Ma ei saa aru (22)

Ma ei saa aru

 

Vt ka “Vasaraga vastu pead”, OS 18.08.2008

Kohe mitte ei saa ma aru, mis uss nendel n-ö kultuuritegelastel on püksi roninud, et siis, kui parasjagu haikude kirjutamist või oma ihuhädade ajamist klaasanumatesse (ja hiljem nende eksponeerimist) harrastada ei saa, tuleb oiata ja ohata, kui alavääristatud on kultuur. Enamasti tuuakse võrdluskohaks sport. Et oh vaadake sportlasi, kuidas nad elavad, samas kui nad kõik on tegelikult ühed parajad lollpead ja kõrgkultuurist ei mõika midagi.

Ei saa mina aru, miks on süüdi ühe Rumeenia maratonijooksja välimus, et ühe ennast kultuuritegelaseks pidava kodaniku arvates ei näita riigitelevisioon piisavalt kultuuri elik siis seda, kuidas tema uus kärsamärgiga haikudekogumik trükimasinast tuleb ja kuidas eufoorias rahvas raamatupoodidele tormi jookseb. Kurb, et asi niikaugele läinud on, et nüüd ei ole enam kultuuriinimestel oma lahmimises millelegi toetuda ja hakatakse arvustama ühe jooksja välimust. Masendav, eks!

Ma ei ole küll kuulnud või lugenud, et mõni sportlane oleks võtnud kätte ja hakanud ilkuma kultuuriinimeste viina- ja suitsulembuse üle. Milleks? Eks inimene ise tea, kuidas ta millegi loomisega paremini hakkama saab.

Samuti ei ole ma kuulnud, et mõni spordimees oleks võtnud kätte ja kukkunud räuskama selle üle, kuidas kirjanikud endale kulka raha eest arvuteid ostavad või näitlejad ainese otsimisel mööda kaugeid mandreid kolistavad. Pole vist mõtet ju. Ma arvan, et ei hakkaks ka siis keegi kobisema, kui näiteks mõni ulmekirjanik saaks riigilt raha, et kuu peale sõita ja sealt uue raamatu jaoks materjali koguda.

Las igaüks ajab oma asja nii hästi, kui oskab ja saab. Mitte ärgu võtku nende kallal, kes milleski süüdi pole. Siis jõuab ehk tulemusteni ka. Ja austuseni.

Print Friendly, PDF & Email