Minu riik võtab raha ära minu lastelt (14)

Minu riik võtab raha ära minu lastelt

 

Eilne uudis valitsuse plaanist jätta tuleva aasta eelarvest välja laste nn ranitsaraha ehk koolitoetus hämmastas oma küünilisusega. Eriti kõrvutades paar päeva tagasi loetuga, et vaatamata riigi üliraskele majanduslikule seisule tuleb jätkata pensionide tõstmist.

Ma ei ole sugugi eakate inimeste vastu, vastupidi, olen igati seda meelt, et ka neil peab inimväärne elu olema, kuid samas tundub mulle tõesti, et tegemist on taas valimisaasta populismiga. Et kes on valijad – lapsed või pensionärid?

Mõistan väga hästi, et riigil tuleb keerulistes oludes teha ebapopulaarseid otsuseid, kuid on äärmiselt kummastav, kui kärpeid hakatakse tegema laste arvelt.

Muidugi võib öelda, et laustoetused, mis on seadustega (sh ka riikliku peretoetusseadusega) ette nähtud, võivad minna ka peresse, kus puudust pole ning 450-kroonine ranitsaraha arvelduskontolt väljagi ei paista, kuid usun siiski, et enamik lapsevanemaid on rõõmsad, kui lapse koolimineku kulusid natukenegi leevendatakse. Olen viimastel aastatel vaadanud, et alla 1500 krooni lapse kohta seks tarkusepäevaks kohe mitte välja ei vea. Ehkki olen olnud suhteliselt kokkuhoidlik (mitte küll kooner), ostnud enamiku rõivaid kaltsukatest ning lasknud lastel koolikottegi kanda nii kaua, kui need veel vähegi vastu peavad.

Ma ei ole tavaliselt viriseja ega vinguja tüüpi. Olen püüdnud hakkama saada, isegi mõista Toompealt tulnud tarku otsuseid (ise me nad ju sinna valisime!), kuid lastega perede rahakoti kallale minek on minu jaoks liig mis liig. Sest kes kannatavad? Ikka need, kes on n-ö keskmised – saavad palka riigi keskmise tuuris ja kasvatavad sealjuures järeltulijaid. Vallatoetuste ligi pole neil asja ning üldjuhul on ikka enne palgapäeva kroonid ka otsakorral.
Tulles tagasi eakate teema juurde meenus mulle üks lugu, mille rääkis üks hea sõber, kelle vanaema oli öelnud veel nõukaaja lõpus, et tema küll Eesti riiki tagasi ei taha, sest sellist Eestit nagu oli siis, enam ei tule. Miks ta seda ütles? Sest ta teadis, kuidas on elu kapitalismi tingimustes, teadis sedagi, et “vanal heal Eesti ajal” said pensioniraha vaid riigiteenistujad (riigiteenistusest lahtilaskmise korral võis isegi karistus olla pensionist ilmajätmine). Selline oli toonane poliitika, mida aktsepteeriti. Miskipärast aga sellistest asjadest “rohelisema rohu ja sinisema taeva” juttudes ei räägita.

Muide, ka minu armas ämm oli äärmiselt üllatunud, kui kuulis, et kevadel siiski pensionitõusu plaanitakse. “Kust nad selle raha võtavad?” küsis ta üsna kurjalt. Temagi oli siiralt mures riigi rahakoti pärast.

Mulle tundub, et me peaksime natukenegi realistid olema ning mõtlema, et kui laste arv veel väheneb ning samas läheb viiendik riigi eelarverahast pensionidele, tuleb hakata mõtlema, kust mõne aasta pärast need maksumaksjad tulevad, kes hakkavad meile pensioniraha teenima. Mu tark mees arvas, et tema küll kardab seda aega, mil pensiiga käes, sest siis pole ju maksumaksjaid ollagi. Karm reaalsus, millest vahepeal isegi räägiti, kuid kui nüüd hakatakse kokku hoidma laste arvelt, annab see vahepeal suurenenud sündimusele kindlasti tagasilöögi. Mis saab aga riigist, kus ainus väljapääs töökäte leidmiseks on võõrtöölised?

