiendada. Saaremaa ühisgümnaasiumi ja Kuressaare gümnaasiumi eesotsas on tõsised Eesti Kooli mehed, kel on õnnestunud õpetajatesse ja mitte ainult, süstida õpivalmidust kogu eluks.

Kuressaare linnapea Urve Tiidus käsitleb haridust kultuuri funktsioonina ning tema jaoks on tähtis saare iga elanik. Tegemist on juhiga, kes ei juhi inimesi, vaid erinevaid protsesse – minu arvates õiges suunas ja paraja intensiivsusega.

Hämmastama panev on Saaremaa erinevate koguduste vaheline koostöö, mis kunagi on alguse saanud Läänemaa ärkamisest. Mandri ristiinimestel on ka selles osas veel palju arenguruumi.

Oluline on see, et Saaremaa ei kujuneks turistide Mekaks, vaid jääks oma kultuuriväärtuste kandjaks läbi erinevate põlvkondade.

Print Friendly, PDF & Email