Pikad järjekorrad on tingitud tohtrite suvepuhkustest (3)

Pikad järjekorrad on tingitud tohtrite suvepuhkustest

PATSIENDI OOTEL: Kui eriarst puhkab, võib juhtuda, et inimene peab ootama oma hädaga kauem, kui ette nähtud.

Sihtasutuse Kuressaare Haigla ravijuht Reet Tuisk möönab, et nendegi raviasutuses on eriarstide juurde pääsemiseks tekkinud järjekordi, mis ületavad haigekassa kehtestatud nelja nädalat. “Peamiselt on pikad ooteajad tingitud kas arstide suvepuhkusest või siis sellest, et tegemist on lihtsalt spetsiifilise erialaga,” ütleb Tuisk. Rahapuudusest ei ole Kuressaare haigla seni pidanud vastuvõttu vähendama. “Leping haigekassaga on selline, et me saame tööd teha ja tuleme ots otsaga kokku,” sõnab ravijuht.

Ka Tuisk on lugenud ajakirjandusest viimastel päevadel läbi käinud uudist, et igal pool eriarsti juurde ei pääse – küll on tegemist arstide vähesuse, küll raviasutuse rahapuudusega.

Nädala alguses ütles haigekassa juhatuse esimees Hannes Danilov ETV “Aktuaalsele kaamerale”, et eriarstide järjekordades on praegu ambulatoorses osas rahalisel põhjusel 700 inimest üle kinnitatud järjekorra. Kinnitatud järjekord tähendab haigekassa poolt kindlaks määratud ooteaega, mille jooksul patsient peaks eriarstile pääsema – see on siis neli nädalat ehk 28 päeva.

Kuressaare haiglas ravijuhi sõnul rahalisi probleeme ei ole, haigekassa leping katab ravikulud ning selles osas tullakse toime. Küll aga on arstide puhkus tekitanud suvel pikemad järjekorrad, sest ehkki Kuressaare haiglas on kõik erialad tohtritega kaetud, lükkuvad mõnel erialal vastuvõtud arsti puhkuse võrra siiski edasi – asendajaid kitsa eriala spetsialistidele ei ole.

“Meil ei ole niisugust võimalust, et ühe eriala peale on mitu arsti, vaid sageli peab üks arst tegelema kogu maakonna patsientidega,” ütles Tuisk, tuues näiteks neuroloogi, endokrinoloogi, psühhiaatri, reumatoloogi, kurgu-nina-kõrvaarsti, nahaarsti. Ravijuhi sõnul tuleb pikemalt oodata ka silmaarsti vastuvõtule pääsemiseks, kuna silmaarst käib Kuressaares Tallinnast.
Samas märgib Reet Tuisk, et Kuressaare haiglas on ka erialaarste, kelle vastuvõtule pääsemiseks teoreetiliselt ei tohiks järjekorda olla, aga mõne arsti puhul praktiliselt ikka on. “Meil on kirurgia erialal päris mitu arsti ja üldmõistes kirurgi juurde pääsemise ooteaeg ei ole pikk,” ütleb ta. “Kirurgi vastuvõtule saaks praegu (eile – toim) aega kinni pannes juba 11. augustil, aga kui te seejuures ütlete, et tahate oma liigesteprobleemiga ilmtingimata dr Tauli juurde minna, siis paraku öeldakse teile, et peate ootama oktoobrikuuni.

Siin on selline asi, et kui soovitakse ühte või teist arsti, väga spetsiifilist eriala, siis on ooteaeg siiski pikem. Näiteks dr Sarjas, kes oli just puhkusel, tegeleb meil ainukesena uroloogiaga, tema juurde saab ka alles septembri lõpus.”

Kui suured haiglad on pidanud patsientide teenindamiseks sisse seadma tasulised vastuvõtud, siis Kuressaare haigla ei ole pidanud seda teed minema. Küll on aga ka siinse haigla kodulehel võimalik tutvuda hinnakirjaga teenuste eest, mida on võimalik endale osta. “Siin on tegemist ühelt poolt sellega, et meil on ka ravikindlustuseta isikuid, teisalt ei maksa haigekassa kõikide protseduuride eest,” täpsustas Tuisk.

Tasuliste teenuste alla käivad muuseas mitmesugused füsioteraapilised protseduurid, massaaž (viimast rahastab haigekassa ravijuhi sõnul teatud diagnooside puhul), kuid ka näiteks organismi alkoholijoobest n-ö puhastamine. Sellist puhastuskuuri kasutatakse Tuisu sõnul üsnagi efektiivselt, sest iga kord inimene pärast suurt joomist endaga ise hakkama enam ei saa.

Print Friendly, PDF & Email