Leisis leiti karjamaalt illegaalne kasvandus tuhandete vähkidega (1)

Leisis leiti karjamaalt illegaalne kasvandus tuhandete vähkidega

INSPEKTOR TÖÖHOOS: Keskkonnainspektsiooni peainspektor Heino Vipp näitab karjamaale rajatud tiigi ääres vaid murdosa eile leitud vähkidest.

Saaremaa keskkonnainspektoritel olid eile käed-jalad tööd täis, kui nad hommikul leidsid Leisi vallas ühelt karjamaalt väikese tiigi, mille kaldaäärses vees hoiti kuut-seitset sumpa hinnanguliselt kolme tuhande vähiga.

Inspektorid kahtlustavad, et tegemist on praegusel keeluajal jõgedest ebaseaduslikult püütud vähkidega, mida sellistes nii-öelda kasvandustes vähkide päritolu “pesemiseks” hoitakse.

Kui isehakanud vähikasvatajate süüd tõestada suudetakse, ootab neid ees kriminaalkaristus koos ligi poole miljoni kroonise trahviga. Keeluajal on vähipüügiga loodusele tekitatud kahju 150 krooni vähi kohta.

Süü tõestamise teeb keeruliseks segadus maaga, millel tiik asub. Inspektorite sõnul jääb seaduse järgi süüdlaseks maaüksuse omanik. Registrijärgne maaomanik väitis eile inspektoritega kõneledes, et tal ei ole aimugi, mis tema majast mõnesaja meetri kaugusel karjamaal toimub, sest tema müüs maa teisele härrale. Raha maa eest olevat makstud, maa on ametlikult välja mõõdetud, kuid müügileping on suuline ning raha on makstud sulas. Vähiauk tekkinud aga eelmise aasta suvel ning kuidas see sinna sai, ei teadnud maaomanik samuti öelda.

Illegaalsed kasvandused “pesevad” vähke

Keskkonnainspektorite sõnul avastati eelmisel nädalal sarnane nii-öelda vähikasvandus, kust leiti üle 500 vähi. Vähiauke ei pea registreerima, kui omanik sealt vähke ei müü. Müügi eesmärgil vähikasvandus tuleb registreerida. Igal juhul peab suutma tõestada, kust vähid kasvandusse on tulnud.

Keskkonnainspektsiooni peainspektor Heino Vipp rääkis eelmisel nädalal tabatud sarnases tiigikeses vähke kasvatava mehe kohta, et too olevat toonud need Läti piiri äärsest kasvandusest rendile null krooni eest. Arvatava mehhanismi järgi on sellised väikesed tiigid vaheetapiks ning siit liiguvad vähid edasi registreeritud kasvandustesse, kust saab need juba seaduslikult edasi müüa.

“Seadust tuleb muuta,” ütles Vipp resoluutselt. Tema sõnul käib vaidlus selle üle, mis on vähikasvandus – kas näiteks see, kui keegi kodus omaette vähke kasvatab, on seda.

Keda eile leitud vähiaugu juhtumis süüdistama hakatakse, ei tahtnud inspektorid eile uurimise huvides veel öelda. Osa vähke saadetakse uurimiseks laborisse, kus tehakse kindlaks, kas ja millisest jõest need tegelikult pärinevad.

Mis vähkidest saab, seda otsustatakse täna, kuid tõenäoliselt lastakse nad erinevatesse jõgedesse tagasi. Paljud eile leitud vähid olid aga juba surnud.

Loe lisaks juhtkirja

Print Friendly, PDF & Email