Saaremaal asutatakse Parkinsoni haiguse selts

Liigutuste aeglus, värisemine ja kohmakus, mis enamasti algab ühest käest ja pikkamööda kandub edasi teise kätte ja vahel ka jalgadesse, võivad olla seotud Parkinsoni tõvega, räägib Kuressaare haigla neuroloog Iris Sepp.

Liigutuste aeglus, vahel värisemine, kohmakus, lohisevad sammud on sagedased hädad vanemas eas. Need nähud ilmuvad märkamatult, järkjärgult.

Mõnikord panevad muutusi tähele hoopis lähedased. Sageli lüüakse käega ja arvatakse, et tegemist on loomuliku vananemisega.
Iris Sepa sõnul on Parkinsoni tõbi aeglaselt kulgev närvisüsteemihaigus, mis on seotud häiretega peaaju piirkonnas, musttuumas, enneaegse vananemise ja degeneratsiooniga.

“Ajus jääb väheseks aju virgatsainet, dopamiini, mis aitab reguleerida liigutuste sooritamise kiirust ja täpsust,” täpsustab arst, lisades, et Eesti haigetel on olemas kaasaegsed ravivõimalused: medikamentoosne ravi ja vajadusel kirurgiline ravi.

Siiski on kõikide krooniliste haiguste puhul kõige olulisem osa haige enda kohanemine tervisehäirega ning tema õpetamine oma haigusest aru saama, tegeledes lisaks nii võimlemise kui ka kõneraviga ja vajadusel dieediküsimustega. Oluline on haigete ja nende pereliikmete omavaheline suhtlemine ja toetusgruppide loomine.

“Üle maailma on Parkinsoni tõvega patsiendid ühinenud haigeid toetavatesse seltsidesse,” räägib Sepp. Ka Eestis on niisugused seltsid tegutsenud juba pea 15 aastat ning kokku on Parkinsoni haiguse seltse kuus: Tallinnas, Tartus, Rakveres, Jõhvis, Valgas ja Pärnus.

Nende katusorganisatsiooniks on Eesti Parkinsoni liit, kelle ülesandeks on koostöö Eesti Puuetega Inimeste Koja ja Eesti Puuetega Inimeste Fondiga ning Euroopa Parkinsoni haiguse liidu (40 liiget) ja teiste organisatsioonidega.

Ka Kuressaares on nüüd moodustamisel Parkinsoni haiguse Saaremaa selts, kuhu võivad kuuluda Parkinsoni tõbe põdevad haiged, neid abistavad ja toetavad pereliikmed, hooldajad, eriarstid ja spetsialistid. Ühingut aitab Sepa sõnul moodustada ja asutada Eesti Parkinsoni liit.

Parkinsoni tõve infopäev toimub 30. augustil algusega kell 13 Saaremaa Puuetega Inimeste Kojas Kuressaares Pikk tn 39.

Vt lisa www.parkinson.ee

Print Friendly, PDF & Email