Muidugi võib öelda, et 450 krooni pole tänapäeval mingi raha, õige ta ju on. Ja vaevalt juba olemasolevad lapsed seepärast koolitamata jäävad, ka meie peres – seda tean ma ju tegelikult kindlasti. Küll see vähem kui pooltuhat krooni tuleb millegi muu arvelt, loodetavalt mitte kõhu kõrvalt. Ma ei ole kunagi käinud ja vastu rinda tagunud ning nõudnud privileege oma pojale ja kolmele tütrele, kuna neid on kokkuliidetuna natuke rohkem kui “tavalises” peres. Võin öelda, et ma isegi ei mõista neid, kes väidavad, et nad on sünnitanud oma pojad-tütred riigile ning riik neid ka üleval pidagu.

Minu jaoks on praegune valitsuse käik aga suuresti suhtumise küsimus. Ütlen ausalt, et mulle lihtsalt ei meeldi, kui nii käitutakse. Kui minu riik, millest ma nii väga hoolin, tuleb ja võtab eelarveaukude lappimiseks raha ära minu laste käest.

Olen viimasel ajal vastanud küsimusele oma pere suuruse kohta, et mul on õnneks ainult neli last. Imestavate pilkude peale olen täpsustanud, et iga viies laps elab Eestis ju vaesuses. Ja selline arvestus tehti enne, kui hakati rääkima riiklike peretoetuste (mida on ju ka koolitoetus!) kärpimisest.
Ometigi on ju koolis käimine väikestele riigikodanikele kohustus ning tinglikult võiks öelda, et selle kohustusega on riik pannud lapsevanematele kaudse maksu – tasuda lugematute koolitarvete eest. Muidugi ei saa me ennast võrrelda vanade vabade riikidega, kuid nii mõneski neist suudab riik anda lastele tõeliselt tasuta hariduse – tagada õppimiseks vajalikud vahendid kooli poolt. Mitte aga nii, et kehalise tunniks peavad sul olema lapsele kaasa anda suusad ning kunstitunni jaoks tuleb lapsele kotti panna mitut sorti värve, kriite ja pliiatseid, erineva suuruse ja paksuse ja värviga paberitest rääkimata.

Ausalt öelda ei kujuta ma ette, mis hakkab saama veel siis, kui autod maksustatakse. Ehkki praegu ei ole teada, mismoodi see protseduur välja nägema hakkab, kujutasin musta stsenaariumina juba ette, kuidas meie pere kaks umbes 20-aastast raudsuksut maksu alla pannakse. Kindlasti võib öelda, et inimene saab ju ka ilma autota elatud. Muidugi saab, mulle tegelikult isegi väga meeldib ühistranspordiga sõita. Aga kui see viimane osutub bussiliikluse kärpeid arvestades omakorda võimatuks? Kui lapsed ei saa enam (huvi)kooli ning ema-isa tööle? Ah jaa, unustasin täpsustada, et kõige tipuks oleme me lisaks ebanormaalsena tunduvale otsusele soetada neli last veel maale elama kolinud… Huvitav, kumb neist käikudest oli valearvestus? Naiivne lootus, et oleme tublid ja saamegi hakkama…

Lõpetuseks tahan aga öelda, et minu arvates on iga asi millegi tagajärg. Kui enne eelmisi Riigikogu valimisi lubasid oravad ahvatlevat tulumaksulangust, tundus juba siis kahtlane, kas rahast ühel ilusal päeval mitte puudu ei tule. Toona oldi üdini optimistlikud ning võib-olla oligi siis siiras soov ja tahe inimestele rohkem raha kätte jätta. Ma ei taha kohe mitte uskuda, et tegemist oli vaid populistliku valimislubadusega, mille tagajärgedele kas ei mõeldud või teati küll, mis see võib kaasa tuua, aga loodeti sinisilmselt, et ehk läheb see karikas meist siiski mööda.

Print Friendly, PDF & Email