Tööandjat usaldanud saarlanna võib jääda koduta (16)

Tööandjat usaldanud saarlanna võib jääda koduta

MAJA MÜÜGIS: Kui omanik ei leia umbes 600 000 krooni, läheb maja oksjonile.

Eilne Postimees kirjutas raskesse olukorda sattunud saarlannast Kadi Kalmbergist, kes kaks aastat tagasi nõustus lahkelt tööandja jaoks oma nimel laenu võtma. Nüüd on naine aga pangavõlglane, kelle kodu on pandud sundmüüki.

“Muidugi olen ka ise süüdi, et ei mõistnud olukorra tõsidust õigel ajal,” möönis Kadi Kalmberg ajalehele antus usutluses ja lisas: “Tean nüüd, et vanasõna – ükski heategu ei jää karistamata – peab paika.”

Postimehest võib lugeda, et vaatamata raskele olukorrale suutis Kadi jääda optimistlikuks ja naeratada, sest just üleeile (s.o 7. augustil) süttis uus lootusekiir. Nimelt oli tema Saaremaa kodu juba kolmandat korda enampakkumisel. Potentsiaalsed ostjad otsustasid aga tehingust loobuda.
“See tähendab, et ehk saan veel paar nädalat armuaega,” lausus naine lootusrikkalt. Kui ta aga ei suuda pangale ära maksta kogu võlasummat, mis koos kohtutäituri ja muude kuludega ulatub 608 000 kroonini, jääb ta kodumajast ilma.

Soovib inimesi hoiatada

Oma loo rääkis naine ajakirjandusele selleks, et laenu võtnud eestlasi hoiatada – kodust ilmajäämine võib olla lähemal, kui arvata osatakse.
Kogu see kurb lugu algas juba ligi kümme aastat tagasi, kui Lasnamäel elanud noor pere otsustas maale kolida. Keset Saaremaad leitud maja ostmiseks piisas rahast, mis saadi linnakorteri müügist.

2000. aastal võttis Kadi esimest korda laenu, et maja renoveerida. “See summa ei olnud praeguses mõttes suur – paarsada tuhat krooni ja võetud kümne aasta peale,” sõnas naine Postimehele antud usutluses.

Probleemid tekkisid, kui Kadi töötas kultuuriprojektidega tegelevas ühingus ja kuulus ka selle juhatusse. Umbes kaks aastat tagasi hakkasid kõnealust ühingut kimbutama rahalised raskused, mistõttu tööandja palus naisel laenu võtta. Tagasi lubati maksta kahe aastaga.

Ja nii lisanduski Kadi eelnevale laenule uus laen 335 000 krooni, tagatiseks Saaremaa kodu ning igakuine tagasimakse ulatus 4500 kroonini. Kuid möödunud aasta kevadel hakkasid asjad viltu vedama. Tööandja ei suutnud enam palka maksta. “Viimast korda maksti palka maikuus, 2007. aasta 22. juunil läks veel viimane laenusumma üle, siis oli arve tühi,” meenutas naine.
Kedagi teist ei süüdista

Eile ennelõunal õnnestus Oma Saare toimetusel praegu Soomes töötava Kadi Kalmbergiga telefoni teel ka põgusalt vestelda. Meie kõneluse kestel ei soostunud ta nimetama endise tööandja ega ka kultuuriprojektidega tegelenud ühingu nime. “Kordan, ma ei tahaks kellelegi etteheiteid teha,” rääkis ta. “Asi pole üldse selles, kus ma töötasin ja kes oli minu tööandja.”

Kadi möönab, et kõiges, mis temaga juhtus, on süüdi vaid tema ise.
“Oma loo avalikustamisega ma lihtsalt soovin inimesi hoiatada,” selgitas ta. “Kui neil on kavatsus pankadelt midagi laenata, et nad alati enne tehingu sooritamist hoolikalt tutvuksid kõigi dokumentide ja tingimustega.”
Naise sõnul ei maksaks kodulaenu võtjatel uskuda pankade jutte, et neile läheb korda iga laenuvõtja.

Kadi Klamberg meenutas, et ta saatis kohe, kui möödunud aasta suvel hakul rahalistesse raskustesse sattus, pangale taotluse maksepuhkuse saamiseks. Kuna vastust ei tulnud, järeldas naine, et pank arvestab sellega. Seejärel otsustaski ta Soome tööle minna. «Arvasin, et kui asi on tõsine, otsib pank mind üles.»

Selle teadmisega töötas naine Soomes ja kogus raha. Selle aasta märtsis tuli aga koh-tutäiturilt ootamatult SMS teatega, et nüüd tuleb ära maksta kogu pangale võlgnetav summa. Vastasel korral läheb laenu tagatiseks olnud kodumaja sundmüüki. Seda raha ei olnud Kadil aga kusagilt võtta.
Kui 2006. aastal oli panga suhtumine väga sõbralik, siis nüüd on asjad teisiti. Pank keeldus temaga asja isegi arutamast. Kadi väitel ei saanud ta poole aasta jooksul pangalt ühtegi teadet ei meili ega telefoni teel. «Kuna olin Soomes, siis tähitud kirju ma kätte ei saanud ja pole seni saanud,» märkis ta Postimehele.

Lootus kaob viimasena

Nüüd on maja iga enampakkumisega üha odavamaks hinnatud ning varsti ei pruugi selle sundmüügist võla katteks enam piisata. Tagatise puudumise tõttu ei anna laenu ka teised pangad.

«Üleeile toimunud enampakkumine nurjus, kuna kinnisvara müüjad olid potentsiaalsetele ostjatele andnud puudulikku teavet,» rääkis Kadi Kalmberg Oma Saarele. Järgmine enampakkumine võib aga toimuda juba paari nädala pärast.

Küsimusele, kas on ka mingit lootust tekkinud olukorrast kuidagi välja tulla, vastas naine: «Pangast on mulle vaid öeldud, et peaksin juba olemaoleva laenu refinantseerimiseks uue laenu võtma. Selleks on aga vaja täiendavat tagatist.»

Print Friendly, PDF & Email