Saaremaa vallad hädas üleajavate pakendikonteineritega (1)

Kõikidesse valdadesse paigutatud pakendikonteinerid täituvad kiiremini kui prügifirma neid tühjendada jõuab.

Pidevalt üleajavate pakendikonteineritega on hädas mitmed Saaremaa vallad. Salme vallavanem Kalmer Poopuu ütles, et ta on pidanud korduvalt Saaremaal prügiveoga tegeleva firma OÜ Prügimees eraldi välja kutsuma, et maas vedelevad jäätmed ümbruskonda ei risustaks. Lepingu kohaselt peab Prügimees pakendeid ära viima aga vaid kord kuus. Lisasõidu peab vald Poopuu sõnul ise kinni maksma.

Eesti pakendikeskuse teenindusjuht Andres Siplane ütles, et neil on prügifirmadega kokkulepe, et vajadusel käiakse konteinereid tühjendamas ka kaks või neli korda kuus, ja kulud katab sel juhul pakendikeskus. Salme vallavanema sõnul prügifirma aga rohkem kui kord kuus ilma lisatasuta kohale ei tule.

OÜ Prügimees juhataja Riivo Asuja selgitas segadust järgmiselt: “Meie veame niipalju, kui tellitakse, probleem ei ole üldse veos.” Ta lisas, et kui kusagil konteinerid täituvad kiiresti, siis tuleb pöörduda pakendikeskusse ja saada neilt nõusolek veograafiku tihendamiseks – rahakott on pakendikeskuse käes.

Seaduse kohaselt peab vähemalt 50% protsenti Eestis toodetavatest pakenditest jõudma taaskasutuskeskusse. Salme vallavanema sõnul on seda normi palju lihtsam kokku korjata mandrilt kui Saaremaalt. Seetõttu ongi saar jäänud tahaplaanile. Andres Siplane lükkas selle väite ümber, öeldes, et kohati on pakendeid saartelt elanike kohta kogutud isegi rohkem kui mujalt Eestist.

Pakendikonteineritega on kimpus paljud omavalitsused, veidi parem pidi olukord olema Ida-Saaremaa valdades. Muhu vallavanem Tiit Peedu kinnitas, et ka Muhus ei jõua prügimees piisavalt kiiresti kohale. “Konteinereid ei suudeta õigel ajal tühjendada ja siis hakkavad inimesed ka muud prügi nende kõrvale panema,” oli murelik ka Kihelkonna abivallavanem Tormis Lepik.

Print Friendly, PDF & Email